Spotify’a yeni kısayol: “Hey Spotify, Sezen Aksu çal!”


06 Nisan 2021 Salı 12:38
ABONE OL
Spotify’a yeni kısayol: “Hey Spotify, Sezen Aksu çal!”

Android ve iOS kullanıcıları yıllardır sesli asistan uygulamalarını çalıştırmak için “Hey Google” ya da “Hey Siri” komutunu kullanıyor. Şimdi benzer bir özellik popüler müzik dinleme uygulaması Spotify’a geldi. İsveç merkezli şirket, artık “Hey Spotify” komutuyla uygulamanın rahatlıkla açılabileceğini duyurdu.

Spotify’ın eller serbest uyandırma kelimesi ilk defa geçtiğimiz ay ortaya çıkmıştı. Şirket beklenen özelliği bugün itibariyle aktif hale getirdi. Yeni kısayol aracının, yakında duyurulacağı tahmin edilen Car Things donanımı için bir işaret olduğu düşünülüyor.

Artık Spotify’ı sesiniz ile kontrol edebilirsiniz!

Bugün dünya genelinde birçok kullanıcı Spotify’dan gelen o bildirim ile uyandı. Pencerede “Hey Spotify” komutunu artık kullanmaya başlayabileceğimize ilişkin bir metin paylaşıldı. Böylelikle kullanıcıların o sihirli kelimeleri söyleyerek uygulamayı anında başlatabilmeleri mümkün kılındı.

Spotify

Spotify yeni sesli komut özelliğini başlattı. (Fotoğraflar: GSMArena)

Yeni sesli komut özelliği yalnızca uygulama ve ekran çalışır durumdayken aktifleşiyor. Bu da demek oluyor ki platform sürekli olarak yapay zeka yöntemiyle kullanıcılarının sesini dinliyor. Ancak şirket bu konuda endişe edilecek bir durum olmadığını söylüyor. Zira sesli veri kullanımıyla alakalı gizlilik politikasına göre Spotify yalnızca uyandırma kelimesini söylediğinizde yaptığınız aramaların kayıtlarını tutuyor.

“Hey Spotify” komutuyla uygulamayı çalıştırdıktan sonra da çeşitli sesli aramalar gerçekleştirmek mümkün. Örneğin yine klavyenizi kullanmadan, sadece sesinizle platformda bir sanatçı, albüm, single, çalma listesi ya da podcast açabilirsiniz. Şirketin yerleşik sesli arama hizmeti muhtemelen ilerleyen zamanlarda daha da genişleyecek.

“Hey Spotify” özelliği Car Thing donanımına göz kırptı

Spotify’dan gelen üst üste haberler platformun ilk donanım ürünü olarak lanse edilecek Car Thing‘e artık bir adım daha yaklaştığımızı gösteriyor. Geçtiğimiz hafta cihazla ilgili çeşitli render fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Şimdi ise eller serbest sesli komut hizmetinin aktif hale getirilmesi bu ihtimali daha da kuvvetlendirdi.

Spotify Car Thing

Spotify Car Thing donanımı yakında geliyor.

Şirketin ilk özel ses kontrol cihazı Spotify Car Thing isminden de anlaşılabileceği üzere otomobiller için tasarlandı. Araçta sürücülerin rahat bir şekilde Spotify’dan şarkı ya da podcast dinlemesine hizmet edecek ürün şu anda geliştirme aşamasında. Fakat beklenen lansman için artık oldukça az bir süre kaldığı tahmin ediliyor.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
nnn nn
nnn nn
5 gün önce

“Hey Bixby!” diyen tek kişiyim galiba 😀

" Spotify’a yeni kısayol: “Hey Spotify, Sezen Aksu çal!” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Spotify’a yeni kısayol: “Hey Spotify, Sezen Aksu çal!” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Spotify’a yeni kısayol: “Hey Spotify, Sezen Aksu çal!” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!