Okunma

Sunucularda Performans ve Enerji Tasarrufu


27 Eylül 2009 Pazar 11:55
Sunucularda Performans ve Enerji Tasarrufu

Altı çekirdekli AMD Opteron işlemci ve AMD Yonga Seti platformunun çıkışıyla AMD, müşterilerine günümüzün veri merkezi iş yüklerine göre tasarlanmış sunucu platformları (işlemci, yonga seti ve ekran kartı) sunma stratejisinde bir adım ileri atmış oluyor. Bu yeni sunucu platformu, AMD’nin “Kroner” kod adlı platform şartnamesiyle birlikte, daha fazla performans sunuyor, bileşik işlemci ve yonga seti teknolojisinin yararlarını sağlıyor ve AMD’nin enerji tasarrufu kararlılığını bir adım ileri götürüyor.

 

Bileşik platform, tasarım verimliliğini ve teknoloji bütünleşmesini iyileştirirken işlemciler, yonga setleri ve ekran kartları arasında platform özelliklerini mümkün kılıyor.

 

Çok düşük tüketimli “Kroner” ikiz sunucu tasarım şartnamesi, voltaj düzenlemesi ve uzaktan voltaj sınırı getirilmesi gibi platform unsurlarıyla, hiper ölçekteki müşterilerin enerji tüketimini daha da düşürmeye yardımcı oluyor. Tabi burada kullanlan AMD yonga seti teknolojisinin önemi büyük. Çünkü AMD yonga seti teknolojisisayesinde, PCI Express 2.0, HyperTransport 3, gelişmiş AMD Sanallaştırma (AMD-V) ve IOMMU desteği gibi AMD-P teknolojileri, sanallaştırmanın ve HPC iş yüklerinin performansını arttırıyor.

Bu kapsamlı platform, yeni düşük tüketimli AMD yonga setiyle üstün enerji tasarrufu sağlıyor ve internet tabanlı bilgiişlem ve diğer yoğun sunucu ortamlarının ihtiyacını karşılıyor. Bu yüzden, önümüzdeki haftalarda Tyan, Supermicro, Microway ve ZT Systems gibi sunucu altyapısı sağlayıcıları, çeşitli tasarımlarda platformları piyasaya sunmak için yarışıyor.

:: AMD’nin sunucu sistemler konusunda başarılı olduğunu düşünüyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sunucularda Performans ve Enerji Tasarrufu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sunucularda Performans ve Enerji Tasarrufu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sunucularda Performans ve Enerji Tasarrufu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "