Okunma

Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum!


10 Ekim 2011 Pazartesi 05:00
Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum!

Steve Jobs’ın ölümüyle birlikte tüm teknoloji dünyası yasa boğuldu. Geçtiğimiz çarşamba günü, henüz 56 yaşındayken hayata gözlerini yuman Apple’ın efsanevi kurucusu Steve Jobs, bugüne kadar elde ettiği başarılarla anıldı.

Ancak 1980 yılında GNU projesiyle birlikte özgür yazılım akımını hayata geçiren Richard Stallman, tamamen farklı bir görüşe sahip.

Stallman, kişisel blog sayfalarında şu cümleleri paylaştı:

“Steve Jobs, aptalları özgürlüklerinden ayırmak için üretilen bilgisayarların lideri Steve Jobs, öldü. Öldüğüne sevinmiyor, ancak gittiğine seviniyorum.

Kimse ölmeyi hak etmiyor – ne Jobs, ne Bay Bill, ne de daha büyük kötülüklerden suçlu insanlar. Fakat hepimiz Jobs’ın insanların bilgisayar kullanımı üzerindeki kötü etkisinin sonlanmasını hak ediyoruz.

Ne yazık ki onun yokluğunda da bu etki devam ediyor. Varislerinin, onun mirasını taşırken daha az etkili olmasını temenni edebiliriz.”

Stallman’ın özgür yazılımla ilgili hareketlerinden dolayı Steve Jobs hakkında bu şekilde düşündüğünü öğrenmek aslında çok da şaşırtıcı değil. Ancak yine de bu sözler pek çok Apple hayranı için sert gelebilir.

:: Richard Stallman’ın bu açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum!”

 1. __kadıköyRAP__ dedi ki:

  finixde linuxa karşı bi antipati başlamış durumda sanki

 2. finix dedi ki:

  Stallman yüksekten uçmasın. Canı sıkılınca Debian’a, canı sıkılınca Red Hat’a dalan adamdan ne beklenir ki?

 3. ahky dedi ki:

  Adam başarılı oldu, herşeyin bi değeri var. Ben üzülürüm böyle insanları kaybettiğimiz için. Lider olduğu için suçlu oldu adam.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  herif kendi reklamını yapmış herkes tanıdı herifi işte, reklamın kötüsü olmaz.

 5. __kadıköyRAP__ dedi ki:

  Adam resmen öldüğüne sevinmiş işte kibarca.

 6. fatihcamli dedi ki:
 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ayıp Gerçekten Ayıp! Steve Jobs hem teknolojinin çıtasını yükseltti! Ve Jobs daima çalışanını ve müşterisini memnum etti. Dünyada böyle bir başka firma yoktur! Dünya Stallman gibi gerizekalılarla dolu olsaydı şimdiki windows 7’yi Mac OS’u Android’i ve iOS’u nah görürdünüz! Ölen adamın arkasından konuşulmaz! En büyük rakibi Samsung bile başsağlığı diledi adam konferansının tarihini erteledi be! Sizde arkasından konuşun!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Jobs, kişisel bilgisayarları sıradan insanların evine sokan adam. Bunu yaparken kullandığı motto tek düzene karşı verilen özgürlük mücadelesi iken, kullandığı yöntem düşmanlarından farksızdı. Rakipleri IBM ve Microsoft “sözde” tek düzeni satarken o özgürlüğü pazarladı. Her ne kadar mottolar farklı olsa da, geri kalan her şey aynıydı.

  Stallman bu üçkağıdın farkında olarak konuşmuş.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bilgisayar programcısıyım, bana bedava ekmek, benzin, kalacak ev, elektrik, su, doğalgaz versinler ha birde telefon ve internet giderlerimi. O zaman açık kaynakçı olurum, tüm kodlarım milletindir, helal olsun.

 10. RaMZeN dedi ki:

  Haberde gitmesine üzülüyorum demiş başlıkta ölmesine demiş. Bu kadar abartılacak bir durum yok bence.

 11. preferst dedi ki:

  Sdn, mynet tarzı haberlerine devam ediyor

 12. oho dedi ki:

  tamamen yanlış ve provakatif bir başlık. Yapmayın cidden. Gerçek haber ne diyor başlık ne diyor ?

 13. MirAge42 dedi ki:

  Kasap et, Koyun can derdinde diye buna denir

 14. hakanarin dedi ki:

  Bence sorun Steve Jobs’un çıtayı yükseltmesinde değil. Asıl sorun Jobs’un çıtayı başkalarının sırtından yükseltmesinde. O çıtanın altında kalan işçileri bilmem hatırlatmaya gerek var mı?

  Bu arada şu unutulmamalı ki sevinmek tabiri bir ölüm için doğru bir tabir değildir. Hele ki ben müslümanım diyen birisi için ama kendim için gayet net bir biçimde söyleyeceğim bir şey vardır ki o da ben öldüğüne sevinmesem de bunun için üzüldüğümü de söyleyemeyeceğim.

 15. 3pio dedi ki:

  yani bunu kaçıncı defadır yazıyorum bilmiyorum ama SDN böyle başlık ile alakasız haber yayınlamaya devam ederse zarar görür bu durumdan…

 16. loverman dedi ki:
 17. mdkbet dedi ki:

  başlık düzeltilmeli amacınız ne sizin?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkı var söylediklerinde ama söyleyiş tarzı kullandığı cümleler biraz sivri. Özgür yazılım her türlü desteklenmeli ama insanlarda emeğinin karşılığını alıyorlar diye kimseyi suçlayamazsın, belki fiyatlar ve tek el konusunda konuşulabilir ama yinede isteyen istediğini kullanır, insanların kafasına silah dayanmıyor ücretli sistemleri kullansınlar diye. Herkes özgür olduğuna göre özgür yazılım kullanmak isteyenler kullanır, parasını verip ücretli yazılımları almak isteyen de alır ki kendimizi de kandırmayalım ülkemizde ki işletim sistemlerinin `,70 den fazlası korsan.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  stralman biz bilgisayar vb. kullanıcılarına da abtal diyor yanlış analamadıysam…

 20. POWER dedi ki:

  Apple gibi çıtayı yükselten firmalar olmasaydı zor görürdünüz şimdikileri…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Kimse steve laf atmasın kıskanmayın onu adam yapıyor cok biliyorsanız sizde yapın zaten Apple kullanmak ayricaliktir onu herkez kullanamaz

 22. rtsbora dedi ki:

  başlık olmamış…

 23. 1ruby1 dedi ki:

  Şu Steve Jobs’da ne kadar abartıldı arkadaş ! herkes facebook’da resimlerini paylaşıyor ağıtlar yakılıyor, tüm sitelerde boy boy resimleri.. Bu emeklerinizi şehitlerimiz içinde bekliyoruz !!

 24. egetun dedi ki:

  Stallman, “Steve Jobs, aptalları özgürlüklerinden ayırmak için üretilen bilgisayarların lideri Steve Jobs, öldü. Öldüğüne sevinmiyor, ancak gittiğine ***** diyor ve haber başlığını da “Öldüğüne seviniyor” yazıyorsunuz.

  Kusuruma bakmayın ama, ne kullanıyorsunuz siz?

 25. volgan dedi ki:

  ÖLDÜĞÜNE SEVİNMEDİM demiş neyin peşindesiniz?

 26. t3chNo dedi ki:

  Haber başlığınız bence de yanlış olmuş. Haber içeriğinde Stallman başlığın tam tersini söylüyor. Başlığın değiştirilmesini gerektiğini düşünüyorum.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Yapılan hizmetlerin karşılığı “Özgürlüklerin Çalınması” olarak değerlendirilir ise çok büyük bir hata yapılmış olur! Öncelikle daha yeni ölmüş birinin arkasından böyle şeyler söylemek hiç de doğru değil! İnsanlar bir yerlere gelmek, firmalarını getirebilmek için emek ve hayatlarını adıyorlar, böyle insanlara saygı duymaktan öte birşey söylememek gerekir! Yazılım bir defaya mahsus olarak geliştirilip bırakılan birşey değildir, güncellemeleri, takipleri, bu yazılımların paketlenmesinden, dağıtılmasına, vergilendirilmesinden, teknik desteğinin verilmesine kadar geçen uzun bir süreç vardır ve bu sürece dahil olan herkes ekmek yemek zorundadır. Microsoft gibi, Apple gibi firmalar para kazanırken mutlaka yan sektörler üretmiş ve insanların ekmek yemesine katkıda bulunmuştur. Şu da bilinmelidir ki Windows sürümleri olmasaydı kimse şuanda birçok yazılım dilini geliştiriyor olmazdı!!

 28. alike03 dedi ki:

  Bence adam hakli. Bu yüzden Apple’in bu kadar basarili olmasina ragmen asla tercih etmedim! Eger Steve bir 10-20 sene daha yasasaydi, diger bütün markalari devredisi birakir ve bütün özgürlüklerimizi elimizden almis olurdu.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  işte özgür yazılım olursa 80den bu yana anca ubuntu yapılabilir ne olursa olsun insanların para kazanması lazım öle oturup ahkam kesmekle olmaz bu işler, steve jobsun acımasız bir pazarlamacı olduğunu hepimiz biliyoruz ama bu ürünlerin çıkması ve binlerce insanın çalışıp para kazanması için sistem bu şekilde işlemeli, ben de mevcut sisteme uyuz oluyorm ama bu sadece jobsla billin işi değil ve 20 yıllık bir olay da değil…
  Stallman ın bence bir karın ağrısı var ve gereksiz şekilde ölmüş adamın arkasından konuşmuş…

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Bir linux kullanıcısı olarak esasında Komünist bir adamın bu açıklamayı yapması norml kardeşim. ben ise komünist değilim ama birilerinin hakkını gasp edip korsan kullanacağıma açık kaynak kullanırım daha iyi. Sonuçta sarf edilen emeğe karşı belli bir karşılık beklemek insaların hakkıdır. Sonuç olarak stallman haksızdır kardeşim.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  kel ölür sırma saçlı, kör ölür badem gözlü.

 32. topalsolucan dedi ki:

  adam haksız sayılmaz. steve resmen teknoloji diktatörüydü.

 33. totleben dedi ki:

  "Steve Jobs, aptalları özgürlüklerinden ayırmak için üretilen bilgisayarların lideri Steve Jobs, öldü. Öldüğüne sevinmiyor, ancak gittiğine seviniyorum.

  Başlık tahrik edici olmuş. Öldüğüne değil gittiğine seviniyorum demiş. Tabi yeni ölmüş birinin arkasından bu şekilde söylemekte yakışmamış.

" Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Steve Jobs Gittiği İçin Mutluyum! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "