Okunma

Sualtı iletişimi için yeni yöntem keşfedildi!


22 Ağustos 2018 Çarşamba 10:00
Sualtı iletişimi için yeni yöntem keşfedildi!

Sualtı iletişimi özellikle denizaltı gibi araçların görev güvenliğini sağlamada oldukça önemli bir konu. MIT araştırmacıları, sualtı iletişimi için yeni bir yöntem keşfetti.

Sualtı iletişimi için TARF

Denizaltılar, sinyallerin fiziksel sınırları nedeniyle suyun üstündeki herhangi bir şeyle doğrudan iletişim kuramazlar. Ancak MIT araştırmacılarının geliştirdiği yeni yöntem ile bir sualtı kaynağından havaya kablosuz veri aktarımı yapılabiliyor.

Çeviri akustik-RF iletişimi (TARF) olarak bilinen yaklaşım, yüzeye bir sonar sinyali gönderiyor. Gönderilen sinyal frekansındaki küçük değişimler, 1 ve 0’lara karşılık geliyor. Daha sonra havaya gönderilen bu bitler, anlamlı hale getirilerek iletişim sağlanabiliyor.

Prototip aşamasındaki sistem şu an için saniyede birkaç yüz bit veri gönderebiliyor. Bu sayede fotoğraf, rapor gibi dosyalar denizaltından havaya iletilebiliyor. Ayrıca şu an için sistemin tek yönlü çalışmasına odaklanılmış durumda. Yani sudan havaya iletişim mümkün ancak havadan suya iletişim için testler yapılmadı.

Yeni iletişim tekniğinin geliştirme çalışmalarının tamamlanması ve okyanuslarda kullanılabilmesinin ardından, denizaltılarına entegre edilmesi hedefleniyor. Bu sayede, denizaltılar sualtında güvenli bir şekilde görevlerini yerine getirebilecek. Su yüzeyinde veya havada bulunan drone, tekne gibi araçlarla iletişim kurabilecekler.

Aşağıdaki video ile sistem hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sualtı iletişimi için yeni yöntem keşfedildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sualtı iletişimi için yeni yöntem keşfedildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sualtı iletişimi için yeni yöntem keşfedildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "