Okunma

Star Wars Gezegenleri Ne Kadar Gerçek?


15 Aralık 2015 Salı 11:30
Star Wars Gezegenleri Ne Kadar Gerçek?

Star Wars evreninde aslında değişik oluşumları, devasa uzay böceklerini, robotları, büyük uzay gemilerini bir kenara koyup baktığımız zaman, gezegenlerin bizim sistemimizdekinden çok da farklı olmadığını görüyoruz.

Chris Jones, özellikle orijinal Star Wars üçlemesinin gezegenlerinin ve uydularının galaksimizdeki gerçek gezegenler ile olan karşılaştırmasını çok merak etmiş. Yaptığı araştırmalar sonucunda Star Wars evreninin, bizim sistemimizdeki gezegenlerden çok da farklı olmadığı ortaya çıkmış.

15-12/14/ljal4lkubnainxocaeoh.png

Star Wars gezegenlerinin boyutu

Ewok ırkını tanıdığımız yeşillik dolu gezegen aslında boyutları itibarıyla tam olarak Merkür ile aynı. Asilerin Darth Vader’dan kaçmak için merkez olarak kullandığı, karlı gezegen Hoth ise Mars ile aynı boyutlarda. Gaz kütlesi devi olan Anoat sistemindeki Bespin ise, Satürn ile aynı boyutta.

15-12/14/star-wars-gezegen-karsilastirmasi.png

Filmlerdeki bitki örtüsü bulunan, dağlar ve okyanuslara sahip yaşam alanı özellikleri gösteren Alderaan ise 12,500 km çapıyla birlikte, 12,756 km çapı olan Dünya ile aynı boyutlarda. İlk yapılan Death Star çapı 160 km olup, ikinci yapılan ise 900 km çapa sahip. Yavin 4 adıyla tanınan, Asilerin merkezi olan uydunun gezegeni olan Yavin Prime ise galaksimizdeki gezegenlerin boyutlarının biraz üstünde ve 198,500 km çapında. Diğer gezegenler ve boyutlarına görselden bakabilirsiniz.

15-12/14/star-wars-gezegen-boyutlari.jpg

:: Star Wars gezegenlerinin, galaksimizdeki gezegenlerle kıyası hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Star Wars Gezegenleri Ne Kadar Gerçek?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    film yakınlaştı o nedenle haberler arttı bu konuda.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ya bu ara ne kadar çok star wars haberi çıkıyor…

" Star Wars Gezegenleri Ne Kadar Gerçek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Star Wars Gezegenleri Ne Kadar Gerçek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Star Wars Gezegenleri Ne Kadar Gerçek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "