Okunma

Steve Jobs 3G’yi Bitirecekti!


06 Ağustos 2014 Çarşamba 08:00
Steve Jobs 3G’yi Bitirecekti!

Steve Jobs’ın modern çağın problemlerini çözme ve tüketicilerin artan ihtiyaçlarına akıl dolu yanıtlar verme konusundaki başarıları malum. Elbette o ihtiyacı oluşturma konusundaki hünerleri de ayrı bir konu başlığı. 

Gazeteci Walt Mossberg, Steve Jobs ile yıllar önce yaptığı bir konuşmadan kesitler paylaştı ve merhum Apple CEO’sunun, kablosuz interneti tüm dünyaya ücretsiz olarak sunmak için planlar yaptığını açıkladı. 

İnterneti paylaştıracaktı

Yeni yeni kullanıma geçen paylaşımlı internet uygulamasının, Jobs’ın vizyonunda önemli bir yer tuttuğunu belirten Mossberg, Apple, Jobs’ın bu alandaki en büyük hedefinin “insanların kendi kablosuz modemlerine misafir kabul etmelerini sağlamak” olduğunu belirtti.

“Steve Jobs mümkün olduğunca fazla sayıda kablosuz modem üreticisini bir ‘misafir ağı’ oluşturma seçeneği sunma konusunda teşvik etmek istiyordu. Normal ev ağının haricinde ikinci bir WiFi ağı olarak çalışacak bu sistem, ana network’ten güvenli biçimde ayrılacak ve kendi SSID ismine sahip olacaktı.”

Kullanıcı katılımı kilit rol oynuyor

Jobs’ın planının ikinci parçası ise, sektörün gücünü de arkasına alarak, ev kullanıcılarının yakınlardaki “kablosuz misafirlere” bu ikinci ağlarını açmalarını sağlamak idi. Böylelikle dünyanın neresine giderseniz gidin, 3G ya da 4G ağlara veri ücreti ödemeksizin, kablosuz internetten faydalanmak mümkün olacaktı.

Günümüzde yeni yeni yaygınlaşan misafir ağ oluşturma özelliği, henüz modem kullanıcılarının yüzde 15 ila 20‘si tarafından aktif olarak tercih ediliyor. Ancak bu sistemi bir trend haline getirebilecek Jobs gibi bir vizyoner daha çıkmadığı için, mobil kullanıcıların büyük çoğunluğu halen yine internet servis sağlayıcılar tarafından sunulan Hotspot’lara mahkum durumda.

:: Konuyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “Steve Jobs 3G’yi Bitirecekti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Jobs müslüman olmasa bile adamın arkasından konuştuklarınız sayesinde bolca sevap kazabmıştır :DD

 2. SDN Okuru dedi ki:

  merhum dedin ya Erhan hocam.. olmadı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye’de AKN gibi saçmalıklar olduktan sonra istesek çok fazla mümkün olmuyor
  (AKN olmayan paketleri biliyorum ama demek istediğim fiyatların 8mbps için 100tl ~ ve 100mbps için 500tl~ gibi fiyatların olduğunu belirtmek istiyorum)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hıyarlar dini katmışlar yine habere bişey diyemiyorum müslümanlığınız batsın sizin

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sen adamı müslüman yaptı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba,
  Mevta sözcüğüne alışkın bir okur kitlemiz yok ne yazık ki. Biz yine merhum diyelim, o imanının hesabını Allah’a versin.
  Erhan

 7. SDN Okuru dedi ki:

  “merhum” dan sonrasını okumadım

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Müslümanın malı ortaktır 3g yi paylaşmakla olmaz wifi yi paylaşacak protokol müslümanlardan çıkmalı garibana internet verecek insanlar heryerde vardır yeterki insanlar paylaşırken kiminle neyi paylaştığı konusunda ayrı misafir hesapları tutabilecek bir yapıya sahip olsun ve birinin yaptığı yanlış yüzünden diğeri hüküm giymesin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Steve jobs budistti. Şuanki tim cook da gaymiş.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Okuduğunuz haberi mi anlamıyorsunuz? Bunun bedava wi-fi ile ne alakası var? Apple ürünleri daha fazla satabilsin diye, modem üreticilerinin Apple cihazlarına özel izin sağlayarak başkalarının wi-fi ağlarını ücretsiz kullanmasını amaçlayan bir proje parasını benim verdiğim wi-fi ağını başkasının bedava kullanmasını niye isteyeyim ki? Ayrıca Steve Jobs için mucit, çağımızın Teslası falan demişler. Güldürmeyin arkadaşlar insanı tamam jobs zeki bir insandı ama mucit falan değildi. Başarılı bir iş adamıydı sadece, ortada Steve Jobs’un icat ettiği bişey falan yok.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  göstermelik bir kotamız var zaten onu da başkalarıyla mı paylaşalım. insanları paylaşmaya alıştırana kadar kendi kadar aç gözlü servis sağlayıcıları daha az aç gözlü olmaya ikna etmesi gerekirdi.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Jobs muslumanmis arkadasim

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle bir dahi bi daha gelecek mi acaba??

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Siz önce merhum kelimesinin anlamını ve nerede kullanılması gerektiğini öğrenin.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Parasını ben ödeyip de elin adamı neden kullansın ki? Hayır birde zaten internet bir sayfaya girmekte bu kadar can çekişirken zaten gözü toprağa bakan hızı başkasıyla paylaşayım.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bu ne lan benim explorer haberi görüntüleyemiyor. yaptığınız işe başliyim… eski haline dönün mındar etmişiniz siteyi..

 17. SDN Okuru dedi ki:

  tamam kesinlike yapardi, yapilabilir bi sey ama apple’in bi seyi ucretsiz sunacagini sanmiyorum, hele ki boyle bi sey

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi, ben modemimi paylaşacağım ve benim hızım düşecek, akk den dolayı birde iyice düşecek ayın ortalarında hatta başlarında. Bu iş türkiyede yürümez

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi okuduktan sonra anlıyorum ki, o bu çağın Nikola Tesla’sı.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  işte merhum sözcüğünü kullandıkları yere bakın hele….

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Evet ama kablosuz misafir kabul eden zaten parayı ödemiyormu kaldıkı beleş olsun???

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Bir Zahmet Tim Cook yapsın

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Merhum he.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  bunu bizde duşunduk burada sorun yok ama jobs yapabilirdi. işte fark burada adam yapabilirdi.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  hee yaww hee hee 🙂 bu steve i bile aşar ortada birçok insanın dünya kadar para kazandığı bir sektör var

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Erhan Bey,

  merhum sözcüğü ölmüş müslüman erkekler için kullanılır, ölmüş insan anlamında değil. Rahmete kavuşmuş anlamındadır ve gayri müslimler için kullanılması dinen ciddi bir hata (elfaz-ı küfür) kabul edilir.

  Haber için teşekkürler.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Anca izmirde işe yarardı

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Yav he he

" Steve Jobs 3G’yi Bitirecekti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Steve Jobs 3G’yi Bitirecekti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Steve Jobs 3G’yi Bitirecekti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "