Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum!


10 Ekim 2011 Pazartesi 05:00
Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum!

Steve Jobs’ın ölümüyle birlikte tüm teknoloji dünyası yasa boğuldu. Geçtiğimiz çarşamba günü, henüz 56 yaşındayken hayata gözlerini yuman Apple’ın efsanevi kurucusu Steve Jobs, bugüne kadar elde ettiği başarılarla anıldı.

Ancak 1980 yılında GNU projesiyle birlikte özgür yazılım akımını hayata geçiren Richard Stallman, tamamen farklı bir görüşe sahip.

Stallman, kişisel blog sayfalarında şu cümleleri paylaştı:

“Steve Jobs, aptalları özgürlüklerinden ayırmak için üretilen bilgisayarların lideri Steve Jobs, öldü. Öldüğüne sevinmiyor, ancak gittiğine seviniyorum.

Kimse ölmeyi hak etmiyor – ne Jobs, ne Bay Bill, ne de daha büyük kötülüklerden suçlu insanlar. Fakat hepimiz Jobs’ın insanların bilgisayar kullanımı üzerindeki kötü etkisinin sonlanmasını hak ediyoruz.

Ne yazık ki onun yokluğunda da bu etki devam ediyor. Varislerinin, onun mirasını taşırken daha az etkili olmasını temenni edebiliriz.”

Stallman’ın özgür yazılımla ilgili hareketlerinden dolayı Steve Jobs hakkında bu şekilde düşündüğünü öğrenmek aslında çok da şaşırtıcı değil. Ancak yine de bu sözler pek çok Apple hayranı için sert gelebilir.

:: Richard Stallman’ın bu açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
35 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
totleben
totleben
9 yıl önce

"Steve Jobs, aptalları özgürlüklerinden ayırmak için üretilen bilgisayarların lideri Steve Jobs, öldü. Öldüğüne sevinmiyor, ancak gittiğine seviniyorum.

Başlık tahrik edici olmuş. Öldüğüne değil gittiğine seviniyorum demiş. Tabi yeni ölmüş birinin arkasından bu şekilde söylemekte yakışmamış.

topalsolucan
topalsolucan
9 yıl önce

adam haksız sayılmaz. steve resmen teknoloji diktatörüydü.

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

kel ölür sırma saçlı, kör ölür badem gözlü.

3pio
3pio
9 yıl önce
SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Bir linux kullanıcısı olarak esasında Komünist bir adamın bu açıklamayı yapması norml kardeşim. ben ise komünist değilim ama birilerinin hakkını gasp edip korsan kullanacağıma açık kaynak kullanırım daha iyi. Sonuçta sarf edilen emeğe karşı belli bir karşılık beklemek insaların hakkıdır. Sonuç olarak stallman haksızdır kardeşim.

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

işte özgür yazılım olursa 80den bu yana anca ubuntu yapılabilir ne olursa olsun insanların para kazanması lazım öle oturup ahkam kesmekle olmaz bu işler, steve jobsun acımasız bir pazarlamacı olduğunu hepimiz biliyoruz ama bu ürünlerin çıkması ve binlerce insanın çalışıp para kazanması için sistem bu şekilde işlemeli, ben de mevcut sisteme uyuz oluyorm ama bu sadece jobsla billin işi değil ve 20 yıllık bir olay da değil…
Stallman ın bence bir karın ağrısı var ve gereksiz şekilde ölmüş adamın arkasından konuşmuş…

alike03
alike03
9 yıl önce

Bence adam hakli. Bu yüzden Apple’in bu kadar basarili olmasina ragmen asla tercih etmedim! Eger Steve bir 10-20 sene daha yasasaydi, diger bütün markalari devredisi birakir ve bütün özgürlüklerimizi elimizden almis olurdu.

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Yapılan hizmetlerin karşılığı “Özgürlüklerin Çalınması” olarak değerlendirilir ise çok büyük bir hata yapılmış olur! Öncelikle daha yeni ölmüş birinin arkasından böyle şeyler söylemek hiç de doğru değil! İnsanlar bir yerlere gelmek, firmalarını getirebilmek için emek ve hayatlarını adıyorlar, böyle insanlara saygı duymaktan öte birşey söylememek gerekir! Yazılım bir defaya mahsus olarak geliştirilip bırakılan birşey değildir, güncellemeleri, takipleri, bu yazılımların paketlenmesinden, dağıtılmasına, vergilendirilmesinden, teknik desteğinin verilmesine kadar geçen uzun bir süreç vardır ve bu sürece dahil olan herkes ekmek yemek zorundadır. Microsoft gibi, Apple gibi firmalar para kazanırken mutlaka yan sektörler üretmiş ve insanların ekmek yemesine katkıda bulunmuştur. Şu da bilinmelidir ki Windows sürümleri olmasaydı kimse şuanda birçok yazılım dilini geliştiriyor olmazdı!!

t3chNo
t3chNo
9 yıl önce

Haber başlığınız bence de yanlış olmuş. Haber içeriğinde Stallman başlığın tam tersini söylüyor. Başlığın değiştirilmesini gerektiğini düşünüyorum.

volgan
volgan
9 yıl önce

ÖLDÜĞÜNE SEVİNMEDİM demiş neyin peşindesiniz?

egetun
egetun
9 yıl önce

Stallman, “Steve Jobs, aptalları özgürlüklerinden ayırmak için üretilen bilgisayarların lideri Steve Jobs, öldü. Öldüğüne sevinmiyor, ancak gittiğine ***** diyor ve haber başlığını da “Öldüğüne seviniyor” yazıyorsunuz.

Kusuruma bakmayın ama, ne kullanıyorsunuz siz?

1ruby1
1ruby1
9 yıl önce

Şu Steve Jobs’da ne kadar abartıldı arkadaş ! herkes facebook’da resimlerini paylaşıyor ağıtlar yakılıyor, tüm sitelerde boy boy resimleri.. Bu emeklerinizi şehitlerimiz içinde bekliyoruz !!

rtsbora
rtsbora
9 yıl önce

başlık olmamış…

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Kimse steve laf atmasın kıskanmayın onu adam yapıyor cok biliyorsanız sizde yapın zaten Apple kullanmak ayricaliktir onu herkez kullanamaz

POWER
POWER
9 yıl önce

Apple gibi çıtayı yükselten firmalar olmasaydı zor görürdünüz şimdikileri…

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

stralman biz bilgisayar vb. kullanıcılarına da abtal diyor yanlış analamadıysam…

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Hakkı var söylediklerinde ama söyleyiş tarzı kullandığı cümleler biraz sivri. Özgür yazılım her türlü desteklenmeli ama insanlarda emeğinin karşılığını alıyorlar diye kimseyi suçlayamazsın, belki fiyatlar ve tek el konusunda konuşulabilir ama yinede isteyen istediğini kullanır, insanların kafasına silah dayanmıyor ücretli sistemleri kullansınlar diye. Herkes özgür olduğuna göre özgür yazılım kullanmak isteyenler kullanır, parasını verip ücretli yazılımları almak isteyen de alır ki kendimizi de kandırmayalım ülkemizde ki işletim sistemlerinin `,70 den fazlası korsan.

mdkbet
mdkbet
9 yıl önce

başlık düzeltilmeli amacınız ne sizin?

loverman
loverman
9 yıl önce
3pio
3pio
9 yıl önce

yani bunu kaçıncı defadır yazıyorum bilmiyorum ama SDN böyle başlık ile alakasız haber yayınlamaya devam ederse zarar görür bu durumdan…

hakanarin
hakanarin
9 yıl önce

Bence sorun Steve Jobs’un çıtayı yükseltmesinde değil. Asıl sorun Jobs’un çıtayı başkalarının sırtından yükseltmesinde. O çıtanın altında kalan işçileri bilmem hatırlatmaya gerek var mı?

Bu arada şu unutulmamalı ki sevinmek tabiri bir ölüm için doğru bir tabir değildir. Hele ki ben müslümanım diyen birisi için ama kendim için gayet net bir biçimde söyleyeceğim bir şey vardır ki o da ben öldüğüne sevinmesem de bunun için üzüldüğümü de söyleyemeyeceğim.

MirAge42
MirAge42
9 yıl önce

Kasap et, Koyun can derdinde diye buna denir

oho
oho
9 yıl önce

tamamen yanlış ve provakatif bir başlık. Yapmayın cidden. Gerçek haber ne diyor başlık ne diyor ?

preferst
preferst
9 yıl önce

Sdn, mynet tarzı haberlerine devam ediyor

RaMZeN
RaMZeN
9 yıl önce

Haberde gitmesine üzülüyorum demiş başlıkta ölmesine demiş. Bu kadar abartılacak bir durum yok bence.

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Ben bilgisayar programcısıyım, bana bedava ekmek, benzin, kalacak ev, elektrik, su, doğalgaz versinler ha birde telefon ve internet giderlerimi. O zaman açık kaynakçı olurum, tüm kodlarım milletindir, helal olsun.

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Jobs, kişisel bilgisayarları sıradan insanların evine sokan adam. Bunu yaparken kullandığı motto tek düzene karşı verilen özgürlük mücadelesi iken, kullandığı yöntem düşmanlarından farksızdı. Rakipleri IBM ve Microsoft “sözde” tek düzeni satarken o özgürlüğü pazarladı. Her ne kadar mottolar farklı olsa da, geri kalan her şey aynıydı.

Stallman bu üçkağıdın farkında olarak konuşmuş.

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Ayıp Gerçekten Ayıp! Steve Jobs hem teknolojinin çıtasını yükseltti! Ve Jobs daima çalışanını ve müşterisini memnum etti. Dünyada böyle bir başka firma yoktur! Dünya Stallman gibi gerizekalılarla dolu olsaydı şimdiki windows 7’yi Mac OS’u Android’i ve iOS’u nah görürdünüz! Ölen adamın arkasından konuşulmaz! En büyük rakibi Samsung bile başsağlığı diledi adam konferansının tarihini erteledi be! Sizde arkasından konuşun!

fatihcamli
fatihcamli
9 yıl önce
__kadıköyRAP__
__kadıköyRAP__
9 yıl önce

Adam resmen öldüğüne sevinmiş işte kibarca.

POWER
POWER
9 yıl önce
SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

herif kendi reklamını yapmış herkes tanıdı herifi işte, reklamın kötüsü olmaz.

ahky
ahky
9 yıl önce

Adam başarılı oldu, herşeyin bi değeri var. Ben üzülürüm böyle insanları kaybettiğimiz için. Lider olduğu için suçlu oldu adam.

finix
finix
9 yıl önce

Stallman yüksekten uçmasın. Canı sıkılınca Debian’a, canı sıkılınca Red Hat’a dalan adamdan ne beklenir ki?

__kadıköyRAP__
__kadıköyRAP__
9 yıl önce

finixde linuxa karşı bi antipati başlamış durumda sanki

" Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)