Steam kullanıcı sayısı COVID-19’dan nasıl etkilendi?


14 Kasım 2020 Cumartesi 20:09
Steam kullanıcı sayısı COVID-19’dan nasıl etkilendi?

Mart ayında korona virüsünün Dünya geneline yayılması ile birlikte, birçok ülkede karantina kararı alınmıştı. Karantina sürecinde birçok kişi okula ve işe gitmek yerine ihtiyaçlarını evden karşılamak zorunda kaldı. İnsanların evde bulunduğu süre arttığı için dizi, film ve oyun servislerindeki kullanıcı sayısı da artış gösterdi. Peki Steam kullanıcı sayısı, bu karantina sürecinden nasıl etkilendi? Detaylar haberimizde.

Birçok ülkede ikinci bir karantina süreci planlanıyor ve konuşuluyor. Fransa ve İngiltere gibi bazı ülkeler ise karantina kararlarını çoktan almış durumda.

Steam kullanıcı sayısı karantina döneminde artış gösterdi

Korona virüsü sebebiyle birçok ülke, Mart ayında bir süreliğine karantina kararı almıştı. Virüsün yayılması ile birlikte dünya genelindeki alışkanlıklar değişkenlik gösterirken, evde kalınan süreler de artış gösterdi. Mart ayından önce yaklaşık 20 milyon anlık kullanıcı sayısına sahip olan Steam, karantina sürecinin başlaması ile 25 milyon kullanıcıyı gördü. Mart ayına kadar olan yükselişin sebeplerinden birisi de Çin’de uygulanan karantina kararı olarak görülüyor.

Ağustos ayına doğru 20 milyon kullanıcının altına düşülürken, Ağustos’tan sonra Steam kullanıcı sayısı tekrar artış göstermiş durumda. Dünya genelinde ikinci bir karantina kararı alan ülke sayısının artması ile birlikte, kullanıcı sayısının da artması bekleniyor.

Kullanıcı sayısının artması ile birlikte, veri kullanımı da önemli ölçüde artmış durumda. En çok kullanılan bant genişliği 3.8 Tbps ile Asya kıtasına ait. Asya’nın ardından 3 Tbps ile Avrupa kıtası gelirken, Amerika kıtası ise 2.5 Tbps ile üçüncülüğü almış durumda.

Türkiye ise, küresel Steam kullanıcı oranının yaklaşık yüzde 1.1’ini oluşturuyor. Bu süreçte en iyi internet performansını ise ortalama 27.6 Mbps indirme hızı ile Turksat sağlamış durumda. Turksat’ın ardından ise 21.9 Mbps ile Turknet ve 19.6 Mbps ile Millenicom geliyor.

Karantina sürecinde daha çok oyun mu oynadınız yoksa dizi ve film mi izlediniz?
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Steam kullanıcı sayısı COVID-19’dan nasıl etkilendi?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sitenin eski hali çok daha güzeldi geri dönmeniz dileğiyle

" Steam kullanıcı sayısı COVID-19’dan nasıl etkilendi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Steam kullanıcı sayısı COVID-19’dan nasıl etkilendi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Steam kullanıcı sayısı COVID-19’dan nasıl etkilendi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!