Su Altının Görünmeyenleri Ortaya Çıkacak


15 Temmuz 2016 Cuma 06:00
Su Altının Görünmeyenleri Ortaya Çıkacak

Bilim dünyası sadece yeryüzü üzerindeki canlı ve cansız varlıkları değil, sualtındaki gizemli yaşamı da çözmek için çabalıyor. Şimdiye kadar sınırsız buluşa ön ayak olan bu keşifler artık çok daha ileri boyutlara taşınabilecek. Bu da henüz geliştirilmiş çok özel bir cihaz sayesinde gerçek olacak.

Denizin diplerinde, okyanusun ulaşması güç noktalarında mevcut canlıların geçmişine dair çok sayıda araştırma yapan bilim insanları, bahsi geçen teknolojik cihaz sayesinde bir devrime tanık olabilirler.

Şimdiye kadar su altındaki “gözle görülmesi zor” canlıları, organizmaları gözlemlemek için büyük uğraşlar veren yetkililer, San Diego Üniversitesi bünyesinde çözümü hayata geçirdi.

Kısaca Benthic Underwater Microscope (Benthic Sualtı Mikroskobu) olarak adlandırılan cihaz, şimdiye kadar göremediğimiz, halen gizemini çözemediğimiz canlıları ortaya çıkartacak.

16-07/14/micro.jpg

Standart ölçeklerdeki mikroskoplar ile yeterli ilerleme kaydedemeyen bilim insanları, Benthic Underwater Microscope üzerinden oldukça detaylı milimetrik taramalar yapabilecekmiş. Benzerlerinin aksine yansıma sorununa da büyük ölçüde çözüm getiren BUM, esnetilebilir lenslerin yardımıyla yüzeyin 3 boyutlu haritasını çıkartabiliyormuş.

Bu buluşun getireceği en büyük fayda ise, insan gözüyle görülmesi imkansız canlıların nasıl yaşadıklarını ortaya çıkartması olacak. Zira daha önce yapılan çalışmalar sonucunda, mercanların mikroskopik algler ile kimyasal sıvılar kullanarak savaştığı öğrenilmişti. Yani doğadaki büyük döngünün, su altında da yaşandığı öğrenildi.

:: Suyun derinliklerini merak ediyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Su Altının Görünmeyenleri Ortaya Çıkacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Su Altının Görünmeyenleri Ortaya Çıkacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Su Altının Görünmeyenleri Ortaya Çıkacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!