Okunma

Çelik yerine ahşap kullanılabilir!


08 Şubat 2018 Perşembe 13:30
Çelik yerine ahşap kullanılabilir!

Süper ahşap, çelik ve titanyumun yerini alabilecek kadar güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip. Otomobillerde, uçaklarda süper ahşap kullanılabilir.

Süper ahşap 12 kat daha güçlü

Maryland Üniversitesi’ndeki (UMD) araştırmacılar, ahşap üzerinde bir dizi yoğunlaştırma süreci kullanarak süper güçlü ahşap geliştirdi. Süper güçlü ahşapların, diğer ahşaplardan 12 kat daha güçlü olduğu iddia ediliyor.

Yeni tip ahşap için iki aşamalı bir süreç uygulanıyor. İlk olarak, malzemeden lignin ve hemiselülozu kısmen çıkarmak için sodyum hidroksit ve sodyum sülfitten oluşan sulu bir karışımla odun örnekleri kaynatılıyor. Ardından, ahşap sıcak bir şekilde presleniyor. Bu işlemi hücre duvarlarının çökmesini ve yüksek oranda hizalanmış selüloz nanofiberlerin oluşmasını sağlıyor. Sonuçta doğal maddelerden çok daha güçlü, tamamen yoğunlaşmış yeni bir ahşap elde ediliyor.

Süper ahşap

Sıradan ahşaplardan 12 kat daha güçlü ve 10 kat daha sert olan ahşabın otomobillerde, uçaklarda, binalarda kullanılabileceği ve çeliğin yerine bir alternatif olabileceği belirtiliyor. Daha ucuz, daha hafif ve yenilenebilir özellikteki ahşaplar, testlerin ardından piyasaya sürülebilir.

Yeni tür ahşap hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Çelik yerine ahşap kullanılabilir!”

 1. Oğuz dedi ki:

  Bizim parkeye ıslak mendil düşse kabarıyor. Elin adamı neler neler yapıyor.

 2. Garez Darktonk Song dedi ki:

  ağaç düşmanları ağaç katliamını arttırmanın yolunu buldu…

 3. hasan dedi ki:

  İnsanların bu bilinçsiz doğa dostu halleri beni benden alıyor. Bu insanlar o kadar gereksiz ve bir o kadar da çoklardır. Bunlar yüzünden insanlık plastikle tanıştı evet bunlar yüzünden plastik denilen şey var. Bide bunlar yüzünden suni deriler ortaya çıktı o ise komple saçmalık. Kimse bilinçli tüketici değil maalesef. Bir insan doğal olarak yaşayacaksa üstünde koyun/dana derisinden kıyafeti veya ayakkabısı olmalı evi masif ahşap olmalı. Bunu bize çok gördüler çok ucuz olan bu şeyleri artık sadece zenginlerin sahip olabildiği şey oldu. Bize ise plastik ayakkabılar suni deriler toksik oranı yüksek lamine ahşaptan ve %90ı yapıştırıcı olan geri kalanı ise saçma sapan artık ahşap liflerden oluşan mdflere sahiplerimiz orta gelirli insanlarız. Haberiniz olsun bu eşyaları kullanmak sigaradan falan daha beter dersem hafif kalır. Aracınızın egsoz dumanını hergün çekseniz belki aynı derece hasar almış olursunuz.

  Anlamayanlar için özet Yaşlı ağaçlar kesilsin yenisine 10 katı fidan dikilsin. Hayvanlar sadece derisi için ve zevk için değil etinden sütünden faydalanacakların derisi kullanılsın.

 4. Doruk dedi ki:

  ateş, su, toprak, tahta en sonunda tahtanin onemini farkettiler :D:D

 5. Sen ben dedi ki:

  Yalnız yine çekik gözlüler 🙂 🙂

 6. caner dedi ki:

  Ağaçları az kesiyordunuz….Şimdi tam olacak.

" Çelik yerine ahşap kullanılabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çelik yerine ahşap kullanılabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çelik yerine ahşap kullanılabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "