Okunma

Sun, Montalvo’yu Satın Aldı


25 Nisan 2008 Cuma 21:00
Sun, Montalvo’yu Satın Aldı
Montalvo firması, yenilikçi bir düşünceyle çıktığı yolda mali bir başarısızlık gösterdiği için önce kaynaklarını tüketti, sonra da kaynaksızlık sebebiyle çalışanlarının üçte ikisini işten çıkartmak zorunda kaldı. Ardından ise yeni kaynak üretilemediği için işler durma noktasına geldi. Montalvo‘nun geliştirmeye çalıştığı şey ise aslında devrim niteliğinde sayılabilir: Aynı silikon parçası üzerinde biri yüksek performans ve güç tüketimine diğeri ise düşük performans ve güç tüketimine sahip iki çekirdekli bir işlemci.
Bu İşlemcinin Getirisi Nedir?

Henüz üretilme aşamasına hiç gelmediğini düşünürsek, uygulamada ne fayda sağladığını bilemiyoruz. Fakat, tasarı aşamasında, düşük işlem gücü isteyen uygulamaların yavru işlemciye, yüksek işlem gücü isteyen uygulamaların ise ana işlemciye yönlendirilmesi sayesinde yüksek miktarda enerji tasarrufu mümkün olabilir.

Özellikle de avuç içine sığan ürünlerde sürekli etkin olan arka plan işlemleri yavru işlemciyle yürüyebileceği için bu tür ürünlerdeki bekleme süreleri çok daha fazla artabilecekti. Tabii anladığımız kadarıyla, Sun Microsystems, bu teknoloji ve tasarımları kendi sunucu sistemlerinde değerlendirecek.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sun, Montalvo’yu Satın Aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sun, Montalvo’yu Satın Aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sun, Montalvo’yu Satın Aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "