Okunma

Star Wars Gerçek Oluyor!


05 Ekim 2009 Pazartesi 09:00
Star Wars Gerçek Oluyor!

 Lazer teknolojisinin üzerine yoğunlaşan bilim adamları, bunun meyvelerini toplamaya başlıyor. İnsansız uçuşlarda Güneş Sistemi dışına çıkmayı başaran uydulardan sonra, sıra insanlı uçuşlara geliyor. Femtosaniye lazerinin geliştirilmesiyle birlikte, uzay mekiklerinden daha fazla verim sağlanabilecek ve bu sayede daha derin uzaya insanlı uzay aracı yollanabilecek.


Aman dikkat, uzayda yer kavgası etmeyelim.

Lazerler, geleceğin teknolojisinde kilit rolü oynuyor. Birçok alanda uygulama imkanı olan lazerlerin, insanoğlunu ünlü Yıldız Savaşları (Star Wars) filmine bir adım daha yaklaştıracak olması, şüphesiz şaşırtıcı değil. Femtosaniye lazeri, saniyenin 10− 15‘te biri kadar kısa (aklın alamayacağı kısalıkta) bir sürede lazer üretimi ve salınımı sağlar. Bu sayede tek bir noktaya kararlı lazer salınımları sağlanır. Bu teknolojiyi uzay mekiklerine entegre etmeyi planlayan NPL (National Physical Laboratory) bilim adamları, büyük aşamalar kaydettiklerini açıkladı.

Geleceğin Teknolojisi

Kararlı femtosaniye lazer dalgalarının, yüksek derecede kusursuz hız artışı sağlayacağını, böylece uzay mekiklerinin, insanoğlunun daha önce gidemeyeceği derin uzayı keşfedebileceği NPL tarafından açıklandı. Başta NASA olmak üzere, ESA, JAXA (Japonya Uzay Ajansı) ve RSFA (Rusya Federal Uzay Ajansı), bu teknolojiyle yakından ilgileniyor. NPL bilim adamları ise, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ile ortak çalışma içerisine girdi bile.


Yıldız Savaşları’nda olduğu gibi, galaksinin bu şekilde bir

haritasını çıkartmamız gerekebilir.

Femtosaniye lazerleriyle hazırlanan uzay mekikleri kullanılmaya başlanırsa, insanoğlu uzay teknolojilerindeki en büyük adımını atmış olacak. Öyle ki, Ay‘a insan yollanmasıyla övünen insanoğlu, herhangi bir uçak yolculuğu yapar gibi Ay’a gidebilecek. Bu da, Ay’da uzay üssü kurulumunu mümkün kılacak deniliyor. İnsanoğlunun bilim kurgu olarak hayal edebileceği teknolojilerin önünü açan femtosaniye lazeri ile ilgili tek sıkıntı, geliştirilmesindeki masraf. Bilim adamları bu sorunu, geleceğin sisli hayalleriyle yatırımcıların ağızlarını sulandırarak aşmayı planlıyor.

:: Bu teknoloji hakkındaki görüşlerinizi forumda paylaşın.
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Star Wars Gerçek Oluyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Harika birşey

" Star Wars Gerçek Oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Star Wars Gerçek Oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Star Wars Gerçek Oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "