‘Süper asker’ savaşı kızışıyor! Hangi ülke ne durumda?


01 Mayıs 2021 Cumartesi 14:46
ABONE OL
‘Süper asker’ savaşı kızışıyor! Hangi ülke ne durumda?

Genom teknolojisi, süper askerler için askeri araştırmanın giderek daha önemli bir parçası haline geliyor. ABD, İngiltere, Rusya, Çin ve Fransa genetiği değiştirilmiş askerler yapmak için genom düzenlemeyi araştırıyor. Birleşik Krallık dünyanın en iyi genomik araştırma merkezlerinden bazılarına sahip.

İngiltere Darpa’yı örnek alıyor

Birleşik Krallık hükümeti, Advanced Research and Invention Agency‘i (Aria) açıkladı. Aria’nın fikir sahibi İngiltere başbakanının eski baş danışmanı Dominic Cummings. ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı Darpa‘yı örnek alan kuruluş, kısmen genomik araştırmalara odaklanacak. 2019’da Darpa, genom düzenlemeyle askerleri geliştirmek istediklerini açıkladı. Ayrıca, genom düzenleme teknolojilerinin güvenliğini ve doğruluğunu artırmak için 65 milyon ABD dolarının üzerinde yatırım yaptı. Bunlar arasında, DNA’yı kesip yapıştırarak düzenleyen Crispr-Cas moleküler makas da yer alıyor. Ancak Crispr tabanlı teknolojilerin erişilebilirlik kolaylığı ve düşük maliyeti risk taşıyor. Çünkü potansiyel askeri genetik düzenleme ve virüslerin veya bakterilerin silah haline getirilmesi konusunda endişe veriyor. Bunlar çiçek hastalığı veya tüberküloz gibi yıkıcı hastalıklar.

ABD, askeri genom teknolojisi arayışında yalnız değil. Rusya ve Çin, askeri yetenekleri geliştirmek için genomik teknolojiyi kullanmakla ve biyolojik silah araştırmakla suçlanıyor.

Darpa, süper askerler için çalışıyor

Universal Soldier ve Captain America, süper asker kavramını keşfeden Hollywood filmlerinden sadece birkaçı. Bilim kurgu olmasına rağmen, birçok ülke potansiyelini keşfetmeye çalışıyor. Darpa, askerleri kimyasal veya biyolojik saldırılara karşı dirençli hale getirmek istiyor. Ajans, askerleri “antikor fabrikalarına” dönüştürmek için gen düzenlemeyi inceliyor.

Biyolojik silahlar

Paris’te 2019 Bastille Günü askeri geçit töreni sırasında uçaksavar silahları taşıyan Fransız Ordusu askerleri. Fransa, biyolojik silahlar ve süper askerler üzerinde araştırma yapıyor. (Fotoğraf: Reuters/Charles Platiau).

Aralık 2020’de, o zamanki ABD ulusal istihbarat müdürü John Ratcliffe, Çin hakkında bir iddia ortaya attı. Çin ordusunun askerleri biyolojik olarak desteklemek amacıyla insan deneyleri yaptığına dair kanıtlar olduğunu söyledi. Bunu, Jamestown politika düşünce kuruluşunun Crispr’in “askerlerin savaş etkinliğini artırmak” için Çin’de kilit bir teknoloji oluşturacağını öne süren raporlar takip etti. Ancak daha fazla ayrıntı vermediler.

Bütün ülkeler süper askerler, biyolojik silahlar ve hatta genomik teknolojiyi kullanmaya hazır değil. Fransız askeri etik komitesi, “beyin kapasitesini büyüten” implantlara yönelik araştırmayı yakın zamanda onayladı. Ancak komite, genom düzenleme veya öjenik (sağlıksız ceninleri ayırmak) dahil olmak üzere bazı kırmızı çizgilerin aşılamayacağını vurguladı. Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly’nin ifadesine göre bu, “Ironman‘e evet, Örümcek Adam‘a hayır” anlamına geliyordu. Çünkü, Ironman süper güçlerini giysisinden alırken, Örümcek Adam’ı radyoaktif bir örümcek ısırdı.

Rusya’da ordu, personeli için genetik pasaportlar uygulamak istiyor. Bu da, örneğin stres toleransı için genetik yatkınlıkları ve biyobelirteçleri değerlendirmesini sağlıyor. Bu, askerleri donanma, hava kuvvetleri vb. gibi uygun askeri hatlara yerleştirmeye yardımcı unsur. Genetik proje aynı zamanda askerlerin stresli durumlara hem fiziksel hem de zihinsel olarak nasıl tepki verdiklerini anlamayı amaçlıyor.

Birleşik Krallık askeri genom düzenleme için ne yapıyor?

Birleşik Krallık’ın genetik savunma araştırmalarında diğer birçok ülkeden daha cesur ve daha az sorumlu olacağına dair işaretler var. Örneğin, Darpa’nın aksine Aria bilgi özgürlüğü taleplerine tabi olmayacak. Ayrıca Birleşik Krallık, üç ebeveynli bebekler gibi askeri olmayan genom teknolojisine öncülük eden tartışmalı araştırmalarda da liderdi. Birleşik Krallık’ta savunma ve güvenlik alanında genom teknolojisinin önemini vurgulayan hükümet raporlarında herhangi bir aksilik yaşanmadı.

süper güçlü askerler

1992 yapımı Universal Soldier filminden bir sahne. Süper askerler ve biyolojik silahlar uzun zamandır askeri teknolojilerin ilgisini çekiyor.

2015 yılında, Birleşik Krallık ulusal savunma incelemesi, genetik mühendisliğindeki ilerlemelerin “güvenlik ve refah” etkisinin altını çizdi. Son 2021 Güvenlik, Savunma, Kalkınma ve Dış Politika incelemesinde Birleşik Krallık hükümeti, “savunma ve ulusal güvenlik” açısından önemini bir kez daha vurguladı.

Aria’nın hesap verebilirlik eksikliği, hükümetin genom teknolojisinin güvenlik ve savunma uygulamalarına genişletilmesine yönelik genel misyonuyla birleştiğinde, bir tartışma alanı oluşturacaktır. Son yıllarda İngiliz bilim insanları, sivrisinekler veya kemirgenler gibi istilacı türlerin genetik neslinin tükenmesi gibi tartışmalı genomik araştırmalar için Darpa’ya fon sağladı. Ancak bu durum, gıda güvenliği ve geniş ekosistemler için tehdit niteliğinde.

Genom teknolojisinin evrensel, etik ve bilimsel açıdan sağlam bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Yoksa, yeni bir silahlanma yarışı potansiyeli yalnızca daha radikal ve tehlikeli sonuçlar doğuracak. Birçok uzman, süper askerler ile birlikte daha büyük savaşların yaşanacağını öngörüyor. Aria’nın askeri alanda genom araştırmalarına nasıl yardımcı olacağına dair birçok cevaplanmamış soru var. Birleşik Krallık’ın seçtiği yolun, kamusal alanda genom teknolojisini nasıl algıladığımız üzerinde kalıcı sonuçları olacaktır.
Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Meraklı
Meraklı
13 gün önce

Çok güzel bir yazı olmuş, keyif aldım elinize sağlık

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Doğa ile savaş halindeyiz kazanırsak kaybedecegiz

Teknoloji Düşmanı
Teknoloji Düşmanı
10 gün önce

Allahını seven şunu her şeyin altına yazmasın artık nolursunuz. Psikolojimiz bozuldu artık şu lafı görmekten gece rüyamıza giriyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
13 gün önce

Böyle bişey insanlık için hiç hayırlı değil bunu Türkiye yapsa denilmedik şey kalmaz ama adalet büyük devletlere çalışıyor

Kenan Komutan
Kenan Komutan
12 gün önce

Ben gençken bunlardan bahsedilir 2030 lu yıllarda bu tip gelişmeler olacağı yazardı makalelerde. En güçlü,tehlikeli ve yıkıcı sonuç ultra zeki üst insan formlarının yapılması. Bu yeni insan türü tüm insanlığı yok edebilir.

" ‘Süper asker’ savaşı kızışıyor! Hangi ülke ne durumda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ‘Süper asker’ savaşı kızışıyor! Hangi ülke ne durumda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ‘Süper asker’ savaşı kızışıyor! Hangi ülke ne durumda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması