Okunma

SpaceX Roket İnişini Canlı İzleyin


28 Haziran 2015 Pazar 12:00
SpaceX Roket İnişini Canlı İzleyin

PayPal ve Tesla Motors’un yanı sıra SpaceX’in de kurucusu olan Elon Musk’ın da bir röportajında dediği gibi uzaya yolcu ve malzeme taşımaktaki sorun yer çekimini yenip uzaya çıkabilmek değil; bunu en düşük maliyet ile yapabilmek. 

Uzay taşımacılığında maliyeti artıran en önemli etmenin sadece bir defa kullanılabilen roketler olduğunu belirten SpaceX ise bu soruna kalıcı bir çözüm sunabilmek bir süredir çalışmalar sürdürüyor ve her geçen gün çözüme biraz daha yaklaşıyorlar diyebiliriz.

15-06/28/19128420045_fb9929c92e_o.jpg

Falcon 9 roketinin kargo bölmesinden ayrıldıktan sonra Dünya’ya tek parça ve sağlam olarak dönmesi için çalışan SpaceX, ilkini Ocak ayında ikincisini ise Nisan ayında yaptığı denemelerinin üçüncüsünü bugün gerçekleştiriyor.

İlk denemede hızla tükenen hidrolik sıvıdan dolayı, ikinci denemede ise motor gücünü kontrol eden valfde yaşanan geçici arıza dolayısıyla başarıya ulaşamayan SpaceX, üçüncü denemesine ise hem yaşanan sorunları çözmüş hem de yaşanabilecek yeni sorunlara karşı sistemini baştan sona gözden geçirmiş olarak başlayacak.

SpaceX Roket İnişini Canlı İzleyin

Türkiye saati ile 17:00’da SpaceX’in internet sitesi üzerinden de yayınlanacak olan Falcon 9 ve Dragon’un uzay istasyonuna yapacağı sekizinci kargo görevinde, Falcon 9 yüzen dron şeklinde olan iniş sahasına tek parça olarak inmeye çalışacak, ki benim kişisel fikrim bu sefer SpaceX’in bunu başarıyla gerçekleştireceği şeklinde.

Eğer siz de bu tarihe ana tanık olmak isterseniz 17:21’de gerçekleşecek olan iniş denemesi için saat 17:00’da başlayacak olan canlı yayını SpaceX’in internet sitesinden buraya tıklayarak izleyebilir ya da 16:00’da başlayacak olan canlı yayın ile NASA’nın internet sitesinden takip edebilirsiniz.

:: Sizce SpaceX bu sefer başarabilecek mi?
yazarBerkay Tutal

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde makina mühendisliği eğitimini sürdüren Berkay, teknolojinin hemen her alanını takip ederken, özellikle mobil ve giyilebilir cihazlarla beraber Apple'ın ürünlerine ayrı bir ilgi besliyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “SpaceX Roket İnişini Canlı İzleyin”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  senin roket talkon8
  mi ? büyüyüpte küçülen nedir..
  küçülüpte büyüyen……..*****

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İnemedi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  berkay reis bu sefer başaracaklar demiş ama bu sefer kargoyu bile havaya uçurdular bırak roketi kurtarmayı tam fiyasko .. çinliler ve ruslar bu işi artık amerikalılardan daha iyi yapıyor ..

 4. Nemre dedi ki:

  2 dk sonra Tirt oldu.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Mission failed Game Over.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yalan oldu gitti…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yav yine inemedi.. patladı gitti..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bakıyorumda ne kadar mallar ***** kafasını yaşıyorsunuz ***** roketi göndermeden,fırlatmadan nasıl indirsin? Beyin yoksunumusunuz nesiniz.

 9. M.Þamil CAN dedi ki:

  Infilak etti sanirim roket.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çoh böyük marifet. Ne ile yarar roket kaldırıp indirmek. Ben hep yapıyom bi şey olduğu yoh :))))

 11. SDN Okuru dedi ki:

  O roketten bende de var.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  patladı gitti:)

 13. SDN Okuru dedi ki:

  fena patladı yazık oldu :((

 14. SDN Okuru dedi ki:

  indimi 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  kaç dakıka sonra inecek şimdi bu

 16. SDN Okuru dedi ki:

  aha patladı

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Olamaz infilak etti galiba 🙁

 18. SDN Okuru dedi ki:

  patladı ya yine

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Roket duman oldu 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  olm bu inmediki kalktı lan :S

 21. SDN Okuru dedi ki:

  iniş değil kalkiş

 22. SDN Okuru dedi ki:

  İzliyoruz teşekkürler.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Nasanın sitesinden izlemek isteyenler site açılmıyosa youtube a girin aramaya nasa yazın en başta çıkıyo canlı yayın ordada var ordan ***** link habere eklenirse iyi olur.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  sanırım 17:30 gibi başlayacak.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  SpaceX böyle giderse Apple ve Google'ın toplam değerini bile katlayacak. Adamlar gönderilen roketi tekrar indirme üzerine çalışıyor akıl almaz işler 🙂

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Aaaa şaşırdım burada Uzay teknolojisi haberi var? Ve yorum yok. 🙂

" SpaceX Roket İnişini Canlı İzleyin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX Roket İnişini Canlı İzleyin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX Roket İnişini Canlı İzleyin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "