Spotify site açtı: Sanatçılara ödemeleri böyle yapıyoruz


19 Mart 2021 Cuma 08:57
ABONE OL
Spotify site açtı: Sanatçılara ödemeleri böyle yapıyoruz

Spotify müzisyenler için teklif ücretlerini nasıl ödediğine dair soruları ele alan yeni bir web sitesi hazırladı. Loud & Clear isimli platform, sanatçılar tarafından düzenlenen bir dizi protestoyu takiben hayata geçti.

Dünya genelinde 31 farklı şehirde son günlerde Spotify’da Adalet kampanyası başlatılmıştı. Müzisyenler ve Müttefik İşçiler Sendikası (The Union of Musicians and Allied Workers) uygulamanın daha şeffaf bir telif politikası çizmesi gerektiğini vurgularken; nihayet streaming servisi bu konuya cevap verdi. Spotify’ın ödeme sistemini konu alan internet sitesi, perde arkasında kalan bazı önemli sorulara ışık tuttu.

Spotify müzisyenlere kaç para ödüyor?

Spotify’ın YouTube’da paylaştığı “Para Nasıl Akıyor?” isimli video, Loud & Clear isimli internet sitesinin öne çıkan verilerini içeriyor. Burada sanatçıları kaç farklı gelir modelinin karşıladığını anlatan birkaç grafik yer alıyor. Verilere göre Spotify’da 870 sanatçı 2020 yılında dijital müzik yayıncılığından 1 milyon dolardan fazla gelir elde etti.

Ayrıca yine aynı raporlarda platformun yılda 50 bin dolardan fazla telif ücreti kazanan sanatçı sayının dört yılda yüzde 80 oranında arttığını ifade etti. 2017’de bu rakamlar yalnızca 7.300 iken, 2020’de 13.400’e yükseldiği vurgulandı.

Spotify başkan yardımcısı Charlie Hellman da raporlara ilişkin konularını takipçileriyle paylaşmaktan kaçınmadı. Platformun son yıllarda daha ilgi çekici bir tüketici deneyimine yatırım yaptığını söylerken; daha iyi programlama, yeni ülkelerde lansman ve çeşitli yatırımlarla pasta payının herkes için büyüyeceğine değindi. Kendi gelirleri arttığında bunun sanatçıların gelirlerini de etkilediğini vurgulayan yetkili, kullanıcı deneyimi konusunda ne kadar gelişirlerse daha fazla müzisyenin bundan olumlu etkileneceğini ifade etti.

Charlie Hellman, Spotify’ın ilerleyen yıllarda daha fazla şeffaflık sunmayı amaçladığının altını çizdi. Şirkete geldiği ilk günden bu yana sanatçı ödemeleri ve telif hakları konusunun gündelik meselelerden biri haline geldiğini belirtirken; müzik ekonomisinin nasıl çalıştığıyla ilgili herkesin daha fazla netliğe ihtiyacı olduğunu paylaştı. Şirketin Loud & Clear ile bunu sağlayacakları ve şarkıcılarla aralarındaki buzların böylelikle eriyeceğini dile getirdi.

Son olarak şirket bu telif gelirlerinin doğrudan sanatçılara gitmediğini yüksek puntolarla açıkladı. Gelirlerin yorumcu ya da söz yazarına değil, direkt olarak hak sahiplerine, yani yapımcılara gittiği söylendi. Sanatçıların bundan alacakları payların ise anlaşmadan anlaşmaya farklılık gösterebileceğini kamuoyuna duyurdu.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Spotify site açtı: Sanatçılara ödemeleri böyle yapıyoruz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Spotify site açtı: Sanatçılara ödemeleri böyle yapıyoruz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Spotify site açtı: Sanatçılara ödemeleri böyle yapıyoruz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme