Okunma

Star Wars Teknolojisi Gerçek Oldu


21 Şubat 2011 Pazartesi 08:10
Star Wars Teknolojisi Gerçek Oldu

Bilim kurgu filmleri tasarımcılara ve bilim insanlarına ilham kaynağı olmaya devam ediyor. 1980 yılında çekilen Star Wars Empire Strikes Back filminin en önemli teknolojilerinden biri gerçeğe dönüştü.

Seride bulunan ışın kılıçlarıyla birlikte hafızalara kazanan protez el konseptini Virginia Tech adlı şirket kullanılabilir hale getirdi.

Kopan vücut parçasının yerine takılacak olan robot protezi diğer örneklerinden ayıran en büyük özellik ise Star Wars’dan ilham almış bir sistem.

Yapay Deriyle Kaplanan Robot El

Yıldız Savaşları filmlerinde kopan vücut parçası yapay deriyle kaplanıp hastaya takılıyordu. Böylece kopan uzuvun gerçek elden hiç bir farkı kalmıyordu.

Virginia Tech, engellilerin diğer ellerini bilgisayarla tarayıp uygun boyut ve renkte silikon deri hazırlamayı başardı. Şimdilik Star Wars’daki kadar gerçekçi olmasa da bu elin protez olduğunu anlamak dikkatli incelenmediği sürece oldukça zor.

Prototip aşamalarında, klavye bile kullanan robot el önümüzdeki yıllarda satışa sunulacak.

:: Bilim kurgu filmlerinde gördüğünüz teknolojilerden hangilerinin gerçeğe dönüşmesini istiyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Star Wars Teknolojisi Gerçek Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Star Wars Teknolojisi Gerçek Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Star Wars Teknolojisi Gerçek Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "