Yüksek hızlı internet çalışmalarında “güneşlik” önlemi!


04 Haziran 2020 Perşembe 11:12
Yüksek hızlı internet çalışmalarında “güneşlik” önlemi!

Falcon 9’un NASA astronotlarını başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşımasının ardından bir hafta bile geçmedi ki, SpaceX 60 yeni Starlink uydusunu yörüngeye geçtiğimiz gece yerleştirmeyi başardı. SpaceX yeni Starlink uyduları, diğerlerinden bir özelliğiyle ayrılıyor.

Görevin tamamlanmasının ardından yörüngede dolaşan uydu sayısı 480’e çıktı fakat bu yine de SpaceX’e verilen 12 bin uydu izninin yanında oldukça küçük bir sayı. Starlink projesinin nihai amacıysa dünyanın her köşesine kesintisiz interneti  yörüngedeki uydular aracılığıyla sağlayabilmek.

SpaceX Starlink uyduları için parlaklık ayarı yapacak

SpaceX bir süredir gök bilimcilerle çalışarak uyduların gökte çok parlak görüldüğünden yana olan şikayetleri değerlendiriyor ve bu durumun hem uzay araştırmalarını olumsuz etkilemesinin hem de ışık kirliliğine yol açmasının önüne geçmeyi planlıyordu. Uydular daha önce Türkiye üzerinde de defalarca görülmüştü.

SpaceX Starlink uyduları için parlaklık ayarı yapacak

Yeni uydular bu kez bu sorunlara cevap verir şekilde yeni bir sistemle yörüngeye fırlatıldı. Kesintisiz internet uyduları bu kez bir güneşlik taşıyor. Böylece Güneş’ten gelen ışınları toplayıp yeryüzüne yansıtılmasının önüne geçerek uyduların gökyüzünde daha az parlak görülmesi hedefliyor. Yeni sistemin başarılı olması halinde SpaceX güneşlik üzerindeki çalışmalarını sürdürecek ve en az şekilde görünür olmaları için çalışacak.

Üstelik fırlatılma Falcon 9’un ilk uçuşunun onuncu yıldönümünde gerçekleşti. Hava şartları başta şüpheli görünse de Türkiye saatiyle sabah 4 buçukta görevini başarıyla tamamlayan Falcon 9, SpaceX’in Atlas Okyanusu’ndaki üssüne iniş yaptı. İnişten yaklaşık yirmi dakika sonra da Starlink uyduları İstanbul üzerinden belirgin bir şekilde görülebildi.

Starlink uyduları Türkiye üzerinden de geçiyor mu?

Siz de uyduları nasıl göreceğinizi merak ediyorsanız, Findstarlink isimli site ile konumunuzdan uyduların ne zaman ve ne kadar süre boyunca geçeceğini öğrenebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Yüksek hızlı internet çalışmalarında “güneşlik” önlemi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  yakında bütün köyü poh basacak.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Gökyüzüne bu kadar uydu fırlatmak için kimden izin aldılar her ülkenin yer altı gibi yer üstü de kendisine aittir garip olan hiçbir ülke de çıkıp bizim semalarımızı kullanamazsınız ya anlaşma yap yada bu bölgeyi kullanamazsın demiyor iki şirket tüm dünyayı resmen ele geçiriyor

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Güneşin yeryüzüne,tabiat ve tüm canlılara olan ışınları kapatılması anlamına geliyor, sonuç olarak rüzgar, yağmur,soğuk ve sıcak hareketlenmeleri dahası bozulacaktır. Bu durum insan ve canlılarda hastalıklara ve güneşin hastalık öldürücü etkilerini sıfıra çekmektir. Bilim adamları atom bombasını icat etti, her bilim ürünü doğru kullanılmaz, sopa olarak kullanılır.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Jahrein’in 2 yıl önce yaptığı bir yayında 300 Mbps upload, 500 Mbps civarı download vardı. Bir şahıs bu kadar internet alabiliyorken polonya gibi bir ülkede, biz ülkede 35 Mbps’ye alkış yapacağız yakında

" Yüksek hızlı internet çalışmalarında “güneşlik” önlemi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüksek hızlı internet çalışmalarında “güneşlik” önlemi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüksek hızlı internet çalışmalarında “güneşlik” önlemi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!