Okunma

Düşürülen Rus Uçağı SU-24!


24 Kasım 2015 Salı 09:45
Düşürülen Rus Uçağı SU-24!

Bugün Suriye sınırında yaşanan haraketli saatlerde Türkiye tarafından uçak düşürüldüğü bilgisi geldi. Ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Suriye sınırında düşürülen uçağın Rus ordusuna ait bir SU-24 tipi savaş uçağı olduğu belirtildi. Peki Sukhoi SU-24 tipi Rus uçağı özellikleri nelerdir?

Sukhoi SU-24 Özellikleri

Sovyetler Birliği tarafından 1970 ve 1980’li yıllarda en gelişmiş havadan tecrit ve saldırı yapan uçağı SU-24, iki koltuklu, çift motorlu ve ilk entegre sayısal seyrüsefer/atak sistemiyle donatılan uçak olma özelliğini taşıyor. F-111 ile benzer özellikler gösteren SU-24 ayrıca başka birkaç ülkede daha halihazırda kullanılmaktadır.

Su-24 küçük boyutlu değişken geometrili kanat yapısıyla havada 69° dönebiliyor. 4 farklı açı ayarı bulunan bu kanatlar: Kalkış ve iniş için 16°, farklı irtifalarda seyir için 35° ile 45° ve düşük-irtifa manevralar için 69° minimum en-boy oranı şeklinde ayarlanabiliyor. Sukhoi Su-17‘ye göre daha ağır olmasına rağmen Su-24, 230 km/s(143 mi/s) gibi daha küçük iniş hızına izin veren STOL performansına sahip.

15-11/24/shiftdelete_su-24_ozellikleri_2.jpg

Su-24 her biri 109.8 kN(24,700 lbf) itme sağlayan iki adet Saturn/Lyulka AL-21F-3A artakalıcı motora sahiptir.

Motor hava girişleri yanlarda bulunan bu uçak, ilk ‘Fencer-A’ uçaklarında bu girişler 17,500 m (57,400 ft) servis tavanında 2,320 km/s (1,440 mi/s), yani 2.18 Mach hıza olanak veren değişken rampalara sahipti.

Su-24 genellikle düşük-irtifa görevlerinde kullanıldığından yükünü hafifletmek ve bakımını kolaylaştırmak için değişken olan giriş aktivatörleri iptal edildi.

Bu değişiklik düşük irtifa performansını etkilememekle beraber maksimum hız ve irtifa 1.35 Mach ve 11,000 m (36,100 ft)’e düştü. İlk ‘Fencer-A’ ‘nın kutuya benzer arka gövdesi sürüklenmeyi azaltmak için motor etrafında sıkıca şekillendirildi. Revize edilen uçağın burnuna yan yana üç adet anten karenajı eklendi, frenleme paraşütünün yeri değiştirildi ve kuyruk kısmına yeni bir hava girişi konuldu. Bu yeni modeli NATO ‘Fencer-B’ olarak adlandırmasına rağmen Sovyetler Birliği yeni bir adlandırma kullanmadı.

15-11/24/shiftdelete_su-24_ozellikleri_3.jpg

SU-24 Silah Sistemleri

– Sabit silah olarak 500 mermi kapasiteli seri ateş eden bir adet Gryazev-Shipunov GSh-6-23 topu kullanılır.
– Kanat bölgelerinde iki adet, dış kanat altında iki adet döner pilon, gövdeye monteli dört adet olmak üzere çeşitli nükleer silahlar da taşıyabilen toplam 8,000 kg (17,600 lb) kapasiteli sekiz adet silah taşıyıcı bulunur
– Savunma amaçlı amaçlı iki ya da dört adet Molniya R-60 kızılberisi füze taşınır.

15-11/24/shiftdelete_su-24_ozellikleri_4.jpg

Su-24 Hangi Görevleri Yaptı?

– Rus Su-24’ü 2003 Baltık Deniz tatbikatında
– Sovyetler 1984’te Su-24’leri Afganistan ‘da ve 1990’larda Çeçen savaşında

Su-24 Hangi Ülkeler Tarafından Kullanılıyor

Azerbaycan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Rusya, Özbekistan ve Ukrayna ‘da halihazırda çok sayıda Su-24 kullanılmaktadır. 321 adet Rusya Hava Kuvvetleri ‘nde 94 adet Rusya Donanması ‘nda olmak üzere yaklaşık 415 adet Su-24 halen Rusya tarafından kullanılmaktadır.

 :: Siz Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarSinan Akarsu

Mobil işletim sistemleri ve mobil cihazlar üzerine büyük bir ilgisi bulunan Sinan, aynı zamanda bir PlayStation hastası.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

93 yorum - “Düşürülen Rus Uçağı SU-24!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  RTE nin fuzeleri olsaydı rus bu kadar curetkar konusurmuydu? Onemli olan olmadan konusmak, yapmak. RTE arkandayız kocum. Kıvırma dik dur. Daha dune kadar neden biz vurmadık deniyordu ihlallerde simdi ne oldu alın vurduk. Adamların ne isi var 1000 lerce km asagıda siz sorun bakalım. Haması iranı ile birlikte ne icin savasıyorlar. Birde bizim kenarda git iside vursana erkeksen. moskovada bi bomba patlasa sizide gorurum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye'ye atfedilen itham gerçekte Rusya için geç***** hava sahasının angajman kurallarına aykırı olarak ihlal edilmesi aslında baskı amacı taşımakla beraber yönelimli ve kasıtlı olarak yapılmış imajını ***** kumpas görüntüsüne ***** hava sahasını ihlal etti diye yolcu uçağını düşürdüğünü ne çabuk unuttu.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Uçağın detaylıca anlatılmasının sebebi şu : Türkiyenin yaptığı açıklamada uçağın kime ait olduğu bilinmiyor denilmişti. burdan anlaşılan ucağın kime ait olduğu gayet iyi biliniyordu. bu mevzuda millete tonlarca yalan söylenildiği gerçeği ortaya çıkıyor. aylar önce fuat avni rus uçağının düşürüleceğini yazmıştı değil mi ? bu tesadüf mü değil mi artık siz karar verin. ayrıca bu mevzuda milletin tepkisini çekmemek için Türkmenleri kullanıyorlar. ruslar onlara saldırıyordu vurduk diyorlar. hani uçak sınırı geçmişti vurmuştunuz ? uçak sınır ihlalimi yaptı yoksa Türkmenlerimi vurdu hangisi ? bir yalan daha…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tarih bilmeyen ergenler sallamış yine. Ulan Çanakkale de destan yazarken silahlar kimden nerden alındı biliyor musunuz? Rusya dan.
  Haa şimdi de o savaştığın İngilizden Fransızdan silah alır bir de Rusya ile savaşırım diyorsan o ayrı. Ama ortada böyle topoğlanı gibi dolaşmaya gerek yok.
  Suriye ye girip 1 hafta da Şam da cuma namazı kılarız diyen akılsızlar yüzünden düştüğümüz hallere bak aq.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  gençler bir el atında şu uçakları biz de yapalım

 6. SDN Okuru dedi ki:

  savaş olursa biz gideriz ermeni rus cakal olanlar nereye gider vatanı haric heryere yardakcılık yapan cakal sürüleri

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ergenler yine savaş çıkarmış gençsiniz, kanınız kaynıyor anlıyorum da G3'ü elinize verdiklerinde çoğunuzun ya omuzu çıkacak ya da tiremeye başlayacaksınız. Savaş, kan ve gözyaşıdır hayallerinizin yokoluşudur. Birilerinin dolduruşuna gelmeyin.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Senin gibi karılara ihtiyaç yok cephede

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Savaş olursa en ön cepheye dantelli beyaz kefenli Akkoyunlar gitsin

 10. SDN Okuru dedi ki:

  10 kez uyarı yapıldı. Uyarıyı dikkate bile almadıysan düşürülmeye de ses çıkarmayacaksın. Putin de hem suçlu hem güçlü bir tavırla bu durumun ciddi sonuçları olacak şeklinde açıklama yaptı. He canım he biz çok gördük bu ayakları.

" Düşürülen Rus Uçağı SU-24! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Düşürülen Rus Uçağı SU-24! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Düşürülen Rus Uçağı SU-24! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "