Okunma

Suda ve havada çalışabilen drone!


15 Şubat 2018 Perşembe 17:30
Suda ve havada çalışabilen drone!

Suda ve havada çalışabilen drone EagleRay XAV geliştirildi. Video çekim kabiliyeti ile suda ve havada araştırmaları kolaylaştırıyor.

Suda ve havada hareket: EagleRay XAV

North Carolina State Üniversitesi’nden mühendisler, ihtiyaç duyulduğunda uçabilen ve su altına dalabilen amfibi drone geliştirdi. EagleRay XAV 150 cm kanat genişliğine, 140 cm uzunluğa sahip. Özel tasarım pervanesi ile hem su altında hem de havada verimli bir şekilde hareket edebiliyor.

Drone’da bulunan sonar sistemi ve sensörler, insansız hava aracının su altında da güvende kalmasını sağlıyor. Ayrıca su altındaki çalışmada tüketilen enerji, havada çalışmaya göre çok daha düşük. Araştırmacılar, bu özel drone’nun su altı araştırmalarını daha kolay hale getireceğini söylüyor.

suda ve havada

Bir sonraki aşama olarak ise EagleRay’i hem suda hem havada kolaylıkla kontrol edebilmek için özel bir kontrolör geliştirilecek. EagleRay ile su altı yaşamını incelemek çok daha kolay olacak. Aşağıdaki video ile drone hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

EagleRay hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Suda ve havada çalışabilen drone! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Suda ve havada çalışabilen drone! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Suda ve havada çalışabilen drone! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "