Okunma

Su Ayısı 30 yıl Sonra Yeniden Canlandırıldı


18 Ocak 2016 Pazartesi 15:30
Su Ayısı 30 yıl Sonra Yeniden Canlandırıldı

Bilim adamları, bir deneyi daha başarı ile tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorlar. Var olabilecek en zorlu şartlar oluştuğunda metabolizması beraberinde vücudunun tüm işlemlerini kapatarak yaşamına devam edebilen canlı olan su ayıları üzerinde yapılan deney sonuçlandı.

Daha önceki süreçte 9 yıl dondurulduktan sonra yaşama döndürülebilen canlı, bu sefer deney bazında 30 yıl aradan sonra tekrar canlandırıldı. 

Bugüne dek yapılan deneyler arasında bir “rekor” olarak nitelendirilebilecek deney, ileride daha uzun süreler gerçekleştirilebileceğinin sinyallerini vermiş oldu.

Dondurma teknolojisi ileride nasıl şekillenecek?

Bilimde kullanılan “dondurmateknolojisinin hangi boyutlara dek gelişeceği günümüzde merak konusu. Diğer dallardaki sürümlerine benzer olarak, bir “sınırı” tanıyacağını pek düşünmüyoruz. 

16-01/18/tardigrada.jpg

Tatlı sularda ve nemli alanlarda yaşamını sürdüren mikroskobik canlının bedeninde gerçekleştirilen gen incelemeleri sonrasında, canlının uzay koşullarında dahi ömrünü bir müddet sürdürebileceği ifade edilmişti.

:: Bu tip deneyleri faydalı buluyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Su Ayısı 30 yıl Sonra Yeniden Canlandırıldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Alaska'da yaşayan bir kurbağa türü yılın belli aylarında donar ve yazın çözünüp hayatına devam eder doğada var olan bi hadise

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Rabbinin eserlerini tefekkürle müşahade et!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bilim insanları.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  -273 derecede hiç bir canlı yaşayamaz bir kere. Dondurulup geri çözülmüş bir canlı. Bu insanlarda da olabilir. Canlı normalde zorlu şartlara dayanıklı olabilir ama -273 derece mutlak sıfır noktasıdır ve bir maddenin tüm atomları durur yani bu canlının o soğukluğa dayanması imkansızdır 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten bunları uzaya göndersinler

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hergün içtigim suda kaç adet bulunuyor:)

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Haberde kullanılan isim yanlış doğrusu Tardigra olacak ve bu canlılar -273 derece de yani neredeyse mümkün olan en soğuk koşullarda yaşayabilmekteler. Dondurma teknoloji bu hayvanın kendisi zaten 🙂 Yani tekrar canlandırıldı demek doğru değil.

" Su Ayısı 30 yıl Sonra Yeniden Canlandırıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Su Ayısı 30 yıl Sonra Yeniden Canlandırıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Su Ayısı 30 yıl Sonra Yeniden Canlandırıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "