Okunma

SpaceX ve HP birlikte uzaya çıkıyor!


12 Ağustos 2017 Cumartesi 12:00
SpaceX ve HP birlikte uzaya çıkıyor!

ABD’nin önemli şirketi SpaceXCape Canaveral’teki Kennedy Uzay Merkezi‘nde CRS-12 roketini gelecek hafta fırlatacak. Roketin içerinsinde, zorlu alan koşullarına dayanacak şekilde hazır bilgisayar bileşenlerinin oluşturulup oluşturulamayacağını görmek için kullanılacak Spaceborne Computer adlı bir HP süper bilgisayar olacak.

Uzay yolculukları teknolojik cihazlar için oldukça acımasız. Sık sık, sert Thinkbooks‘ların ömrünü aylarca kısaltıyor. Bu durum NASA‘yı Uluslararası Uzay İstasyonuna düzenli olarak dondurulmuş özel yiyeceklerle birlikte dizüstü bilgisayar tedarik etmeye zorluyor.

Süperbilgisayar neden uzaya gönderiliyor?

HP işbirliği ile uzaya gönderilecek bu süper bilgisayar, Dünya’nın yörüngesinden, Mars’a ve hatta güneş sisteminin ötesine geçildikçe uzay araçlarıyla ilgili zorlu hesaplama çalışmalarında bilim insanlarına yardımcı olacak. Dünya üzerindeki süper bilgisayarlar ile bu hesaplamaları yapmak ve bilgileri Mars’a göndermek yaklaşık 20 dakika sürüyor. Mars üzerinden geri bildirimin gelmesi de aynı süreyi buluyor ve bu gecikmeyi bilim adamları önlemek istiyor.

NASA’nın desteğiyle inşa edilen HP Spaceborne Computer, belirtilmemiş bir Linux sürümünü çalıştıran ve görev için özel su soğutmalı muhafaza kullanan HP’nin yüksek yoğunluklu Apollo 40 sunucularını temel alıyor.

Bu görevi başarmak için HP, Spaceborne Computer’ın performansını mevcut koşullara göre ayarlarken, çevre kaynaklı bilgisayar hatalarını otomatik olarak ayarlayabilen bir yazılım sistemi geliştirdi. 

Süperbilgisayarı taşıyan SpaceX roketi, 14 Ağustos Pazartesi günü fırlatılacak. SpaceX’in YouTube kanalına erişerek fırlatmayı izleyebilirsiniz.

::SpaceX ve HP işbirliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “SpaceX ve HP birlikte uzaya çıkıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Evelsi gün NASA yeni bir gezegen bulmuş..dünyadan 7 ışık yılı uzaktaymış.,dünya özelliklerinin bazılarını taşıyormuş.,ancak su ve hava ve benzer özellikler yokmuş, neysee. diyelimki dünyada bulunan tüm özellikleri bu gezegen taşısın..bu gezegende SAMANYOLU adı altındaki galaksidedir..7 ışık yılı…1 ışık yılı 9 trilyon 497 milyar ***** yolunda bu 10 trilyon üzerinden hesaplanır. 7 x 10.trilyon = 70.trilyon km. eder. hatta ışık yılına erişilirse bu mesafe 12 yılda kat ediliyormuş,
  peki ya erişilmezse..!! ışık yılının yarısı yani 2 saniyede 500 trilyon km.
  bunun yarısı ışıkyılının 4/1 4 saniyede 250 trilyon km. yol almalı ki buda 12 x4= 48 sene eder. şu an itibariyle atmosfer ötesinde en hızlı km. 65 bin *****. Nasa bu haliyle bu yukarıda belirtilen gezegene gitmesi için en az 100.bin sene veya daha fazla….. (bu hız ile) yani 70 trilyon km./ (bölüm)= 65.000 = ????????????????????? bu duruma göre saatteki hızı 250.000 ***** çıkarsa dahi, yine çok uzun bir zaman ister..
  Giderken millet (uyduda kaç kişi varsa ?) hepsi uyusa uyandıklarında vucutları işe yaramaz hale gelecektir. çünkü uzun bir zamandan beri uyuyan beden estetiğini yitirir…çene çalışmaz hale gelir..göz görmez hale gelir..biyolojik çok eksikler veya defarme olan hallerle karşılaşırlar.
  …komşumuz dediği bu gezegene 7 ışık yılı ötede… nasıl gidebilecek?
  oraya bu günkü veya yarınki hız ile gitmeye kalksa 100.bin sene üstü zaman aldığına göre,bu gün NASA,da çalışanlar hepsi ölmüş olacaktır.
  belki robot gönderir, robotun ulaşmasını asla ***** bu uzun seneler içinde paslanacaktır..nihayet metal,dan yapılıyor. içindeki kablolar kölelecek,***** yaramıyacak..SONUÇ olarak..NASA dünya milletini aldatıyor. abd. vatandaşlarının parasını bol bol harcıyor..NETİCE İTİBAREYLE..Bazıları diyorlar ya..el oğlu MARS,a gidecek veya şu gezegene gidecek biz hala şu veya bu işle uğraşıyoruz.. o kişiye soralım..dünya teknoloji ile Ne mars,a gidebilir, ne pluton,a gidebilir nede güneş sisteminin dışına çıkabilir? çünkü hız yetersiz, zamanları az..her birisi (nasada çalışanlar) 40,yaşının üstündedir. Ayrıca diyelimki MARS,a insan ulaştırdı..BİR KULUBE YAPTILAR..TOM AMCANIN KULUBESİ GİBİ. BİŞEY..ANCAK HAVA YOK..KASIRGALAR 600 KM. YÜKSEK BASINÇ İLE ULTRAVİYOLA IŞINLARI HEPSİ RADYASYONLU (yani zehirli) su yok..yiyecek yok..her taraf kraş işe yaramaz demir oxitli toprak..ekin ekemezsin..dünya toprağı lazım.onu nasıl 9 ay uzayda boşlukta giderek götüreceksin.? yani inanmayın..nasa,nın hikayelerine.. bi zamanlarda sinyal alıyoruz falan yıldızdan flan gezegenden..yada uzaylılar elimizde var..hepsi düzmece..
  ………..lütfen yayınlayınız……….bilim konuşuyor…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ey hp eyy musk

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Harika

" SpaceX ve HP birlikte uzaya çıkıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX ve HP birlikte uzaya çıkıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX ve HP birlikte uzaya çıkıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "