Spotify’dan kullanıcıların ruh haline göre öneriler


29 Ocak 2021 Cuma 07:00
ABONE OL
Spotify’dan kullanıcıların ruh haline göre öneriler

Spotify kullanıcılarının ruh haline göre şarkı önerisi sunmak için yeni bir patent aldı. Yeni Spotify patenti için detaylara bakıldığında ilginç bazı konu başlıkları bulunuyor. Spotify, tavsiyelerini geliştirmek için duygusal durum, cinsiyet, yaş ve aksan gibi değişkenleri izlemeyi planlıyor.

Yeni Spotify patenti kullanıcılara daha iyi öneleri sunmayı içeriyor

Music Business Worldwide raporlarına göre Spotify, kullanıcıların konuşma ve arka plan gürültülerinin kayıtlarını kullanarak ne tür müzikleri dinlemek istediğini tahmin edecek bir algoritma geliştiriyor. Bu teknolojinin patentini aldığını duyuran raporlarda, başvurunun 2018 yılında yapıldığı 12 Ocak 2021 tarihinde ise onaylandığı belirtiliyor.

Patent, kullanıcının sesinden ‘tonlama, vurgu, ritim ve benzeri konuşma seslerinden‘ çıkarım yapılmasını sağlıyor. Söz konusu algoritma aynı zamanda duygusal durum, cinsiyet, yaş, aksan ve hatta çevre sesleri gibi verileri işlemeye odaklanıyor.

Kullanıcıların yalnız mı yoksa yanında birilerinin mi olduğunu da tespit edebilecek bu algoritmanın, ses kaydına dayalı olarak tanımlama yapabilmek için konuşma tanımayı kullanabileceği söyleniyor.

Yeni Spotify patenti-00

Bir kullanıcının konumunu veya yaşını bilmek, muhtemelen Spotify’ın mevcut kullanıcılarının bulundukları bölgelerde özellikle popüler olan müzikleri dinlemesini de sağlayabilir.

Şu an için Spotify’ın bu özelliği mobil ya da masaüstü uygulamasında nasıl kullanacağı bilinmiyor olsa da tartışmaları beraberinde getirebilir gibi duruyor. Zira veri ihlalı ve güvenliği konusunda bu kadar şüphe varken bir uygulamanın kullanıcısının verilerini alenen toplaması tepki çekebilir.

Bir Spotify sözcüsüne göreyse şirket, bu patent gibi yüzlerce başvuru yapıyor. Gelecekteki bazı projelerde söz konusu patenti görebiliriz ya da göremeyebiliriz. Bu patentlerin çoğu hayata geçirelen ürünlerde yer almıyor ve Spotify’ın da yeni patentinin akıbeti şu anda belli değil.

Bunun yanında Apple Music’te halihazırda kullanıcıların ruh hallerine göre arama yapılmasına olanak sağlanıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Spotify’dan kullanıcıların ruh haline göre öneriler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Spotify’dan kullanıcıların ruh haline göre öneriler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Spotify’dan kullanıcıların ruh haline göre öneriler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme