Okunma

Spor uygulaması askeri üsleri açığa çıkarttı!


29 Ocak 2018 Pazartesi 08:30
Spor uygulaması askeri üsleri açığa çıkarttı!

Spor uygulaması geliştiricisi Strava, ABD askeri üslerinin konumlarını ısı haritaları ile ortaya çıkartarak ortalığı karıştırdı.

Strava ABD askeri üslerinin yerini gösterdi!

Strava, akıllı telefonların GPS özelliklerini kullanarak kullanıcıların nerede ve ne zaman egzersiz yaptığını takip ediyor. Bu anlamda sporcular için bir çeşit sosyal ağ oluşturuluyor. Kasım ayında sunulan yeni bir özellik ise kullanıcıların aktivitelerini gösteren bir ısı haritası olmuştu. Bu özellik 13 trilyon enlem ve boylam noktasında 1 milyar aktiviteden bilgi içeriyor. Buraya kadar her şey normal gözükebilir ancak uygulama yüzünden ABD ulusal güvenliği tehdit altında.

Birleşik Çatışma Analistleri Enstitüsü Nathan Ruser, Strava ısı haritası ile bir kişinin kolayca askeri üslerin konumunu ve askeri personelin rutinlerini tespit edebileceğini açıklamış durumda. Hatta analist, Twitter üzerinden tahmin ettiği koşu rotalarını, nöbet yerlerini ve çeşitli üslerin konumlarını bile paylaştı.

Google Haritalar ve herkese açık uydu görüntüleri hali hazırda bu üsleri bina ve yollarla açığa çıkarabiliyor ancak Strava haritası ekstra bilgiler açığa çıkarmasıyla sorunu büyütüyor. Kişilerin buralardaki hareketlerinin ve bunların sıklığının görülmesi personel için potansiyel güvenlik tehdidi oluşturuyor.

Personellerin akıllı telefon ve tabletlerinin oluşturduğu riskler dolayısıyla yeni düzenlemeler sürekli olarak devreye sokuluyor. Hatta çoğu elektronik cihazın hassas bölgelere sokulmasına izin verilmiyor. Son olarak yapılan açıklamada, hükümetin ve askeriyenin potansiyel güvenlik açıkları konusunda birlikte çalıştığı ve kullanıcıların uygulamaları kullanırken dikkatli olması konusuna da özen göstermesini istedikleri ifade ediliyor. Hali hazırda, uygulamada veri paylaşımı kapatma olanağı sunulduğunu da hatırlatmak gerek.

:: Uygulamaların meydana getirdiği güvenlik sorunları sebebiyle ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Spor uygulaması askeri üsleri açığa çıkarttı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Spor uygulaması askeri üsleri açığa çıkarttı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Spor uygulaması askeri üsleri açığa çıkarttı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "