Startup İstanbul ile Silikon Vadisi Ayağınıza Geldi!


09 Ekim 2015 Cuma 08:00
Startup İstanbul ile Silikon Vadisi Ayağınıza Geldi!

İlham veren sunumlarıyla girişimcilere ve yatırımcılara rehberlik eden 30’a yakın konuşmacı, yerel düzlemde hayata geçirilen girişimlerin küresel düzlemde başarıyı yakalaması için dikkat edilmesi gereken unsurlara değindi.

Dave McClure: Silikon Vadisi sizsiniz

Startup İstanbul’un en fazla ilgi gören konuşmacılardan biri olan 500 Startups Kurucusu Dave McClure, konferansta gelişmekte olan pazarlarda yatırım sorunlarına değinirken, dünyanın teknoloji girişimciliği merkezi olarak kabul edilen Silikon Vadisi’ne atıfta bulundu.

Gelişmekte olan ülkelerde dünyaya açılmak isteyen girişimcilerin ürkekliği ve güvensizliği üzerlerinden atması gerektiğini vurgulayan McClure, girişimcilere yönelik şu tavsiyelerde bulundu: “Türkiye gibi gelişmekte olan ekosistemlere sahip olan ülkelerde gördüğüm en büyük sorun, hem kurucuların hem de yatırımcıların yeterince kendine güvenmemesi. Oysa girişimciler, ister yerel, ister küresel olsun bir yerlerden başlamalılar. Türkiye, MENA, Brezilya, Endonezya gibi pazarlar bunun için yeterli büyüklüğe sahip. Girişimcilerin tek yapmaları gereken, müşterinin ihtiyacını karşılayacak en yalın ve sade ürünü yaparak (MVP) yerel düzlemde ürün-pazar uyumluluğunu yakalamaktır. Bunun için Silikon Vadisi’ne gitmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, Silikon Vadisi’nin ayağınıza gelmesini sağlamalısınız. Çünkü burada iş kurmak orada kurmaktan çok daha kolay. Girişimcilerin çoğu, Silikon Vadisi için yeterince iyi olmadıklarını düşünüyor. Fakat Silikon Vadisi fiziksel, coğrafi bir tanım değil; başlı başına bir zihniyet. Bugün Silikon Vadisi’ni oluşturanlar, sizin gibi dünyanın veya ABD’nin başka yerlerinden gelen başarılı girişimciler. Yani aslında Silikon Vadisi sizsiniz. Bu mantıkla iş fikirlerinizi yerelde hayata geçirip globale ulaşabilirsiniz.” 

Elmira Bayrasli: Sorunları çözün, bir sonraki Steve Jobs siz olun

Girişim ekosisteminin Silikon Vadisi dışındaki küresel gelişimini dikkatle izleyen yazar Elmira Bayrasli ise, “Steve Jobs Lives in Pakistan” (Steve Jobs Pakistan’da Yaşıyor) adlı yeni kitabından örneklerle konuşmasına başladı. Girişimciliğin yalnızca teknolojik uzmanlıktan ibaret olmadığını, aynı zamanda insanları birbirine bağlayan duygusal bir deneyim olduğunu vurguladı.

Silikon Vadisi’ndeki ilk girişimcilerin teknolojiyi sorun çözmek için yalnızca bir araç olarak kullandıklarının altını çizen Bayrasli, “Hindistan, Türkiye, Çin, Nijerya ve Rusya gibi girişimciliğin hala ciddi engellerle karşı karşıya olduğu ülkelerde girişimciler, sorunların temeline inerek dünya çapında girişimler meydana getirebilirler. Garajda hayata geçen girişimler aslında bir efsaneden ibaret çünkü tek başınıza, işbirliği yapmadan, iyi bir ekip oluşturmadan ne yerel, ne de küresel başarıyı yakalayabilirsiniz. İş modelinizi ve girişiminizi oluştururken insanlarla ve insanların sorunlarıyla yakından ilgilenmeli, bu süreçte sadece fikirlerinizi değil, kendi değerlerinizi de geliştirmelisiniz. İşte o zaman bir sonraki Steve Jobs olabilirsiniz” dedi.

Steli Efti: Koşturup durmadan girişimci olunmuyor

Risk sermayesi şirketleri tarafından desteklenen 200’den fazla girişimin satışlarını artırmasına ve ölçeklendirmesine yardımcı olan Close.io’nun CEO’su Steli Efti de, girişimcilerin egolarını geride bırakıp her fırsatta etkinliklere katılmalarını, ilişki geliştirmelerini, işin içinde olup insanları etkilemelerini tavsiye etti. Kurulan irtibat sonrasında takip etmenin ve pes etmemenin önemine değinen Efti, “Huzurlu olduğunuz kendi dünyanızdan dışarı çıktığınızda türlü türlü zorluklarla karşılaşacak ve alıştığınız rahatlıktan uzak olacaksınız. Fakat doğru yolda olduğunuzu anlayacaksınız çünkü ancak o zaman sizi ileri taşıyan ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevaplarını yatırımcılardan alabileceksiniz” dedi.

:: Startup İstanbul etkinliğine katıldınız mı?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Startup İstanbul ile Silikon Vadisi Ayağınıza Geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Startup İstanbul ile Silikon Vadisi Ayağınıza Geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Startup İstanbul ile Silikon Vadisi Ayağınıza Geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!