Steam Fiyatları Neden Yükseldi?


05 Kasım 2014 Çarşamba 13:50
Steam Fiyatları Neden Yükseldi?

Valve’in sevilen oyun platformu Steam, sunduğu başarılı online oyun deneyiminin yanında yaptığı indirim kampanyaları ve avantajlı fiyatlarıyla PC oyuncularının kalbini çalmış durumda.

Türkiye’den geçtiğimiz haftalarda TL üzerinden alışveriş yapılmasına imkan sunan Steam, ayrıca Türk oyuncularına bir iyilik olarak Dolar kurunu da 1.5 TL olarak belirlemişti.

:: Steam’de artık TL kullanılabiliyor

Bu sevindirici haberin ardından, Türk oyuncularının kapısını üzücü bir haber çaldı. Steam, kendi fiyatlandırmasına ek olarak, oyun geliştiricilerine kendilerine ait özel fiyat belirleme imkanı sundu. Böylece firmalar, doğrudan TL bazında fiyat vermeye başladılar. Sorun da burada ortaya çıkıyor!

Peki Steam’de fiyatların artmasındaki sebep ne?

Oyuncular tarafından çok sorulan soru bu. Steam’de fiyatlar neden arttı? Örnek vermek gerekirse Steam’in dolar kurunu 1.5 TL olarak belirlemesinin ardından 75 TL olan Ubisoft oyunları, firma tarafından 170 TL seviyesine çıkartmıştı. Bu fiyatın seçilmesi esasında sebebi hakkında biraz ipucu veriyor.

Suçlu perakende pazarı

Türkiye’de kutulu oyun diye tabir ettiğimiz perakende satılan fiziksel oyun pazarını elinde tutan yerel firmaların, Steam ve oyun geliştiricileriyle kurduğu temaslar sonrasında fiyatın artırıldığı ortaya çıktı.

Özellikle spot pazarının da fiyatlarda etkili olduğu konuşulanlar arasında. Kısaca aradaki fiyat farkı karşısında Türk oyuncularının online alışverişi benimseyeceğini düşünen optik (fiziksel) oyun satıcıları, fiyatı yükseltme konusunda kısaca Steam’e baskı yapmış durumdalar.

Maalesef Steam’de TL’ye geçiş süreci, Türk oyuncuları için kar değil zararlı çıkma sürecine doğru hızla ilerliyor. En azından eskiden bir oyun 70 Dolar olduğunda, Türkiye’deki perakendecilerin karlarını eklemediği fiyatlara alabiliyordunuz. Şimdi perakende ile fiyatlar eşitlenme eğilimine gitmiş durumda.

Önemli: Eğer fiyatları protesto etmek için oluşturulan imza kampanyasına katılmak istiyorsanız, buraya tıklayınız.

:: Fiyatların artması için Steam’e Türkiye’den baskı yapılmasını, Türk oyuncuları olarak nasıl yorumluyorsunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

48 yorum - “Steam Fiyatları Neden Yükseldi?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  HAY TOPLUMUNA ARAL AVUKATI. HAKKA SAYGILI OLSAN HAKSIZ VERGİLERİN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPMAZSIN

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İnsanlar artık dijital oyunları tercih ediyor her ne kadar internet alt yapısı olmasada ü***** alıcaksında yok cd bozulcak falan ayrıca oyun cdsiz çalışmıcak her oyun değiştirdiğinde yeni bir cd tak yorucu ***** muhabbetine gelirsek herşeyden zaten fazlasıyla vergi alını***** o kadar çok vergi veriyor ki yiyecek yemekleri ***** ülkemizde o kadar vergi alınmasına rağmen bir türlü gelişemiyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Steam vergi vermiyor, Aral tabi ki fiyatı yükseltecek. Vergi toplum olmanın bir gereğidir. Fakir bir ülkeyiz, oyunun da vergisi yüksek olmalıdır. Zoruna giden korsan indirsin. Kendi toplumuna saygısı olmayanın yaratıcı haklara da saygılı olması beklenemez.

 4. Ziyaretçi dedi ki:
 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle olursa FarCryý Uplayden almak zorunda kalýcaz :/

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Rylad Nickli Üyeden Alýntý

  Türk parasýna geçtikten sonra böyle oldu. $ fiyatý daha *****

  TL daha iyi, kur 1.5 olarak Steam tarafýndan önerildi, kabul gören firmalarýn oyunlarýnýn fiyatý cidden ucuzladý. Sorun birkaç firmada ve Aral’ýn onlarý Steam’deki fiyatlarýný yükseltmeye ikna etmesinde… Aral’ýn yaptýðý iþ zor. Kutularý getirtecek, gümrük vergisi ödeyecek, üzerine KDV ekleyip satacak. Bunlarýn hepsi fiyatý arttýrýyor. Bu nedenle eðer özel fiyat alamaz ise firmalardan sattýðý oyunun fiyatý Steam’in 2 katýna çýkabiliyor. Ben yerlerinde olsam PC alanýndan çekilirim, sonunda çekilmek zorunda da kalacaklar ama þimdilik fiyatlarýný Steam’de arttýrtabildikleri kimi oyunlarla, biz oyunseverlerin tepkisini çekerek ayakta kalmaya çalýþýyorlar ve çalýþacaklar. Bakalým tahmin ettiðim gibi mi olacak?

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Rylad Nickli Üyeden Alýntý

  Türk parasýna geçtikten sonra böyle oldu. $ fiyatý daha *****

  TL daha iyi, kur 1.5 olarak Steam tarafýndan önerildi, kabul gören firmalarýn oyunlarýnýn fiyatý cidden ucuzladý. Sorun birkaç firmada ve Aral’ýn onlarý Steam’deki fiyatlarýný yükseltmeye ikna etmesinde… Aral’ýn yaptýðý iþ zor. Kutularý getirtecek, gümrük vergisi ödeyecek, üzerine KDV ekleyip satacak. Bunlarýn hepsi fiyatý arttýrýyor. Bu nedenle eðer özel fiyat alamaz ise firmalardan sattýðý oyunun fiyatý Steam’in 2 katýna çýkabiliyor. Ben yerlerinde olsam PC alanýndan çekilirim, sonunda çekilmek zorunda da kalacaklar ama þimdilik fiyatlarýný Steam’de arttýrtabildikleri kimi oyunlarla, biz oyunseverlerin tepkisini çekerek ayakta kalmaya çalýþýyorlar ve çalýþacaklar. Bakalým tahmin ettiðim gibi mi olacak?

 8. Ziyaretçi dedi ki:
 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Forever torent diyelim o zaman go home steam.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Origin kullan gitsin.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Dolar a geri dönsün

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk parasýna geçtikten sonra böyle oldu. $ fiyatý daha iyiydi.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Aral’a sövmenize gerçekten hayret ediyorum

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Steam in gunahini almayin. Adamlar 1.5 tl yapti dolari. Cogu yayimci da benimsedi bunu. Gel gelelim Aral distributoru oldugu firmalardan fiyatlari yuksek tutmasini istedi. Sikayetlerinizi aralin dagitimini yaptigi sirketlere atin. Ubisoft, 2k, take two, square enix vs vs

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Ubisoft ile ilgili þöyle bir linkim var:

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar alın size alternatif
  greenmangaming
  indiegala
  gamersgate
  humblebundle

  bunların dışında bildiğiniz varsa paylaşın, bundan sonra steam den de aral dan da alışveriş yapmayın. Biraz burunları sürterse fiyatları revize edeceklerdir. Setam yerel işletmeleri bahane ederek kar oranını artırıyor. Madem yerel işletmeler o halde neden playstore araldan daha ucuza satabiliyor? Dijital olayarak satışa sunulan bir oyunun maliyeti bu kadar pahalı olamaz. Kutulu oyun almıyoruz, kargo, dvd, dvd ambalajı, gümrük vergisi, ıvır zıvır ücretlerini dijital oyuna ekleyerek satmak açgözlülükten başka birşey değil. Tek suçlu var STEAM!!!!

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu haber 2000 küsür kez okundu, steam’e her birimiz mail atıp bu fiyatlandırma politikasını devam ettirirse bir daha steam üzerinden oyun almayacağımızı söylemeliyiz, yine aynı şekilde arala da mail atılıp tepki gösterilmeli.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu yazıyı okuyan kendine oyuncu diyen arkadaşlardan rica ediyorum arkadaşlar şaka değil gerçekten şu Aral denen firmayı boykot edelim. Zamanında adamları zengin eden de bizdik batıran da biz olabiliriz. 1 kişi 2 kişi diye düşünmeyin arkadaşlar he ben yapsam diğeri yapmaz o yapsa öbürü yapmaz diye düşünmeyin rica ediyorum torrent tir şudur budur bundan sonra elimizden geldiğince aral logolu ürünleri almamaya çalışalım alternatif firma varsa ondan yoksa aral ile alakası olmayan bi siteden gerekirse 10 lira 20 lira fazla verip alalım şu heriflere para kazandırmayalım. Gerekli yerlerde tepkimizi gösterelim ki akıllarını başlarına alsınlar. Eğerki Türkiye’deki her oyuncu bizim gibi düşünüp hareket ederse bi şeyleri değiştirebileceğimize inanıyorum ben daha önce de dediğim gibi bunları bu hale getiren de biziz yok eden de biz olacağız arkadaşlar lütfen düşünün bu söylediklerimi …

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  sonra neden korsan indiriyorsunuz orjinal kullanın diyor bazı sinyalciler…

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben oyunların çoğunu GMG, Indiegala, Gamersgate veya Humblebundle’dan alıyorum sorun yok.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  korsan indiririz o zaman..

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  çözümleri ileteyim ya herkes basit bir vpn ile bağlanıp steamden yabancı bir hesap alıp o şekilde dolar olarak ödemesini yapıp eski fiyattan alacak

  yada steam e bir yazı daha yazılıp tl yerine usd ile ödeme yapılabilmesinin önünü açacak yani bir firma dünyada birden fazla para birimi kullanıyorsa kullanıcı istediği para biriminden en uygununu seçebilecek

  warez dünyasına dalınacak
  yada oyun oynamayıp kutu mutu almıyacaksınız

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu insanlar bu nüfuz gücünü nerden buluyorlar allah aşkına?

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Almazsiniz, netten free dowbload yaparsiniz olur biter.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Zevk aldığımız ne varsa birilerinin çıkarına kurban ***** bitti, orjinal oyun alalım dedik, boş ver gta 5 cracklı çıkınca haber verin..

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  2,25 tl olan USD steamde 3 liranın üstüne çıktı bu arada change’de imza kampanyası var imzanızı atın

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  İmza kampanyasında Steam’in cevabını okudum bildiğin danışıklı dövüş. Steam’de baktı Türkiye’de bu fiyata alıcısı var bi de ben vurayım demiş. Her ülkede bulunan yerel perakendeciler ve online dükkanları baz alarak fiyat belirliyorlarmış. Steam onları korumaya mı çalışıyor yani ya da 3-5 tl altına satıp karını maksimize etmeye mi çalışıyor?
  Eşek olursan semer vuran çok olur. Bu işin özeti budur.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Aral vs. Firmalardan oyun almayın tepkonizi gosterin

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  tolgacem ancak bu kadar haklı olabilirdin 🙂

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahu bu steam’in sembolü de biraz kol şeklinde pistona benziyor niye acaba??

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi de; kutulu oyun satanlar Steam’e nasıl bir baskı yapabildi de caydırdılar Steam’i bu işten ben orasını anlamadım. Koskoca Steam bu. Hem nasıl bi karı var kutulu oyun satılmasından. Pazarı domine etmesi, dijital oyun alımını arttırması ucuz fiyatla daha mantıklı değil mi kendi çıkarları için?

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  #AralGameÜrünleriALMA Arkadaşlar Tepkimizi yazalım.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Aral’ı yakalım.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyatlara steam karar vermiyor arkadaslar.

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Aral senin …. boþluklarý kalben doldurun.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  La hesabýmda da 370 TL var, 200 daha ekleyeceðim 570 olacak, baþka siteden alma durumum yok o yüzden, çok kötü ***** />
  Umarým sadece ubisoft 2k ile falan kalýr bu iþ.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  burası türkiye… ne yaparsan yap… hangi matematiği uygularsan uygula… kaçarın yok arkadaş… her türlü vatandaşa girer bu ülkede… bu değişmez bir kuraldır… :(((((((((((

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Fakirler yaşasın Torrentten selamlar

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Bundan sonrasýný steam düþünsün fiyatlarý düþürmezse bizde almayýz zarar eden yine steam ***** kampanya baþlatýp dolar kuruna geri dönsünmü desek.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben buraya bir editör olarak deðil, standart bir vatandaþ olarak kýsa bir yorum yazacaðým. Türklerin, Türklerden baþka düþmaný yok arkadaþ.

  Bu kadar kendi kendine kazýk atan, hiç bir þey üretmediði gibi dýþarýdan aldýðý ve sattýðý þeylerle kar koyarak ya da vergi koyarak geçinen bir millet baþka ***** />

  Kýsaca sistem þu. Üretme. Ýthal et. Fiyat farký ekle, çak geç.

  Bunun ucuz yolu mu çýktý. Engelle!

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  kısacası aral game’in ben varya..

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Bullshit!

" Steam Fiyatları Neden Yükseldi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Steam Fiyatları Neden Yükseldi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Steam Fiyatları Neden Yükseldi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!