Stalk ne demek?


05 Şubat 2020 Çarşamba 00:09
Stalk ne demek?

Stalk ne demek konusu özellikle son zamanlarda sosyal medyaya yeni giriş yapmış olanlarda rastlanılan bir soru. Biz de bu yazımızda Stalk ne demek? Stalk nasıl yapılır? Stalk nedir? Stalker kime denir? gibi sorulara yanıt veriyoruz.

Kelimenin içerdiği anlamı hiç bilmeyen, yani kelimeyi yeni duyan birisi olabileceğiniz gibi, bu kelime hakkında bir şeyler bilip, bildiklerinizin doğru olup olmadığından emin olmak isteyebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, stalk ne demektir ya da stalk yapmak ne anlama geliyor teker teker anlatıyor ve bu kelimeyi her anlamda inceliyor olacağız.

stalk nedir

Stalk nedir?

Stalk nedir öğrenmek istiyorsak, İngilizce sözlüklere ya da bu dilin kullanıldığı coğrafyanın kültürüne bakmamız gerekiyor.

İngilizce kaynaklar bu kelime için gizlice takip etmek, sinsice takip etmek, sessizce yaklaşmak gibi anlamlar veriyor.

Bu sonuçlardan yola çıkacak olursak, stalk nedir sorusu bir işi gizlice yapmak olarak yanıtlanabilir. Bu genel anlama göre, kullanıldığı platforma özel olarak farklı anlamlar çıkarılabilir.

Yani siz bu kavrama Instagram üzerinde denk geldiyseniz yorumu farklı, WhatsApp üzerinde denk geldiyseniz yorumu ve niteliği farklı olabilir. Fakat bunların temelinde bir gizlilik ve karşısındaki insana yaptığı işi fark ettirmemek vardır. Stalk ne demek sorusuna en net ve kısa cevap da budur.

stalklamak ne demek

Stalklamak ne demek?

Stalk ne demek ve kelime olarak ne anlama geliyor bunu az önceki paragraf üzerinde öğrenmiştik. Şimdi ise bunun günümüzdeki çeşitli örneklerine yani artık stalklamak olarak isimlendirilen kısmına değinelim.

Örneğin Instagram üzerinde stalklamak, sahte bir kişilik ile hesap açmak üzerinden gelişebiliyor. Stalklamak istediğiniz insanın hikayelerini kendi hesabınız ile değil de, oluşturduğunuz sahte bir hesap ile görüntülediğiniz zaman hem gizli kalmış oluyor hem de o kişiyi istediğiniz alanlarda takip etmiş oluyorsunuz.

Instagram üzerindeki mantık, Facebook ve Twitter gibi sosyal medyalar üzerinde de aynen geçerli. Buralarda da yine stalklamak istediğiniz kişilerin yeni paylaştığı şeyleri görüntülemek, hatta onlar ile konuşmak için bile bu tür sahte hesapları kullanabiliyorsunuz.

Stalklamak ne demek konusunun diğer bir örneği ise WhatsApp. Bir insanın ne zaman giriş yaptığını ve ne kadar çevrimiçi olarak kaldığını onun sohbet sayfasında bekleyerek öğrenmiş oluyor, yani o insanı gizlice takip etmiş oluyorsunuz.

Tabii stalklamak sadece sahte hesaplar ile olmuyor. Bu işlemleri kendi hesaplarınız ile de yapabilirsiniz. Bunu yaparken ise fark edilme olasılığınız, sahte bir hesaba nazaran kat be kat fazla.

stalkçı ya da stalker ne demek

Stalkçı ya da Stalker ne demek?

Stalkçı ya da stalker ne demek sorularına ise stalklama eylemini yapan kişi olarak kısa bir cevap verebiliriz.

Bu tür kişiler ile genelde sosyal medya üzerinde çeşitli dalgalar geçilir ya da çoğu kişi bu eylemi yaptığından dolayı kendinden utanır ve bizzat kendisiyle alay eder. Tabi kişinin kimi gizlice takip ettiği bilinmediğinden dolayı, bu duruma sadece gülüp geçilir.

Bazı stalkçı ya da stalker olarak tanımlayabileceğimiz kişilerde ise, insanları bu şekilde gizlice takip etme isteği hastalık haline gelmiştir. Sürekli kendine takıntı ettiği bu kişiyi takip eder, gittiği her yeri ya da yaptığı her eylemi oturduğu yerden telefonu ile öğrenmek ister.

Öyle ki bu stalkçı insanlar, merak edilen insanın ne ile uğraştığını, nelerden hoşlanıp nelerden nefret ettiğini, annesini, babasını, kardeşlerini, memleketini ve araba modeline kadar olabilecek her türlü detayı rahatça bulabilirler. Çünkü artık bu durum onlar için bir zevk ya da iş haline gelmiştir. Ayrıca buldukları her farklı bilgi onları eğlendirir.

stalk nasıl yapılır

Stalk nasıl yapılır?

Stalkçı ya da stalker olarak tanımladığımız kişiler stalk nasıl yapılır ya da stalklamaya nereden başlanır çok iyi bilirler. Biz ise bildiğimiz kadarıyla stalk nasıl yapılır anlatalım.

Öncelikle stalklamak istediğiniz kişiyi belirlersiniz. Yani bu bir nevi hedef belirleme ya da hedefe kilitlenme olarak düşünülebilir.

Sonrasında bu kişinin adı, telefonu, mail adresi gibi bilgileri yazarak, Google üzerinde bir arama yapıp elde edilen sonuçları toplarsınız. Çünkü internet yüklenilen şeylerin kolayca silindiği bir yer değildir.

Karşınıza çıkan bilgiler ve sosyal medya adresleri ile alakalı artık geriye kalan tüm adımlar sizin yaratıcılığınız ile alakalıdır. Çünkü sosyal medyada o insanın sizi bir arkadaşı ya da takipçisi olarak kabul etmesi, onun ilgi alanları ya da yakın arkadaşları aracılığıyla gerçekleşebilir.

Bunların üzerine daha farklı şeyleri, siz ve hedefiniz arasındaki ortak bağlar ile katmanız, yani bu eylemi çok daha kompleks bir hale getirerek daha detaylı bilgiler elde etmeniz mümkün.

stalk nasıl anlaşılır

Stalk nasıl anlaşılır?

Stalk nasıl anlaşılır sorusunu soruyorsanız muhtemelen ya buna maruz kalmak istemiyorsunuzdur, ya da birileri ile alakalı çeşitli bilgiler toplarken yakalanmak istemiyorsunuzdur.

Sonuçta stalk nedir başlığının altında da dediğimiz gibi, asıl önemli şey gizliliğinizdir. Dolayısıyla kimliğinizin ortaya çıkmaması için, stalk nasıl anlaşılır iyi bilmeniz gerekmekte.

Bu tür şeylerde istediğiniz kişiyi eğer kendi hesabınızdan stalklıyorsanız, bir bildirim yollamamanız gereklidir. Tabii bunu sahte bir hesaptan da yapmazsanız, anlaşılma olasılığınız çok aza inmiş olacaktır.

Stalklama eylemini yaptığınız kişiye giden, sizi ele verecek bildirimlerin arasında şu gibi şeyler olur:

 • Yıllar önce paylaşılan bir fotoğrafı yanlışlıkla beğenmek,
 • Paylaşılan herhangi bir hikayeye yanlışlıkla ifade atmak,
 • Kişiye yanlışlıkla takip isteği yollamak,
 • Hatta stalkladığınız kişiyi yanlışlıkla aramak bile sizi ele verebilecek bu bildirimlerin arasında.

Böyle bir eylemi gerçekleştirirken, karşınızdaki insan ile alakalı hangi bilgiyi, neden öğrenmek istediğinizi iyi bilmeniz gerekmekte. Çünkü yaptığınız bu gizlice takip etme hareketi, yapacağınız tek bir hatalı tuşlama ile sizi yerin dibine sokabilir.

Stalk ne demek, stalk nasıl yapılır ya da stalk nasıl anlaşılır öğrenmiş olsak da, bu eylemi gerçekleştirmek için bir kez daha düşünmek mutlaka bizim yararımıza olacaktır. Çünkü geçmişe ya da çıkmaza girmiş bir duruma takılı kalmanın insana getirdiği şeyler, genellikle zaman kaybı ve üzüntüdür.
yazarOğuzhan Güneş

Teknolojinin, bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getiren olduğuna inanan ve doğru bilginin neleri değiştireceğini bilen Oğuzhan, bu konularda makale yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Stalk ne demek?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hele şükür biri anlatmış çok teşekkür ederim

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Okuduktan sonra kafamda şimşekler cakmaya başladı.bu yazıdan dolayı cok ama cok teşekkür ediyorum.

" Stalk ne demek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Stalk ne demek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Stalk ne demek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!