Spotify iTunes’u Solladı!


06 Kasım 2014 Perşembe 07:30
Spotify iTunes’u Solladı!

İsveçli online müzik servisi Spotify giderek yaygınlaşıyor. Aralarında Sony, Werner Music, EMI, Universal gibi büyük plak şirketlerinin bulunduğu birçok kuruluşun arşivini tüketicilere ücretsiz ya da abonelik ile sunan Spotify, hak sahiplerine de kazanç sağlıyor. 

Telif ödemesinde iTunes’u solladı

Apple‘ın müzik servisi iTunes‘un satın alma tabanlı yapısına karşı, reklamlı – ücretsiz ya da reklamsız – ücretli müzik dinleme yöntemi sunan Spotify, Avrupa’da iTunes‘ı geride bırakmayı başardı. İsviçreli şirket, kendi kıtasında hak sahiplerine Apple‘dan daha fazla telif ödemesi gerçekleştiriyor.

Yüzde 13’lük üstünlük

Kobalt Music Publishing’in verilerine göre, Spotify‘in Avrupa’daki telif ödemeleri Apple‘ın iTunes için gerçekleştirdiği telif ödemelerinden yüzde 13 oranında daha fazla. Kobalt Music’in listelerinde yer alan 6000 sanatçı yapılan ödemelerin temel alındığı bu araştırmada Bob Dylan, Dave Grolh, Maroon 5, Max Martin gibi güçlü isimler yer alıyor.

14-11/06/xl_spotify_screen_624.jpg

iTunes kan kaybediyor

Spotify ve benzeri online müzik akış servislerinin bir süredir Apple’ı köşeye sıkıştırdığı bilinen bir durum. Müzik piyasası “albüm / parça satın al” sisteminden çok, “ücretsiz dinle ya da daha fazlası için abone ol”  şeklinde özetlenebilecek sisteme doğru kayıyor. Geçtiğimiz yıllarda iTunes Radio hizmetini duyuran Apple‘ın gelecekte kendi online müzik servisini hizmete sokması bekleniyor.

:: Spotify’ı kullanıyor ve beğeniyor musunuz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Spotify iTunes’u Solladı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple yakında Spotify’ı da alır olur biter 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ben her zaman itunes tarafındayım. spotify’ın arşivi bence itunes kadar geniş değil ve olamaz.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Youtubeden free beleş mp3 indiri kullanıyorum ve öneriyorum.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  bende spotify kullanıyorum ve en para ile aylık 5tlye geliyor belirtmek istedim.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  10 tl biraz fazla. 5 olsaydı itunesten muzik almazdım

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  “ben bu müzik olayında telif hakkının olmaması gerektiğine inanıyorum… şarkıcılar, konserler ve etkinliklerle para kazanmalılar… oturdukları yerden stüdyoda plak doldurup milyon dolarlar kazanmak ne kadar mantıklı… terlemeden… milleti eğlendirmeden… şarkıcı albümü yayınlar… isteyen istediği kadar dinler… şarkıcı da konser ve etkinliklerle para kazanır… benim fikrim budur…” Sayın SDN okuru özgürce yazma hakkınız var ve saygı duyarım ama aynı zamanda yazdıklarınızı büyük bir şaşkınlıkla okudum.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  10 lira değil 100 lira olsa yine öderim geçenlerde kartımın süresi doldu 1 ay abonelik yapmadım boşlukta hissettim kendimi elim ayağım titredi.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  İsvicreli değil zaten, İsveçli

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  İsveçli.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Spotify İsviçre değil İsveç markası. Yazıyı yazmadan baksaymışsınız bi zahmet.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  İtunes sadece apple kullanıcılarına hitap eden birşey ama spotify tüm dünyaya hitap eden birşey kıyaslanmaları biraz saçma olmuş bence

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  bu bir haber değil.
  online müzik servislerinin kullanıcı sayısı, satılan albüm / parça sayısı, yayınlanan albüm/parça sayısı, toplam satış tutarı, elde ettikleri gelir gibi bilgilerin yer aldığı karşılaştırmalı bir makale hazırlanırsa….bu bir haber olur.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende ücretli versiyonunu kullanıyorum ve sonuna kadar da hak ediyor. Bu arada da Spotify’nin İsviçreli olduğunu bilmiyordum.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  ben bu müzik olayında telif hakkının olmaması gerektiğine inanıyorum… şarkıcılar, konserler ve etkinliklerle para kazanmalılar… oturdukları yerden stüdyoda plak doldurup milyon dolarlar kazanmak ne kadar mantıklı… terlemeden… milleti eğlendirmeden… şarkıcı albümü yayınlar… isteyen istediği kadar dinler… şarkıcı da konser ve etkinliklerle para kazanır… benim fikrim budur…

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi yapmýþ, cayýr cayýr veriyorum her ay 10TL, helali hoþ olsun da, bazý þeyleri nasýl bulamýyor ona hayret etmiyor deðilim.

" Spotify iTunes’u Solladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Spotify iTunes’u Solladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Spotify iTunes’u Solladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!