SpaceX için uzaya kenevir gönderilecek


12 Aralık 2019 Perşembe 21:00
SpaceX için uzaya kenevir gönderilecek

Front Range Biosciences isimli bir tarım teknolojisi şirketi, yaptığı açıklama ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Bilimsel bir deney yapan şirket, SpaceX için, Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) kenevir gönderecek. Uzaya kenevir gönderecek olan şirketin amacı ne? Bu arada kenevir ile birlikte kahve bitki hücre kültürlerinin de uzay yolcusu olduğunu belirtelim.

Uzaya kenevir gönderilecek

Front Range Biosciences isimli şirket, kahve ve kenevir bitki hücre kültürlerini uzaya göndermek için harekete geçti. Mart 2020 için planlanan gönderme, SpaceX’in bir sonraki görevi için ISS’e taşınacak. Şirket bu sayede, uzaydaki koşulların bitkilerde genetik mutasyona yol açıp açmadığını araştıracak.

Yaklaşık 480 bitki hücre kültürü, yaklaşık 30 gün boyunca ISS’deki inkübatörde tutulacak. Hücreler sonrasında ise Dünya’ya geri getirilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Front Range Biosciences’ın kurucusu ve CEO’su Jonathan Vaught, uzayda bitkilerin mutasyon geçirdiğini destekleyen teoriler olduğuna dikkat çekti. Bu araştırmanın yeni ticari uygulamalar için bir fırsat olduğunun da altını çizdi.

Şirkete göre yapılan araştırma, bitkilerin uzay yolculuğu stresine karşı nasıl tepki gösterdiğini bize net bir şekilde gösterebilir. Bu da dolayısıyla yeryüzünde bitki yetiştirme konusunda yeni ufuklar açabilir. Bu özellikle gezegenin iklimi değiştikçe çok daha önemli bir konu haline geldi.

Kenevir hala yasadışı olsa da kenevir bitkisinin tekstilden biyoyakıtlara hatta sağlığa kadar birçok alanda kullanıldığını belirtelim.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Uzaylılar gizliden bize ulaşıp “Ama kafamız nasıl güzel. ” diyebilirler. Hazır olun..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

uzay cigarası.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

En hızlı oksijen üreten bitkilerden. İşe yarayacaktır ileride mutlaka.

antigravity74100
antigravity74100
1 yıl önce

Benim de en çok merak ettiğim, çok hızlı büyüyen bitki türlerinin uzaydaki gelişimi. Bunlara örnek olarak, bambu ve su kamışını gösterebilirim.

antigravity74100
antigravity74100
1 yıl önce

Benim de en çok merak ettiğim, çok hızlı büyüyen bitki türlerinin uzaydaki gelişimidir. En büyük hayallerimden biri olan uzayda ekolojik sistem kurmaktır. Bu doğrultuda su kamışı, bambu ve su yosunu ve kara yosunu üzerine çalışmalar yapmak isterdim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

kenevirin kullanım alanları saymakla bitmez

" SpaceX için uzaya kenevir gönderilecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX için uzaya kenevir gönderilecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX için uzaya kenevir gönderilecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi