Okunma

Steve Jobs İstifa Etti! Yeni CEO: Tim Cook!


24 Ağustos 2011 Çarşamba 23:05
Steve Jobs İstifa Etti! Yeni CEO: Tim Cook!

Sağlık sorunlarıyla uzun süredir mücadele eden Apple CEO‘su, tüm bu sorunlara rağmen şirketi kriz dönemlerinde bile müthiş noktalara getirdi.

Liderliğindeki çalışmalarla ortaya çıkan dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar ve tablet modası, tüm dünyayı sardı ve milyarlarca dolarlık yeni ekonomiler oluşmasına neden oldu.

Bir Mektup ile Gitti!

Apple‘ın efsanevi yöneticisi, biraz önce yaptığı açıklama ile istifa ettiğini duyurdu. Bu gelişmenin hemen ardından Apple, istifa mektubunu kabul etti. Devasa şirket, istifa mektubunda belirttiği gibi Steve Jobs‘ın da önerisiyle artık Tim Cook‘un elinde.

Tim Cook Kimdir?

Steve Jobs döneminde, firmada COO (Chief Operating Officer) olarak çalışan Tim Cook, Apple’ın dünya çapında satış ve operasyonlarından sorumluydu.

Compaq ve IBM gibi kişisel bilgisayarlar üreten diğer markalarda da önemli görevler üstlenen Cook, bundan sonra tüm dünyanın izlediği bir markanın da en tepedeki yöneticisi olacak.

Bu Detaya Dikkat!

Steve Jobs, Apple’dan eşyalarını toplayıp gitmiyor ve mektubunda şöyle bir dilekte bulunuyor; “Apple’da yönetim kurulu başkanı olarak hizmet etmeye devam etmek isterim” diyor.

Bu değişimden aldığımız mesajlar ise şöyle;

Steve, aslında işi tam anlamıyla bırakmıyor. Sağlık sorunlarının artmasıyla birlikte, beklenmedik bir şekilde şirketi ve hissedarları zor durumda bırakmamak için, hem idari hem de görünen yüz olarak biraz geri planda kalmak istiyor.

Sonraki sayfa: O mektup!

İşte O Mektup

“Apple yöneticilerine ve Apple camiasına,

Görevlerimi ve benden beklentilerinizi devam ettiremeyecek duruma geldiğimde, ilk önce size bildireceğimi söylemiştim. Maalesef, o gün geldi.

Apple CEO’luğundan istifa ediyorum. Yönetim uygun görürse, yönetim kurulu başkanı sıfatıyla bir Apple çalışanı olarak hizmet etmek isterim.

Apple’ın yeni CEO’su olarak halefim olan Tim Cook’u, kesinlikle tavsiye ederim.

Apple’ın önünde daha parlak ve yenilikçi günlerin olduğuna inanıyorum. Yeni görevimle, bu başarıları izlemek ve katkıda bulunmak istiyorum.

En iyi dostlarımdan bazılarını Apple’da edindim. Uzun yıllar çalıştığım sizlere teşekkür ederim.”

:: Apple’daki bu değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tıklayın, forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “Steve Jobs İstifa Etti! Yeni CEO: Tim Cook!”

 1. muratflash dedi ki:
  Alıntı muratveb Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Bu istifanın altında ben yeni bir stratejiden çok , Steve Jobs’n artık sağlık konusunda çok kötüye gittiği için işe bakamayacağını ararım. Çünkü bildiğim kadarıyla kanser hastası kendisi. O yüzden artık daha fazla görevi sürdüremeyeceğinden istifa mektubunu yazmıştır. Şahsi görüşüm bu benim

  Bende bu şekilde düşünüyorum.. Artık zamanı gelmişti…

  Bigün Steve Jobs rüyama geldi ben sordum hocam flash mı?? html5 mi?? dedim tabikide html5 dedi… Adam ölüp gidecek vazgeçmeyecek…

 2. SLiMSHaDY dedi ki:

  Gerçek bir efsanenin insanların gözü önünde erimesi ne kadar da acı verici bir ***** garajında kurduğu küçük bir şirketi,getirebileceği en iyi noktaya ***** bırakması herşeyi net bir şekilde anlatıyor.O dünyada parmakla gösterebilecek ender adamlardan biri. Biyografisini okursanız,ne demeye çalıştığımı anlarsınız.Umarım Apple Steve Jobs olmadan ayakta kalabilir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Olamaz ya. Çok seviyordum Steve Jobs’ ı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke Bizim Patronlarda,Steve Jobs’a ***** gibi çalışkan,azimli biri olsalardı.Onca parası olmasına ve sağlığına rağmen delicesine çalış***** takdir ***** sağlık ve sıhhat versin.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  @blgram iQuit

  😀 😀 😀
  Dinimizde belirtildiğince bir insan müslüman olarak ölmüyorsa sorgusuz bir şekilde cehenneme gider, o nedenle Allah rahmet eylesin diyemeyiz ANCAK benim de sevip, başarı yönünden örnek aldığım bir adam olarak Steve Jobs için yapabileceğimiz birşey varsa: “Allah(c.c.) onu son nefesinden önce hak yoluna ulaştırsın ona cenneti haketmeyi nasip etsin” ***** inancımız gereğince…

 6. celalim93 dedi ki:

  samsung yöneticilerinin ahı tutmuş olmasın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yazık adama çok yazık iyi is yapiyodu

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberde bile kininizi kusmuşsunuz. Size ne elalamin parasından, dininden kardeşim. Adam hasta, olurda ölürse toprağı bol olsun, tanrı günahlarını affetsin diyiceğinize burada bile kıskaçlık yapıyorsunuz. Yakışmıyor sizin gibi Müslümanlara. O adam buraya kolay gelmedi bugün kullandığımız birçok teknoloji ve onların temellerini atan kişidir. Bunu sizlerde biliyorsunuz fakat nedense işinize gelmiyor. Bir insanın dini sizleri ilgilendirmemeli herkes kendi dini kendi yaşamalı. Birini Hristiyan diye dışlamak hiç bir insana hele hele inançlıyım diyen bir Müslümana yakışmaz !
  Onun için Steve Jobs’a sağlıklı ömürler diliyorum. Ülkemizde de yaygın olan bu kötü hastalık herkesin başına gelebilir. Büyük konuşmamak lazım…

 9. rtsbora dedi ki:

  allah şifa versin.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Jobs Apple’dan 1 dolar maaş alıyordu yanılmıyorsam…

 11. blgram dedi ki:

  Anneannem hep der kefenin cebi yok.

 12. topalsolucan dedi ki:

  Tarihin tekerrürünü tekerrür bir sözle noktalayalım. "Dünya sana da kalmadı Steve"

 13. ReDo dedi ki:

  ÇaLış çaLış nereye ***** b.ktur bunda..Ben oLsam gezerim paso.

 14. zoki dedi ki:

  adam öldü ölecek oyun yapar diyorsunuz
  sadece adı kalır bu saatten sonra

 15. blgram dedi ki:

  iQuit

 16. SDN Okuru dedi ki:

  demek oluyorki iphone 5 fazla bir şeye benzemeyecek

 17. muratveb dedi ki:

  Bu istifanın altında ben yeni bir stratejiden çok , Steve Jobs’n artık sağlık konusunda çok kötüye gittiği için işe bakamayacağını ararım. Çünkü bildiğim kadarıyla kanser hastası kendisi. O yüzden artık daha fazla görevi sürdüremeyeceğinden istifa mektubunu yazmıştır. Şahsi görüşüm bu benim

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Jobs ne zamandan beri turkce ogren mis ya mektupun tam metni diyorsunuz 🙂

 19. SDN Okuru dedi ki:

  çok bile yaşadı steve vefat mı edecek o kadar düşman olmayın adama Hakk’ın rahmetine kavuşacak deyin mezarı cennet bahçeleri olacak deyin bu kadar da cahil olmayın geberecek kefere vefat etmeyecek leşini de yıkamadan atacaklar toprağa onların Allahı da yok zaten teslis inancı var kendi cennetlerine gidecekler bizim inançlı arkadaşlarımızda sanırım beraber gitmeye razı

 20. aceleciburak dedi ki:

  yavaş pek gelemiyorum syn admin dinimizi bilmediğimizden kendi dinimiz dışındakilere allah rahmet eylesin diyebilecek konuma geldik ama bi hristiyan çocukluğundan beri kilise eğitimiyle büyüyor bi yahudi aynı şekilde havrada sinagogta yetişiyo biz ise gerici islam diye uzaklaşıyor yada birilerinin zoru ile uzaklaştırılıyoruz bu konuların yeri burası değil ama doluluk var tek bi örnek verecem az önce fenerbahçe konusunda bi kaç haber sitesine baktım yorumlar uçuşmuş 1000 i geçmiş ama aynı haber sitelerinde teknoloji bilim haberi çıksa yorum sayısı 5 yada 10 u geçmiyo işte bilimsel olan bilimsel gelişmeleri doğrulayan ve bizi bilime sevkeden dini almışlar batılılar bizi futbolla başka şeylerle meşgul eder olmuşlar benim ilk yazdığım buna bi isyandı.

  ayrıca bende çok doğrucumuyum hayır benimde insan olarak eksiklerim var ama farkına varıp düzeltmek benim elimde ben sadece bu yazıyı okuyanın kendine sormasını istiyorum bi baksn çevresine demek istediğim ***** />

  konu dışı konuştum kusura bakmayın.kırdıklarım varsa herkesten özür dilerim arkadaşlar.

 21. Ghost34 dedi ki:

  Steve Jobless

 22. Troy dedi ki:

  @aceleciburak sen naaptın böyle üstad yavaş gel.

 23. aceleciburak dedi ki:

  ölürse hristiyan olarak sorguya çekilip cehenneme gidecek olacağı bu ayrıca onların allahı yok onlarda teslis inancı var bunuda belirteyim vefat ve allah inancının asıl boyutu islam dininde

 24. freewill dedi ki:

  yanılmıyorsam ciddi bir sağlık sorunu vardı ve tedavisi şu an için mümkün değil troyunda dediği gibi önümüzde aylarda hatta günlerde vefat edebilir tabi orasını Allah c.c. bilir ama bu kansere biçilen bir ömür var

 25. BEFEGA dedi ki:

  Tim Cook’da başarılı bir yönetici. Bazı WWDC’lerde sunum yapmıştır.

  Hayırlı neyse o olsun

 26. Mai Nai dedi ki:

  İlginç.Vardır bir planları görünmeyen dolapları çevirmeye başlamıştırlar çoktan

 27. Troy dedi ki:

  Haberin ikinci sayfasında, istifa mektubu da var.

 28. Spy.94 dedi ki:

  İstifa mektubunu görmeden inanmam.

 29. Troy dedi ki:

  Yakında vefat ederse şaşırmamak lazım

 30. Neutral dedi ki:

  Steve Jobs’un yayınladığı e-posta da ”Yönetim eğer uygun görürse Apple’da görevimi sürdürmek istiyorum” ***** />
  Söyle Steve neden uygun görülmeyesin yoksa zamanında bu şirketten kovulduğun günü mü hatırlıyorsun…

 31. aceleciburak dedi ki:

  patent davalarında olası kaybetme senaryosunda bi kurban lazımdı oda tim cook oldu tim cook başarısız bi yönetici olacak davalar kötü giderse çok değil yakın zamanda yine steve amca gelecek amerikan şirketlerin en belirgin oyunudur böyle olaylar birine suç atarlar kirlenir çünkü gemi su almaya başlamıştır

 32. MirAge42 dedi ki:

  Apple yine bir strateji peşinde yakında çıkar kokusu iyi polis kötü polis uygulamasına geçecekler sanki

 33. __kadıköyRAP__ dedi ki:

  ne diyelim hayırlara vesile olsun

" Steve Jobs İstifa Etti! Yeni CEO: Tim Cook! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Steve Jobs İstifa Etti! Yeni CEO: Tim Cook! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Steve Jobs İstifa Etti! Yeni CEO: Tim Cook! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "