Okunma

Steve Jobs’ın Unutamadığı 10 Anı


29 Aralık 2015 Salı 15:00
Steve Jobs’ın Unutamadığı 10 Anı

1976 yılında 21 yaşındayken, evinin garajında Apple Computer‘ı kuran, hepimizin öğrendiği başarılarla dolu bir kariyerin hemen ortalarında, 2011 yılında hayata gözlerini yuman adamın yaşamında unutamadığı anları sizler için derledik. Günümüz hayatında kullandığımız teknolojilerdeki payı yadsınamayan adamın hafızasında yer eden 10 anı.

1976 – Jobs Apple’ı kurar

Metnin henüz ilk cümlesinde bahsettiğimiz, garajında arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte kurulumu gerçekleştirmesinin ardından, 666.66 dolar fiyatındaki ev bilgisayarı Apple I’i satması şüphesiz yaşamında bir dönüm noktasıydı. İlk adımını bu şekilde atan Jobs, yıllar üzerine hiç arkasına bakmaksızın, yoluna devam edecekti.

15-12/29/apple.jpg

1983 – Ömrünün sonuna dek şekerli su satmaya mı devam edeceksin?

Yıllar 1983’ü gösterdiğinde, kurulumu gerçekleşen Apple şirketi tüm hızıyla büyümeye devam ediyordu. Bu aşamada şirketinin sahip olduklarını yeterli görmeyen Steve Jobs bir nevi güç birliği çerçevesinde, dönem Pepsi CEO’su John Sculli’yi çeşitli görüşmeler gerçekleştiriyordu.

Yaptıkları görüşmelerinde birinde “Ömrünün sonuna kadar şekerli su mu satmak istiyorsun, yoksa dünyayı değiştirmek mi istiyorsun?” şeklinde bir soru yönelten Jobs, o andan itibaren teknolojik olarak gelişecek; fakat ticari bağlamda başarısız olarak nitelenecek Apple Lisa’nın temellerini atıyordu.

1985 – Apple’dan büyük olduğunu düşünüyordu

John Scully ile 2 yıl öncesinde kurduğu ortaklığın ardından, zaman içerisinde çeşitli görüş ayrılıkları yaşayan Jobs, deyimi yerindeyse iş ortağı tarafından işten atılıyordu. Şirketten ayrılmadan önce, Apple Computer’ın başkanlığı görevini yürüten Jobs, sonraki aşamada Next Computer adlı yeni bilgisayar şirketini kuracaktır.

Apple Lisa gibi teknolojik olarak son derece gelişmiş olarak gözüken yeni şirket, kusurlu olduğu taraf bakımında hiçbir zaman bilimsel bir çalışma beraberinde tanınmış bir şirket olarak betimlenmiyordu. Kafalarda oluşan soru işaretlerini takiben; “Yoksa Apple ile daha mı mutluydu?”

1997 – Apple’a dönüş

1996 yılında Apple Şirketi, Jobs’u şirket bünyesine tekrar getirmek maksadıyla Next Computer’ı satın alıyor, dönem CEO’su Gil Amelio görevinden alınarak, açılan pozisyon Jobs ile dolduruluyordu.

Ayrılığının 12 yıl sonrasında şirketine dönen Jobs, geçici CEO olarak çok iyi bildiği işi yapmaya devam edecekti. Jobs, yıllar boyu 1 dolar ücret karşılığında şirkette çalışmaya devam edecek, söz konusu maaş bordrosu sebebiyle “en düşük maaşlı Apple elemanı” sıfatıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girecekti.

15-12/29/next-computer.jpg

Yapılan çalışmalar sonucunda, Apple’ın kazançları artmaya, şirket eksiler hanesinden artılar hanesine çıkmaya başladığında ise sıfatındaki “geçici” ifade kaldırılacak, 1999 yılında kendisine 90 milyon dolar değerinde bir jet ve sınırlı hisselerden yaklaşık olarak 30 milyon dolarlık bir pay verilecekti.

1998 – iMac G3 patlıyor!

İcadından bu yana aynı şeklin ebatları değiştirilmek suretiyle satışa sunulan sürümlerinden farklı olarak, şirket bünyesinde satışa sürülen iMac G3, bilgisayar şekli tanımlamalarına farklı bir boyut getiriyor, gelecek yıllardaki “farklı” sürümlerine giden yolda ilk adımı atıyordu.

Satışa sunulmasından itibaren ilk 5 ayda 800.000 satan bilgisayar, kazandığı hasılat beraberinde 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nden daha zengin olarak gözüküyordu.

15-12/29/imac-g3.jpg

2001 – Sıradaki Ürün Hangisini Seçeceğini Bilemeyenlere Gelsin

Müzik-şarkılar konusunda son derece kararsız olan insanların hayatında deyimi yerindeyse bir devrim yaratabilecek çözüm kapsamında, milenyumun 1 yıl sonrasında dijital müzik oynatıcıları piyasasına ürününü süren Apple “1000 Şarkı Cebinizde” sloganı çerçevesinde şirketin geleceğine yeni bir yön kazandırıyordu.

349 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılan ürün, dünya çapında 250 milyon satıyordu.

2003 – Şimdi Olmaz!

Takvimler yaprakları 2003 yılını gösterdiğinde kendisine nadir bulunan bir Pankreas Kanseri teşhisi konan Jobs, yaptıklarının yapacaklarının teminatı olduğunu ifade ederek, bu dünyadaki işinin henüz bitmediğini söyleyecek, bir yıl sonrasında geçirdiği ameliyat sonrasında, vadesini uzatacaktı.

2007 – Telefon Doğar

Hayatımıza girdiğinden bu yana belirli standardını koruyarak kullanıcı ihtiyaçlarına cevap veren telefon, bu adam beraberinde sözlükte yapılan tanımını değiştiriyordu.

15-12/29/steve-jobs-holding-iphone.jpg

Günümüzde aşina olmamızdan kaynaklı olarak kullandığım kelime olan “dokunmatik telefon”u hayatımıza girmesinde baş rolü oynayan Jobs, hem ticari hem teknolojik hem de boyut olarak büyümeye devam eden iPhone serisinin ilk üyesinin meydana geldiğini duyuruyordu.

2008 – Mesaj çekip, telefon etmesi yeterli değil elbette

O zamana dek telefonlarda aranan yek özellik olarak görülen mesaj çekip, telefon görüşmesi gerçekleştirmesine ilave olarak, var olan telefon kavramının değiştiği günlerde, oyun-müzik-internet vb. akıllarda yer alabilen tüm donanımlara sahip olan telefon, beklentilerin, yapılacakların bir sınırı olmadığını açıkça gösteriyordu.

2011 – Buraya Kadar…

24 Ağustos 2011 yılında sahip olduğu sağlık sorunları nedeniyle şirketin yönetim kurulu başkanlığını bıraktığını açıklar. Tim Cook’a bıraktığı görevin ardından 5 Ekim 2011 tarihinde ise ailesi bir bildiri yayınlayarak “Steve Jobs, aile üyeleri baş ucunda ve sükunet içerisinde vefat etti.” açıklaması beraberinde bir devrin kapandığını ilan ederler.

Sıfırdan başlayarak, eksilere düşerek, zirveye yerleşerek tamamlanan bir devrin kapandığını. Hayatının son dönüm noktasını bu oluşturur, yaptıkları daha da yapacaklarının teminatı olan bu adamın…

:: Steve Jobs yönetimindeki Apple hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

40 yorum - “Steve Jobs’ın Unutamadığı 10 Anı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Telefona dokunmatik özellikleri getirirken bir devri kapatıp başka bir devri açtı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kapitalizmin kopegi diyen microsoftu ovmus . . Kaldim orada

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tasarımla alakası yok yanlız

 4. SDN Okuru dedi ki:

  *****. Editörlerinden isteğim laptop incelemeleri yapıp bizlere sunmaları. Alırken çok kararsız kalıyorum. Bize bi yol gösteren olabilir misiniz?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kıskançlığınızdan Steve'a demediğinizi bırakmamışsınız. O sizi duymuyor o yüzden boşuna havlamayın.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kaynak çok kolay yerden. Steve Jobs'ın kitabını okursanız bunlar zaten yazıyor. Pazarlama dahisi diyorsunuz, ama adama tasarım dahisi de diyebilirsiniz. Harika bir tasarım ve havalı yaptırdı markayı.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  adam mezara girmiş hala unutamamış mı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 6 serisini görse intihar ederdi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adam Ajdarı dünya starı yapabilecek pazarlama kabiliyetine sahip biriydi. Teknolojiye kafası basmaz pek

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bacım önce huawei yaptı sonra Apple geçti.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Apple nasıl bitti adamlar 3D touch ekrana geçtiler şimdi ötekiler de yapıyo biraz tarafsız olun

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Lord Of the rahmetli Çöpple

 13. SDN Okuru dedi ki:

  steve biraz hayalperest bir kişiliğe sahipti ve şirkete yön veriyordu riskli adımlar atmasını sağlıyordu. başarılıda oluyordu. ama şimdi ki apple sağlam adımlar atıyor risk alamıyor. en ufak bir hisse düşüşünü göze alamıyorlar ve böyle olunca yenilikçi yönünü kaybettiler

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Dünkü bebeler konuşuyor. Youtube' da şu video'yu aratın ve bakın bakalım Apple ne yapmış:
  "Steve Jobs – iPhone Introduction in 2007"

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Steve jobs gerçekten görevini tim e mi bırakmış? Eğer öyleyse " ben yoksam varsın batsın apple" deyip görevi öyle vermiştir 🙂 ileri görüşlü adammış vesselam.. Daha batmadı ama battığında ilk sevineceklerden biriyim 😉 apple kullanıcısıyım meraklılarına.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  baştan ikinci resimde kolunda apple watch mı var???

 17. SDN Okuru dedi ki:

  kapitalizmin köpeği en onde koşucularından biriydi o yuzden yaşasın microsoft yaşasın bill gates

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Richard Stallman'ın dediği gibi gittiğine sevindim

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyayı değiştiren adam!

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Çöp (çöpçüler gelmeden)

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Siz nereden biliyorsunuz bunu acaba veya aldığınız kaynak neresi?

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Steve jobs iyidir hoşturda çok inatçıymış belgesellerinden bildiğim kadarıyla ve ona kalsa 3.5" fazla gereksizmiş diye bi lafıda var ki kesinlikle yanlış bişey o yüzden mekanı cennet olsun

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Egoistliğinin ve kibrinin cezasını umarım çekiyordur.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Pazarlama dahisi teknoloji değil.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Rahmetli olsaydı 6 serisi bu kadar tipsiz olmazdı. En azından o iğrenç çizgiler olmazdı arkada

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji ile alakası?

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Sıradan bir firma ama işte kendini böyle hikayeleştirip efsane göstermeye bayılıyor. Apple TVlere pek reklam vermez ama böyle gizli haberlere bir servet harcıyor işte.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Jobs gitti Apple bitti diyen androidci arkadaşlar gelmeden diyecektim ki yine yetişememişim

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Hakketten olmesi de unutamadigi bir ani olmus:)

 30. SDN Okuru dedi ki:

  onemli bir mucitti toprağı bol olsun jobs reis

 31. SDN Okuru dedi ki:

  İos 6 en iyisiydi

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Neden mi Apple ?

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Jobs öldükten sonra iphone da stabılıte bitti

 34. SDN Okuru dedi ki:

  şuraya bir "steve gitti apple bitti" diyen birisini ç***** tanrının bizi "BEYİNLE"yaratığını gördüğümüz için şükredelim kendimize.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Bu herif öldü apple yetim kaldı Samsun'la özenti başladı halbuki alakası yoktu

" Steve Jobs’ın Unutamadığı 10 Anı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Steve Jobs’ın Unutamadığı 10 Anı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Steve Jobs’ın Unutamadığı 10 Anı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "