Okunma

Steam için oyun geliştiren Penny sadece 7 yaşında!


05 Ağustos 2018 Pazar 12:00
Steam için oyun geliştiren Penny sadece 7 yaşında!

Steam bağımsız oyun geliştiricilere büyük destek veriyor. Ancak yine de bir oyun geliştiricinin platforma kabulü o kadar da kolay değil. Penny’nin babası Lance McDonald, bağımsız bir oyun geliştirici. Devam eden bir proje üzerinde çalışan baba, kızının “Bir gün bende oyun yapabilir miyim?” sorusu üzerine, ona yardım etmeye karar verdi.

Steam oyunu yapmak için kodlama öğrendi

McDonald’ın evinde QBASIC içeren bir Windows 98 masaüstü bilgisayar bulunuyordu. Baba kızına temel kodlamayı anlamasına yardımcı olacak bir kitap verdi. Küçük Penny kısa sürede ilk oyunu için kitaptan öğrendiklerini denemeye başladı. Penny aslında bir aksiyon oyunu geliştirmek istiyor. Ancak bunun için daha çok çalışması gerektiğinin de farkında.

Karşımızda matematik problemleri çözdüğümüz MS/DOS arayüzüne sahip basit bir oyun var. Oyunun adı ise Answer the Question ve oyunda Penny‘nin hazırladığı matematik sorularına cevap veriyorsunuz. Ama bunu 7 yaşında ve kodlamayı bir hafta içinde öğrenen bir çocuğun geliştirdiğini unutmamak gerek. İlk başta aile içinde oynamak için bu oyunu geliştiren Penny, babasının yönlendirmesiyle oyunu Steam‘e göndermeye karar veriyor.

steam

Steam ilk başta logosunu uygun bulmadığı için başvuruyu reddediyor. Ancak Penny vazgeçmiyor ve okuldan döndükten sonra eliyle çizdiği yeni logoyu Steam’e yüklüyor. Birkaç yıl önce platform böyle bir oyuna muhtemelen izin vermezdi. Ancak şirket son yıllarda birçok aşılmaz denilen duvarı yıktı. Bu arada oyuna kısa sürede olumlu yorumlar gelmeye başladı. Şu anda oyunun sayfasında 72 yorum bulunuyor ve bunun 69‘u olumlu. Yedi yaşındaki Penny, geleceğin bağımsız oyun geliştiricisi olma yolunda ilk adımını da böylece atmış oldu.

Çocuklara kodlama öğretmenin zekalarını nasıl geliştirdikleri bilinen bir gerçek. Ülkemizde de çocuklara yönelik kodlama eğitimleri artmaya başladı. Bizim ülkemizde de daha küçük yaşlarda bilgisayarla tanışan çocuklar arasından bir Penny çıkması işten bile değil. Penny’nin hikayesi aslında gelecek neslin nasıl bir teknolojik ilgiye sahip olacağının da ilk göstergesi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Steam için oyun geliştiren Penny sadece 7 yaşında!”

 1. MertCngz12 dedi ki:

  helal olsun biz kod yazmayı bile bilmiyoruz

 2. bekir ilker dedi ki:

  Böyle bir duruma teşvik eden aileyi ardından da penny kardeşimizi tebrik ediyorum çok güzel birşey

 3. Anonim dedi ki:

  Helal olsun vallahi.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tebrik ediyorum Penny i

" Steam için oyun geliştiren Penny sadece 7 yaşında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Steam için oyun geliştiren Penny sadece 7 yaşında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Steam için oyun geliştiren Penny sadece 7 yaşında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "