Okunma

SpaceX Yine Başardı!


28 Mayıs 2016 Cumartesi 12:00
SpaceX Yine Başardı!

Geçtiğimiz yıl haziran ayında SpaceX tarafından Falcon 9 isimli roketin uzaya gönderilmesi ve dünya yörüngesine geri inişi deneyi başarıyla gerçekleşmişti.

Deneyin başarıyla sonuçlanmasından bu yana çalışmalarına devam eden firma, 27 Mayıs tarihinde gönderilen 3. roketi de başarılı bir şekilde okyanus üzerine indirmeyi başardı.

Veri Sinyalleri Güçlenecek

Yapılan son deney, Geosenkron yörüngesi üzerinde THAICOM-8 uydu teslimi için Flacon 9 isimli roket ile gerçekleştirildi.

Jeostatik transfer yörüngesi üzerinde dünyaya 20.000 mil uzakta yer alan 3100 kg ağırlığındaki uydunun 15 yıl boyunca Güneydoğu Asya‘daki televizyon veri sinyallerini güçlendirmeye yardımcı olacak.

Gönderilen son roketin fırlatılmasından sonra SpaceX CEO‘su Elon Musk‘ın yaptığı açıklamada, füzenin dünyaya geri inişi sırasındaki devrilme riskinin diğer yapılan deneylere göre daha fazla olduğunu belirtti.

16-05/28/space-x-falcon-9-1.jpg

SpaceX’in resmi Twitter hesabından paylaşılan görselde, gönderilen Falcon 9 isimli roketin THAICOM 8 isimli uydudan dünyaya geri inişi esnasındaki ilk görüntü paylaşıldı.

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından yapılan ilk deneyler Ocak 2015 yılında başlatılmıştı. Arazi üzerinden gerçekleştirilen ilk çalışmalarda Aralık ayına kadar başarılı bir iniş gerçekleştirilememişti.

O zamandan bu yana yapılan çalışmaların meyvesi alınmaya başlandı. SpaceX son iki ay içerisinde gönderdiği 3 roketi okyanus üzerine indirmeyi başardı.

İlk Roket Sergilenecek

Şirket tarafından yapılan açıklamada, yapılan deneylerin dünya yörüngesine oranla daha zorlu ve riski olduğu, bu nedenle gönderilen her roketin daha fazla yakıt tüketimine ve hıza ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Tüm bu işlemlerin maliyetinin oldukça yüksek olmasından dolayı, gönderilen her roketlerin yeniden kullanılabilirliği üzerine çalışılıyor.

Bu arada şirket hangarında bulunan diğer roketleri güçlendirmeye devam ediyor. Elon Musk tarafından yapılan açıklamada 2015 aralık ayında indirilen ilk roketin Amerika’nın California eyaletinde bulunan şirketin genel merkezinde sergilenmesini planladığını açıkladı.

:: SpaceX’in geçekleştirdiği son deney hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarKorhan Süren

Bilgisayarla tanıştığı ilk günden bu yana video oyunlara ilgili olan Korhan, aynı zamanda film ve seyahat konularına da ilgili. Oyun incelemeleri yapmasının dışında amatör olarak bateri çalıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “SpaceX Yine Başardı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu da ***** yaptı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Burada amaç tekrar kullanılabilir roket sistemi geliştirip maliyeti düşürmek değil emin olun seyyar bir platforma inişi bu kadar deniyorlarsa nedeni askeri dir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İşte yol yaptık diye bizi kıskanan batı bu…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel muazzam teknoloji gerçekten de insanın aklına bunlar aya gidip geri gelirken böyle bir teknoloji var mıydı varsa şimdiye kadar neden gelişmedi aya giderken o kadar modülle gittiler de dönüşü sadece mekikle Nasıl yaptılar gibi sorular geliyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Videoda 1 sn lik atlama var tam iniş esnasında bi atlama sonrası roket ekrande yaklaşık bir santim kayıyor..
  Yani benim düşünceme göre malesef iniş yapamamış.
  Emrah dediydi dersiniz… 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlığın uzay yarışında büyük bir adım. Birgün artık sığmadığımız bu gezegeni terkedebiliyor olucaz…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar çok ileride artık şuan onlar dursa bile bizim yetismemiz 50 yıl sürer…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu işte var bi gariplik tam iniş anında görüntü bozuluyor sanra görüntü tekrar geri geliyor.

" SpaceX Yine Başardı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SpaceX Yine Başardı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX Yine Başardı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "