Su Üstünde Zıplayabilen Robot Yapıldı!


31 Temmuz 2015 Cuma 13:30
Su Üstünde Zıplayabilen Robot Yapıldı!

Robot teknolojilerinde çalışmalar hızla sürerken hemen hemen her alanda kabiliyet gösterebilen robotlar için birçok denemeler yapılıyor. Bu denemeler genelde doğadan örneklenerek gerçekleştiriliyor. Son olarak geliştirilen ve adına Su Savaşçısı denilen bir robot, tıpkı doğada bazı canlıların yapabildiği gibi su üzerinde zıplayabiliyor ve büyük oranda yenide su yüzüne konabiliyor.

Su üstünde zıplayan robot teknolojisi doğadan alındı! 

Seoul Ulusal Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir robot çalışmasında, doğada su üstünde zıplayabilen çeşitli böcek türleri kopyalanmaya çalışılmış ve başarılı olunmuş.
 
Daha önce yapılan su üzerinde durma çalışmalarında ortaya konulan robotlar, su üzerinde zıplama başarısı elde edemiyorlardı. Ancak Seoul Üniversitesi mühendisleri, uzun zaman boyunca doğada su üstünden zıplayan canlıları ağır çekimli kameralarla gözlemlemiş ve bir benzerini robot haline getirmeyi başarmış.

Su üstünde zıplayan robot: Su Savaşçısı! 

Aktarılan bilgilerde çok fazla detaya girilmesede, temel prensibin doğadaki böcek türlerinden elde edildiği ve su üstünde zıplayan Su Savaşçısı isimli robotun, benzer şekilde ayaklarının momentine dayanan fizik kurallarına uyularak zıplamayı başarabildiği açıklanıyor.
 
Öte yandan zıpladıktan sonra aynı robot su yüzeyine inebilirken, normal yüzeyde geri konma işlemini başarılı gerçekleştiremiyor. Yani söz konusu Su Savaşçıcı isimli robot, doğadan sadace su için aktarılmışa benziyor.
 
Çalışmaya ek olarak yayınlanan videoyu ise aşağıdaki bağlantı aracılığıyla izleyebilirsiniz. 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=QjtI8WAUFDs]

 
 
 yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Su Üstünde Zıplayabilen Robot Yapıldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  tam olarak değil ama çok yakın

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ne gereksiz alet onu suda zıplatınca ne olacak

 3. El Padrino dedi ki:

  O ne bicim robot oyle

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biz hala 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yazının tamamı okunmuyor iPhone da

" Su Üstünde Zıplayabilen Robot Yapıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Su Üstünde Zıplayabilen Robot Yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Su Üstünde Zıplayabilen Robot Yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "