Okunma

Stok siteleri filigran önlemi almaya başladı!


22 Ağustos 2017 Salı 10:00
Stok siteleri filigran önlemi almaya başladı!

Geçtiğimiz günlerde, Google araştırmacıları tarafından geliştirilen bir algoritmanın görüntülerdeki filigranları kolayca yok ederek stok fotoğraf sitelerinin işini oldukça zora sokabileceğini sizlerle paylaşmıştık. Görünen o ki Shutterstock bu konuda kendini sağlama almak için hiç zaman kaybetmemiş.

Shutterstock ters mühendislikle filigran sorununu çözdü

Popüler stok fotoğraf dağıtıcısı Shutterstock hızlı davranarak, Google’ın filigran kaldırma uygulamasına ters mühendislik uygulayıp elindeki görüntülerin ücretsiz olarak kullanılarak telif hakkı hırsızlığının önüne geçmeyi başarmış durumda.

Shutterstock mühendisleri, kasıtlı olarak filigran kalıplarına küçük tutarsızlıklar ekleyerek Google algoritmasına ters düşen akıllı filigran teknolojisi geliştirmiş durumda. Bu çözüm ayrıca, Google algoritmasını sürekli olarak şaşırtmak için makine öğrenimine de başvuruyor.

17-08/22/stock-photo-beauty-portrait-of-female-face-547800931.jpg

Şirket, görüntü kalitesini düşürmeden görüntüleri korumanın zor olduğunu ve şeffaflık ile filigranın yerini değiştirmenin de daha fazla güvenlik sunmadığını ancak bunu geometriyi değiştirmenin başardığını vurguluyor. Özetle, filigran yapılarına çeşitli değişkenler eklenerek algoritmanın tekrar eden kalıpları bulması zorlaştırılmış. Eklenen şekillerin her görüntüye ve fotoğrafı ekleyen kişiye göre değişiyor olması da cabası.

Shutterstock, Google’ın bu yeni çözümü çoktan test ettiğine ve bunu işlevsel bulduğuna da dikkat çekiyor.

:: Shutterstock’un Google algoritmasına karşı çözümünü nasıl buldunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Stok siteleri filigran önlemi almaya başladı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Zaten önceki haberinizde ki videoda adam yayınladıkları kağıtta bu sorunu nasıl çözüleceğini anlattıklarını söylüyor ve gösteriyor… Yayınladıkları makale de herşey ayrıntılı şekilde mevcut 🙂

" Stok siteleri filigran önlemi almaya başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Stok siteleri filigran önlemi almaya başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Stok siteleri filigran önlemi almaya başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "