Okunma

Stephen Hawking’in Yeni Teorisi!


29 Ağustos 2015 Cumartesi 17:00
Stephen Hawking’in Yeni Teorisi!

Evren ile ilgili getirdiği çığır açıcı bakış açıları ile, her geçen dönemde evren hakkında farklı bilgileri gün yüzüne çıkartmak için çaba harcayan ünlü evrenbilimci Stephen Hawking, Kara Delikler ile ilgili yeni getirdiği yorumunu, tüm Dünya ile paylaştı.

Stephen Hawking’in ortaya attığı bu teorisi, şimdiye kadar bilinen Black Hole yani Kara Delik kavramına çok daha farklı bir açıklama getiriyor.

Stephen Hawking’den, yeni Kara Delik teorisi!

Genç yaşta, talihsiz şekilde ALS hastalığına yakalanan ancak her ne kadar zamanla tüm fiziksel yeteneklerini kaybetse de Hawking, Fizik ve Evren arzusundan vazgeçmeyerek, günümüzde Prof. Stephen Hawking olarak unvan elde etmeyi başardı.

Geçtiğimiz günlerde, uzun süredir üzerinde kafa yorduğu Enformasyon Paradoksu ve Kara Delik kavramları ile İsveç’te açıklamalarda bulunan Stephen Hawking, bahsettiği yeni Kara Delik teorisi ile, Evrenbilimine yeni bir bakış açısı getirdi.
Stephen Hawking’in, Kara Delikler ile ilgili açıkladığı yeni teorisini göre Enformasyon, Kara Delik içerisine çekilep kaybolmuyor, Olay Ufku içerisinde sıkışıp kalıyor.

15-08/28/news_1-stephen-hawking-in-yeni-kara-delik-teorisi-2015-sdn.jpg

Kara Delik ve Olay Ufku!

Stephen Hawking’in bu açıklaması, teorik terimlerden dolayı net olarak anlaşılmayabilir. Bu bağlamda Enformasyon, Olay Ufku ve Kara Delik terimlerine kısaca değinmek gerekiyor.

Bilindiği gibi Kara Delikler, oluşturduğu inanılmaz çekim gücü ile her türlü maddeyi ve ışığı içine alarak yokluğa ulaştırıyor. En azından böyle olduğu sanılmaktaydı… Zira Hawking bu noktada, yeni bir bakış açısı getirmiş durumda…

Öte yandan Enformasyon ise kısaca bilgi olarak tanımlanabilir. Olay Ufku ise maddenin veya ışığın, artık herhangi bir şekilde hareket edemeyecek halde sıkışıp kaldığı alan olarak, çok yüzeysel şekilde tanımlanabilir.

Şimdiye kadar Kara Delikler ile ilgili görüş, maddenin veya ışığın tamamen yok olduğu şeklindeydi. Ancak bu durum, uzun zamandır tartışılıyordu. Zira Enformasyonun kaybolması, Kuantum Mekaniği ile çelişiyordu. Kuantum Mekaniğine göre ise Enformasyon, hiçbir şekilde yok olamazdı.

İşte Stephen Hawking’in yeni Kara Delik teorisi, tam da bu noktaya açıklık getiriyor. Stephen Hawking’in açıklamasına göre Kara Deliğe çekilen Enformasyon, aslında Kara Delik içerisinde kaybolmuyor, Olay Ufkun içerisinde hologram olarak sıkışıp kalıyor.

15-08/28/news_2-stephen-hawking-in-yeni-kara-delik-teorisi-2015-sdn.jpg

Bu noktada akıllara gelen “o halde Kara Deliğin yuttuğu düşünülen bilgiye ulaşmak mümkün mü?” sorunu da cevapsız bırakmayan Hawking, bu Enformasyonun her ne kadar Olay Ufkun içerisinde hologram olarak sıkışıp kalsa da, ne yazık ki erişmenin artık mutlak suretle mümkün olmadığını belirtti.

Stephen Hawking’in İsveç’te gerçekleştirdiği bu konuşmanın ara başlıklarından birisi de, Hawking’e yöneltilen soru oldu. Kara Deliğe çekilen bir astronota ne olacağı sorusunu yanıtlayan Hawking, 2 farklı ihtimalden bahsetti.

Bu ihtimallerden ilki, astronotun Kara Delik aracılığıyla başka bir evrene ulaşacağı olurken bir diğeri de, açıkladığı üzere Olay Ufku içerisinde sıkışıp kalacağı şeklinde oldu.

Her 2 ihtimalde de artık astronota erişmeni mutlak suretle mümkün olamayacağını belirten Hawking, akıllarda oluşan ortak soruları böylece cevaplamış oldu.

Aslında Stephen Hawking’in bu teorisi ile ilgili, karşıt düşünceler de belirmekten geri durmadı. Anlaşılan o ki, erişilemez oluşundan gelen bilinmezlik ile Kara Delikler, üzerinde teoriler oluşturulmaya devam edilen, nadir konulardan olarak kalmaya devam edecek.

:: Stephen Hawking’in, Yeni Kara Delik Teorisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

57 yorum - “Stephen Hawking’in Yeni Teorisi!”

 1. Bsjsjs dedi ki:

  Bence başka bir evrene gitmesi imkansız tabij bunu sadece Allh bilir. Bu karadelikler adamın aklını yakar Vallahi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kuran_ı Kerim söylemiş kıyametin nasıl olacağını 1.insan ölünce küçük kıyametin koptuğunu dünyaalr ölürsede küçük kıyamet olduğunu ama evrenin KIYAMETİ daha farklı diğil yani nasıl ki güneş sisdemlerinin yada galaxsilerin içlerinde kara delikler varsa vakdi zamanı gelincede herşeyi RULO KAĞIT GİBİ BÜKÜYOR VE YOK EDİYORSA evren ve dünyaalrın yok oluşu da diyor KATİBİN KAĞIDINI RULO ŞEKLİNDE DÜRÜP KALDIRMASI GİBİDİR…yani herşey KIYAMET anında küçük yada büyük dürülür bu dürülme işlemi aynı öğütücü gibi düşün evreni dürüyorsun sofra serilmiş kaldırır gibi herşey öğütülüyor ve HİÇLİĞE dönüşüyor ve en sonunda Allah c.c tüm parelel ve bütün evrenlerdeki yaşamı yok edince melekler de dahil..tüm evrenin durduğu arşa sslenicek RABBİNİZDEN YÜCE KİM VARDIR hiç ses olmıyacak ve Allah verdiği sözde durarak tüm yaratılmışları sıfırdan yaratıcak ve o zaman yaratıldığımızda nefsimiz şeytanımız ayrışmış olucak tabi akıl ermiyor şimdi evrene bakın ne akdar mükemmel diyil mi? Ama her yaratılan bir sınavdan geçiyor birde kıyamet sonrasındaki aşamayı aklımızın alması imkansız…şunu söylim evrim devrim tesadüf diyen beyinler algılamayı yapamadıkları için bu çıkarımda bulunuyorlar ama kıyamet sonrası böyle hiç bir artık ve benliğin kalmayacağına inanıyorum ben KIYAMET yok oluş değil KIYAMA uyanmaya kalkışdır insan oğlu dünyada yaşarken aslında ölüdür ve kıyametle uyanır…şimdi gözünüzün önünde tüms evdikelrinizi ve ailenizin dehşet bir şekilde öldüğünü düşünün ne kadar acı ve korkunç deymi…bu bir hesap nasıl ki dünya da herşeyin bir sebep sonucu varsa kıyamette hesaba çekiliş ve level olarak yükseliştir haden bakem dağılın mekanın sahibi gelmeden….ha bu amerikanın da işde aya adam gönderdik yok uzaya füze attık tey plütona gitti marsa adam götüreceğiz hepsi hikaye uzayı keşfeden dünya da savaş çıkarmaz bunu unutmayın…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın Eren Ertem;
  Keplerin alanlar kanunu r*Vp=sabit1 ile periodlar kanunu r*Vp^2=Sabit2 ifadelerinin aynı uzay yasası manasında olduğu düşünülürse,(r*Vp^2)/(r*Vp)=sabit2/sabit1=Sabit=Vp çıkarılacağı aşikardır.Bu da Kepler yasalarının sakat olduğu anlamına ***** yörüngeler de elips değil parabolik vortex sarmal çıkı***** bugüne kadarki uzay fiziği yanlış ***** fiziği başka astronomi baş***** gene ay,neptün gene neptün lakin hareketleri yanlış yorumlanmış sayı***** ay dünyaya bir yaklaşıp bir uzaklaşmı***** beri en öte durumları ***** kadarki uzay fiziği ile,600 yıldır insanlar kandırılmış sayılı***** konuda sizin kanaatiniz nedir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Neden samsung galaxy j3 2016 yok ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Olay ufku bilginin "sıkışıp" kaldığı yer değildir ki. Olay ufku, " event horizon " artık bilginin geri dönemeyeceği sınıra verilen addır. Olay ufkunu adım atmış hiç birşey " ışık dahil " karadeliğin çekim kuvvetinden kurtulamaz. Ayrıca karadelik tarafından yutulan bilginin " kaybolduğu " da bir teoridir. Kesin değildir. Yani içeriğini göremediğimiz bir cismin içinde ne olup bitiyor bunu %100 bilmek pekte mümkün gelmiyor.
  Bana kalırsa Stephen Hawking çok iyi bir kozmolog. Ama bu eskidendi. Artık yaptığı her açıklama gündemde kalmak için yapılmış gibi geliyor bana. 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yani bir haber anlatcan uzatıkça uzatmıssın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bence haklı ***** ilk önce Tanrı ya inanması gerekir.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ne yani kara delik geri dönüşüm kutusumu

 9. SDN Okuru dedi ki:

  atmak serbest, ne kadar çok kişiyi inandırabilirsen o zaman sana dahi derler.

 10. RocKhan dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 11. BlitzHan dedi ki:

  Sadece teori gercekte olabilir, ama olmama sansida var.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Kimisi hawkinge kizar kimisi brn buyum suyum diye ***** bisey katmicaksaniz yorum yapmayin bari

 13. SDN Okuru dedi ki:

  dosyalar, klasörler falan filan…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Hep merak etmişimdir bu kara delikleri..

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Nolan ın Yıldızlararası filmi aklıma geldi

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be bazı sdn yorumcuları Hawking ten daha iyi biliyormuş :DD

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İyi yazı.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  çok saçma kanıt yok ya sallamak serbest.. bari sallamakla unlu bilim insanlarimiz cikip biseyler sallasa da teori diye satsa..

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ULAN SİZİN BEYİN ÖZÜRLÜ ADAM DEDİĞİNİZ ADAM YAŞAYAN EN ZEKİ ŞAHSIYETDİR EĞER BENİM GİBİ FİZİKLE UĞRAŞMIYORSANİZ KONUŞMAYİN

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Yine yanlış bir teori attı. Karadelikler iki bölümdür çok ince ayni zamanda elastik bir yapiya sahip tül perde gibidir. Ayrıntılı hesaplamaları selçuk ünüv. Fizik bölümüne sundum 2002 yılında. Ben sosyoloğum onuda belirtiyim fizik ve matematik olimyatlarında derecelerim var. Adam olmaz Hawking

 21. SDN Okuru dedi ki:

  haberde anlatılmak istenen 10 cümle, haber metni 3 sayfa

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Belli en sonunda Interstellar'ı izlemiş oturmuş Hawking 😀 Oradada böyleydi.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Ne çok severmişsin kara delikleri.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  aslında kuantuma tam olarak ters değildi eski düşünce de , çünkü tamamen yok olmayıp enerjiye dönüşen bir enformasyon söz konusuydu. tabii ki tamamen teori olduğundan bunlar yasaya dönüşmeyecek. bol keseden fikir üretmek mümkün, elbette belli araştırmalar sonucunda…

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tarz haberleri sitenizde çok daha sık görmek isterim. Gerçekten çok güzel bilgiler ediniliyor.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Enformasyon demişler bu tercüme olayını hiç ***** de o yetmezmiş gibi büyük harfle yazıyorsunuz bundan böyle uluslararası demeyi bırakıp Enternasyonel demeye de başlayın ***** de en büyük komedi Enformasyon yani kısaca bilgi ibaresini eklemişler bu nedir yok artık dedirten cinsten.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Bu herif önce evrenin yaratıldığına inansın. Sonra kara delikleri, solucan deliklerini daha iyi anlayacaktır

 28. Hafiye dedi ki:

  Isigi bile emen bir kuvvette astronot mu kalir? Komik bir soruymus

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Kısaca Kara Delik'e girince bug'a giriyorsun exploit yapabiliyorsun 😀

 30. SDN Okuru dedi ki:

  evet evet aynen bende öyle düşünüyorum. çok haklı

 31. SDN Okuru dedi ki:

  İsveç mi İsviçre mi

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Kara deliğin çekim gücü öyle muazzamdır ki etrafından geçen ışık bile kaçamaz ve 300 bin km ile giden ışığı bile içine çeker çekim gücünü şu örnek çok iyi açıklıyor eğer dünya kara deliğin içine gitse çekim gücü dünyayı 1 cm sığdıracak kadar kuvvetli

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Yok olma teorisi biraz gerçekdışıydı, bu çok daha mantıklı ve birçok fizik kurallarına da uyuyor. Şuan imkansız gibi görünen şeyler gelecekte mutlaka var olacak ve bu da evrenin ilk zamanlarını karadeliğin içinden çekip çıkaracağımız anlamına geliyor.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Temiz yazı

 35. SDN Okuru dedi ki:

  tövbe tövbe, adamın ne günahı vardı ki böyle felç hale düşmüş

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Bir beyin özürlünün peşinden gidiyorlar hey Allah'ım

" Stephen Hawking’in Yeni Teorisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Stephen Hawking’in Yeni Teorisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Stephen Hawking’in Yeni Teorisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "