SpaceX’ten uzaya rekor sayıda uydu taşıyacak fırlatma


23 Ocak 2021 Cumartesi 13:46
ABONE OL
SpaceX’ten uzaya rekor sayıda uydu taşıyacak fırlatma

Dünyaca ünlü milyarder girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX, aynı anda tam 143 adet ufak uyduyu alçak Dünya yörüngesine çıkaracak olan Transporter-1 görevi için son hazırlıklarını tamamladı. ABD merkezli firma için yeni bir dönüm noktasına işaret eden fırlatma, Türkiye saati ile 17.55’te gerçekleşecek.

Falcon 9, tek seferde 143 uyduyu uzaya taşıyacak

Bizim de daha önce canlı olarak yayınladığımız Türksat 5A haberleşme uydusunu başarılı bir şekilde uzaya fırlatan SpaceX firması, yeni görevinde alçak Dünya yörüngesine rekor sayıda uydu taşıyacak. Görev kapsamında Falcon 9 roketi, 133 adeti ticari ve devlet uydusu, 10’u ise Starlink uydusu olmak üzere toplamda 143 adet ufak uyduyu yörüngeye yerleştirecek.

SpaceX, internete erişimi kısıtlı olan bölgeler için geliştirdiği küresel internet projesi Starlink ile 2027 yılına kadar yüksek hızda internet hizmeti vermeyi amaçlıyor. Söz konusu tarih itibarıyla alçak Dünya yörüngesinde toplamda 12.000 uydunun aktif hale gelmesi bekleniyor.

starlink falcon 9 roketi

Tek bir kalkışta 143 adet ufak uyduyu uzaya taşıyarak yeni bir rekorun altına imza atmaya hazırlanan SpaceX, çok önemli bir kilometre taşını daha tamamlamış olacak. Bu arada söz konusu Transporter-1 görevinin, 2019 yılında başlatılan ‘SmallSat Rideshare’ programı kapsamında gerçekleştirilecek ilk misyon olduğu bilgisini de sizlerle paylaşalım.

Falcon 9 roketi, her zaman olduğu gibi bünyesindeki uyduları alçak yörüngeye bıraktıktan sonra dünyaya geri dönecek. Güney Afrika asıllı Amerikalı girişimci Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX, Transporter-1 görevini Türkiye saati ile 17.55’te Florida’nın Cape Canaveral kentindeki Kennedy Uzay Merkezi‘nden gerçekleştirecek.

Dilerseniz, söz konusu fırlatmayı SpaceX’in resmi YouTube sayfasından canlı olarak takip edebilirsiniz.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Starship SN9 u fırlatsalar artık 2 haftadır erteliyorlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Keşke tarih de belirtseydiniz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Tüm bu uydular gizli yürütülen ” PROJECT BLUE BEAM ” adına fırlatılıyor. Zamanı gelince insanlığı canlı takip ve kontrol amacıyla birlikte ” SAHTE MESIH ” devasa hologramlar oluşturacaklar. İşin pembe kısmı ise ( bize sunulan ) daha iyi uydu ve internet sunmak olduğunu söyleyip , milyarlarca insanı uyutmaları….

" SpaceX’ten uzaya rekor sayıda uydu taşıyacak fırlatma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX’ten uzaya rekor sayıda uydu taşıyacak fırlatma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX’ten uzaya rekor sayıda uydu taşıyacak fırlatma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme