Okunma

Steam bu kez esti, gürledi!


27 Eylül 2017 Çarşamba 11:00
Steam bu kez esti, gürledi!

Steam önemli bir platform ve günden güne bu platform misli hızla büyümeye devam ediyor. Böylesine büyük bir platform üzerinde hakimiyet kurmaksa bazen gerçekten de zor olabiliyor. Binlerce yapımcı, yüzbinlerce oyun tek bir yerde toplanınca Valve da bazen sert kararlar alabiliyor.

Steam 200’e yakın oyunu platformdan attı!

Valve tek bir hamle ile 173 adet oyunu sistemden attı. Bu aynı zamanda PC tarihindeki en büyük platform ban’ı oldu. Atılan tüm oyunların tek bir oyun firmasına ait olmasıysa işin en ilginç yanı oldu. Silicon Echo Studios tarafından geliştirilen 173 video oyununun tamamı mağazadan kaldırıldı.

İlk başta haksızlık gibi görünebilir ama inanın işin arkasında çok daha ilginç şeyler var.

Valve bu şirket tarafından geliştirilen ve uzaklaştırılan oyunlara bahane olarak Sahte Oyun ibaresini kullanmayı uygun görmüş. Peki, neden?

Temmuz ve Ağustos aylarında bağlantılı firmalardan biri olan Zonitron Productions tam 86 oyunu Steam’e sunmuş. Bu aynı zamanda platformun o aylardaki tüm çıkış yapan oyunlarının yüzde 10‘u gibi korkunç bir rakama denk geliyor.

Firmanın bu kadar çok oyunu aynı anda piyasaya sürmesi gerçekten de akıl karı iş değil. Valve da böyle düşünmüş olacak ki bir araştırma yapıyor ve olayı ortaya çıkartıyor.

Steam kartlarını toplayıp, bunları gri market üzerinden satan yapımcılar oyunları da bu kartları toplayabilmek için kullanıyorlar. Kartların toplam değerleri çok olmasa da ortada onlardan muazzam sayıda olunca elbette gerisi de geliyor.

:: Siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Steam bu kez esti, gürledi!”

  1. Sin1st3r dedi ki:

    Steam bunun önüne geçmek istiyorsa sadece steam üzerinden alınabilen oyunlar steam üzerinden oynanabilsin.

" Steam bu kez esti, gürledi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Steam bu kez esti, gürledi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Steam bu kez esti, gürledi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "