Okunma

SSD Kullanımı Artacak


23 Nisan 2008 Çarşamba 21:00
SSD Kullanımı Artacak
Hâlihazırda 43 nanometre üretim süreciyle flash bellek üreten Toshiba‘nın tahminlerine göre, üç yıl içinde dizüstü bilgisayarlardaki katı depolama birimi kullanım oranı %25 seviyesine kadar çıkacak. Tabii burada en büyük etken kesinlikle fiyatların düşmesi olacak. Çünkü şu sıralardaki katı depolama alanı ücretleri oldukça yüksek durumda.

64 GB seviyesindeki ürünlerde bile olsa, dizüstü bilgisayarınızın sabit diskini bir SSD ile değiştirmek istediğinizde çok yüksek farkları ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Durmayan Artışla Birlikte Ürünler Ucuzlayacak

Toshiba’nın tahminlerine göre, 2006 ve 2010 arasında SSD pazarında yıllık ortalama %133’lük bir artış gerçekleşecek. Bu süreç içerisinde kendi ürün gamını genişletmek ve geliştirmek isteyen Toshiba, şu sıralarda sürdürdüğü 43 nanometre işlem sürecini 2009 sonunda 30 nanometreye indirmeyi planlıyor.

Bunun yanında hücre başına 3 bit depolayan teknoloji yanında hücre başına 4 bit depolayabilen teknolojiye terfi ettirilmeye uğraşılıyor. Bu gelişmelerle birlikte SSD fiyatları düşerken kullanım miktarı ve alanı da genişleyecek.

Bilgi için: Toshiba
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" SSD Kullanımı Artacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SSD Kullanımı Artacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SSD Kullanımı Artacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "