Okunma

Su geçirmeyen güneş pili geliştirildi!


23 Eylül 2017 Cumartesi 12:00
Su geçirmeyen güneş pili geliştirildi!

RIKEN ve Tokyo Üniversitesi tarafından geliştirilen çok ince yapıdaki fotovoltaik hücre, çift taraflı su geçirmez bir film ile kaplandı. Gerilebilir, sıkıştırılabilir ve yıkanabilir özelliğe sahip olan güneş pili, kıyafetlere entegre edilebilecek.

Yıkanabilen güneş pili

Araştırmacılar, yıkamaya dayanabilen ve ürettiği gücü koruyabilen, su geçirmez bir güneş pili geliştirdi. Önceki çalışmalarda kullanılan PNTz4T’e dayanan esnek, süper ince, organik fotovoltaik hücrelerin her iki tarafı, ışığın hücrelere ulaşmasına izin veren akrilik esaslı bir elastomer ile kaplandı. Ancak bu tabaka hava ve suyun hücreye işlemesini engelledi.

Yapılan testlerde cihaz ilk olarak yüzde 7.9 verimle çalıştı ve santimetrekare başına 7.86 mW güç üretti. Hücreler iki saat suya batırıp tekrar test edildiğinde ise verimliliklerinin yüzde 5.4 oranında azaldığı gözlemlendi. Ayrıca cihaz, 20 tur kadar sıkıştırıldığında ilk verimliliğinin yüzde 80’ine sahip olduğu görüldü.

17-09/23/suya-dayanikli-gunes-pili-shiftdelete.jpg

Yeni fotovoltaik hücreler sıkıştırılabilir, yıkanabilir olmasıyla güneş pilli giyilebilir ürünler için ilk olma özelliğini taşıyor. Fotovoltaik hücreler vücut ısısını ve kalp atışlarını kaydeden sensörleri güçlendirebilir veya sağlık konularında erken uyarılar sağlayabilir.

:: Güneş pilli kıyafetler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Su geçirmeyen güneş pili geliştirildi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bir cihaz düşünün örneğin ismi a7 2016 onun arkası full panel olsa güneşli havalarda şarj olsa ne güzel olurdu işte teknoloji bu olur

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Hala 1 gun gitmiyen pil kullaniyoruz. Hersey aldi basini gitti ama pil teknolojisi yerinde sayiyor.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Güzel gelişmeler ama yetersiz; çalışmaya devam.

" Su geçirmeyen güneş pili geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Su geçirmeyen güneş pili geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Su geçirmeyen güneş pili geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "