SpaceX, bir kez daha Starlink uydularını fırlatacak


31 Ocak 2021 Pazar 20:00
ABONE OL
SpaceX, bir kez daha Starlink uydularını fırlatacak

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, uzaydan internet projesi Starlink için yeni uydu uyduları uzaya göndermeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde gönderilen 10 adet uyduyla birlikte sayıları artan Starlink uyduları, dünyanın her yerinden internet kullanımı sağlayacak. Dünyayı çepeçevre saracak uydular için SpaceX belli aralıklarda fırlatma işlemi yapıyor.

SpaceX, geçtiğimiz günlerde de tek seferde taşınan uydu sayısı ile gündeme gelmişti. Falcon 9 roketi, aynı anda 143 uyduyu uzaya taşımıştı. Bu uyduların arasında ASELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin beraber geliştirdiği ASELSAT 3U Küp uydusu da yer aldı.

SpaceX yeni Starlink uydu fırlatışı ile gündemde

En çok konuşulan projelerden biri olan Starlink için çalışmalar sürüyor. Beta kullanıcılarıyla buluşan ve bazı bölgelerde kullanılmaya başlanan proje için yeni uydular gönderilerek kapsama alanı genişletilmeye devam ediliyor. Yeni fırlatma işlemi de 1 Şubat 14:41’de (TSİ) Kennedy Uzay Merkezi 39A Fırlatma Pistinde yapılacak. Fırlatma işleminin yapılabilmesi için hava şartlarının elverişli olması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde SpaceX tarafından yapılan Starlink uydu fırlatışı ile 10 uydu ABD’nin Alaska eyaletine internet bağlantısını sağladı. Yeni 60 uydunun hangi bölgeye hizmet vereceği şimdilik bilinmiyor.

spacex starlink uydu fırlatışı

Alaska için gönderilen uyduların yörüngeye oturtulması için ABD Federal İletişim Kurulu tarafından izin alınması gerektiği aktarıldı. İznin de alınmasıyla SpaceX’in fırlatma işlemini yaptığı belirtildi.

Starlink uydularıyla birlikte 100 Mbps (saniyede 12.5 Megabayt) ve düşük ping değerleri alınabiliyor. Starlink ile internet erişiminin olmadığı yerlerde internet kullanımı sağlanması amaçlanıyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" SpaceX, bir kez daha Starlink uydularını fırlatacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX, bir kez daha Starlink uydularını fırlatacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX, bir kez daha Starlink uydularını fırlatacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  2. 2 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  3. 3 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  4. 4 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  5. 5 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  6. 6 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  7. 7 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  8. 8 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  9. 9 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  10. 10 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?