Starlink onay aldı: 2824 uydu daha fırlatılacak


28 Nisan 2021 Çarşamba 09:26
ABONE OL
Starlink onay aldı: 2824 uydu daha fırlatılacak

Mars İmparatoru Elon Musk‘ın bir diğer projesi olan Starlink uydu interneti için 2824 uydu daha fırlatmak amacıyla ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC)’dan onay istemişti.

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), uzay tabanlı geniş bant internet sunma çabasının bir parçası olarak, bazı Starlink uydularını planlanandan daha düşük bir dünya yörüngesine yerleştirmek amacıyla SpaceX’in sunduğu projeyi onayladıklarını açıkladı.

Starlink uydu sayısını arttırmaya devam ediyor

SpaceX, Federal İletişim Komisyonu’na verdiği demeçte, irtifa değişikliğinin alan güvenliğini artıracağını, parazit ortamını iyileştirmek için güç akışı yoğunluğu emisyonlarını azaltacağını ve müşteri deneyimini iyileştirmek için yükseklik açılarını düşüreceğini söyledi. Reuters’ın aktardığı bilgilere göre FCC’nin onay verme kararı, planın güvenliğini sağlamak için bir dizi koşul içeriyor.

FCC yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi: “SpaceX’in daha düşük irtifalarda ve önemli manevra kabiliyetindeki operasyonları, daha düşük çarpışma riski ve gelişmiş bir yörünge enkazı ortamı ile sonuçlanmalıdır. SpaceX’in daha düşük irtifa uydularının Amazon’un Kuiper Systems uydu projesi kapsamında konuşlandırılan uydulardan gelen parazitlerle karşılaşabileceğini kabul etmeyi kabul etti.”

Proje bittiğinde toplamda 12.000 uydu yerleştirmeyi planlayan SpaceX, daha önce Starlink takımyıldızının kabaca 10 milyar dolara mal olacağını söylemişti.

Uydu interneti teknolojisi her ne kadar maliyetli olsa da, fiber optik kabloların ve baz istasyonlarının ulaşamadığı kırsalda yaşayan insanlar için yüksek hızlı internet sağlayabiliyor. Bu teknoloji, kasırgalar veya diğer doğal afetler iletişimi kesintiye uğrattığında da kritik bir öneme sahip oluyor.

Starlink nedir? Starlink Türkiye fiyatı ne kadar?

Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. Geçtiğimiz Ekim ayında beta denemelerine başlayan şirket, Starlink internet projesi kapsamında 12 bin internet uydusu uzaya fırlatmayı hedefliyor.

Kapasitenin sınırlı olduğu belirtilen Starlink projesi için 99 dolarlık bir depozito ödemeniz gerekiyor. Ayrıca internet hizmetini kullanmanız için 499 dolar değerindeki Starlink başlangıç kitini de satın almanız gerekiyor. CEO Elon Musk daha önce yaptığı açıklamada, projenin düşük maliyetli küresel geniş bant internet yetenekleri için önemli bir talebi karşılayacağını ifade etmişti.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Artık kafamıza metor deil Uydu yağcak Allah akıl fikir versin bunlara

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 gün önce

Elon bak uydu yagiyor

" Starlink onay aldı: 2824 uydu daha fırlatılacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Starlink onay aldı: 2824 uydu daha fırlatılacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Starlink onay aldı: 2824 uydu daha fırlatılacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme! Sonunda geldi! Apple AirTag kutu açılışı ve inceleme!
  2. 2 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı 14.000 TL'lik Motorola Razr 5G kutu açılışı
  3. 3 Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık! Windows 98 ile teknolojik 20 years challenge yaptık!
  4. 4 Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık! Xiaomi telefonların az bilinen özelliklerine göz attık!
  5. 5 Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro Fiyat farkına değer mi? iPhone 11 Pro vs 12 Pro
  6. 6 Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme Uygun fiyatlı Reeder P13 Blue Max Pro inceleme
  7. 7 Pandemide müzeye götüren siteyi denedik Pandemide müzeye götüren siteyi denedik
  8. 8 Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog Kripto parada ne kadar kaybettik? Ofis içi vLog
  9. 9 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site! 17 günlük tam kapanmada sizi yazılımcı yapacak 5 site!
  10. 10 Verilerimiz DarkWeb'te mi? Verilerimiz DarkWeb'te mi?