Spotify, Apple’a meydan okuyor


28 Nisan 2021 Çarşamba 10:25
ABONE OL
Spotify, Apple’a meydan okuyor

Apple geçtiğimiz hafta Spring Loaded etkinliğinde yeni bir podcast abonelik hizmeti başlatacağını duyurdu. Bunun altında kalmak istemeyen Spotify benzer bir servis için hızlıca kolları sıvadı.

Şirket yaptığı açıklamada, yayıncıların bölümleri yalnızca abonelere yayınlayabileceğini, programlarını Spotify ve diğer tüm podcast platformlarında paylaşabileceğini bildirdi.

Spotify kendi podcast abonelik platformunu başlatıyor

Abonelik tabanlı Apple Podcast’ler uygulamasına rakip olacak Spotify şu açıklamayı yaptı:

“Yalnızca abonelere özel içeriklerin geniş dağıtımını sağlayarak, amacımız podcast yayıncılarının abonelik kitlelerini en üst düzeye çıkarmalarına ve onların mevcut dinleyici tabanlarını büyütmelerine yardımcı olmaktır. Spotify uygulamasında bu içerik, tıpkı diğer podcast bölümleri gibi kolayca arayıp bulunabilir olacak.”

Spotify abonelik

Tüm kullanıcılar yakında uygulamada ücretli podcast içeriklerini arayabilir. Fakat dinlemek için abone olmaları, bunun için ise uygulamadan çıkıp Anchor üzerinden ödeme yapmaları gerekiyor. Abonelik satın alma işleminin doğrudan Spotify’da gerçekleşememe sebebi ise şirketin Apple’a para kaptırmak istemesinden kaynaklanıyor. Zira App Store, uygulama içi satın alımlarda yüzde 30’luk bir kesinti uyguluyor.

İçerik üreticilerinin kazançları üzerine de konuşan Spotify, ilk 2 yıl bu kişilere herhangi bir kesinti uygulamayacağını açıkladı. Sonraki aşamada ise rakipleriyle rekabeti korumak için yüzde 5‘lik bir komisyon alacaklarını, bu sayede yaratıcı sanatçıları platformuna çekmeyi umduklarını söyledi.

Apple Podcast’ler Mayıs’ta aboneliğe geçiyor

İnsanların reklamsız, bonus içerikli ve erken erişimli kayıtlara erişebileceği abonelik bazlı Apple Podcast’ler, Mayıs ayı itibariyle 170 ülkede kullanılabilir olacak. Servisin ilk ortakları arasında Pushkin Industries, QCODE ve NPR bulunuyor. Dinleyiciler için çok sayıda avantaj sağlayacak Apple’ın podcast aboneliği, yılda yalnızca 19.99 dolar karşılığında edinilebilecek.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Spotify, Apple’a meydan okuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Spotify, Apple’a meydan okuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Spotify, Apple’a meydan okuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!