Starlink uçak, gemi ve otobüslere geliyor


09 Mart 2021 Salı 21:23
ABONE OL
Starlink uçak, gemi ve otobüslere geliyor

Elon Musk‘ın uzaydan internet projesi Starlink, beta testlerine başlamasının ardından kullanım alanını genişletiyor. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre, şirket sadece evlerde değil, uçak, gemi ve otobüslerde de hizmet sunmak için çalışmalara başladı. SpaceX, geçtiğimiz cuma günü ABD Federal İletişim Komisyonuna bu kapsamda iki başvuru yaptı.

Starlink sadece evleri hedeflemiyor

Başvurulardan ilki hali hazırda sahip olunan bir milyon ev interneti izninin beş milyona çıkarılmasını içeriyor. İkinci başvuru ise Starlink internet hizmetini, hareket eden araçlarda kullanmak için gerekli olan izinleri kapsıyor. Şirket başvuruda, bağlantının ABD’nin içinde, dışında, uluslararası sularda ve hava sağlarında kullanımı için yetki istedi.

starlink

SpaceX, konuyla ilgili “Bu uygulama Starlink sisteminin gelişmesini ve geniş bant yeteneklerinin artmasını sağlayarak, kamu yararına hizmet edecektir” açıklaması yaptı. Araçlara takılması planlanan terminaller, evlerde kullanım için tasarlananlara oldukça benzer olacak. Federal İletişim Kurumu başvurusunda radyasyon tehlikesi de gündeme geldi. Şirket, cihazların radyasyon konusunda bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

Yeni başvuru özellikle Tesla araba sahiplerini heyecanlandırdı. Bir gazeteci, Twitter üzerinden araçlardaki internet ihtimalini gündeme getirdi. Bunun üzerine yine bu platform üzerinden cevap veren Musk, kullanıcıları üzen bazı açıklamalar yaptı. Musk, “Terminalimiz çok büyük olduğu için Tesla araçların Starlink’e bağlanması mümkün değil. Bu uygulama uçak, gemi, büyük kamyonlar ve karavanlar için daha uygun” dedi. Böylelikle şirketin Starlink planları da gün yüzüne çıkmış oldu.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Starlink uçak, gemi ve otobüslere geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Starlink uçak, gemi ve otobüslere geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Starlink uçak, gemi ve otobüslere geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!