Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #2


05 Eylül 2015 Cumartesi 20:00
Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #2

Çizgi roman kahramanı denilince 7’den 70’e herkesin aklına mutlaka Spider-Man (Örümcek Adam) gelir. Spider-Man için, çizgi romanları, animasyonları, sinema filmleri, binlerce çeşit oyuncağıyla, çizgi roman dünyasının en ikonik kahramanı diyebiliriz. Yandex’in raporuna göre, yılbaşından beri Türkiye’de hakkında en çok arama yapılan süper kahramanın Spider-Man olması da, bunun ispatı diyebiliriz. Gelin yazı diziminizin ikinci bölümünde, Spidey‘in dünyasına şöyle bir yakından bakalım.

:: Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #1

Doğuşu

15-09/05/1.jpg

Çizgi roman dünyasının efsanesi Stan Lee ve Steve Ditko tarafından, 1962 yılında yaratılmıştır. Yaratılışı sırasında Stan Lee, diğer süper kahramanların aksine, yaşı küçük bir kahraman yaratmak ister. Bunun üzerine henüz kolej yıllarında olan Peter Parker ortaya çıkar. O dönem oldukça popüler olan Amazing Fantasy serisinin 12. sayısında ilk olarak görülür ve çok kısa bir süre sonra Amazing Spider-Man serisiyle, bağımsızlığını ilan eder.

Karakter Özellikleri

15-09/05/2.jpg

Spider-Man‘in bir çok serisi olmasına rağmen, karakter özellikleri hep benzerdir. Peter Parker, kolejde okuyan, gazeteci olmak isteyen, sakar, şakacı bir gençtir. Halası ve amcasıyla yaşamaktadır. Amcasının ölümü, hayatının dönüm noktası olmuş ve süper güçlerini suçlularla savaşmak için kullanmaya başlamıştır. Aşk yaşamına da oldukça fazla yer verilir. Ebedi aşkı Mary Jane Watson ile oldukça gelgitli bir ilişkisi vardır.

Ben amcasının nasihatı “Büyük güç, büyük sorumluluklar getirir”, Spider-Man hikayesinin temellerini oluşturur. Küçük yaşına rağmen kazandığı bu büyük güçlerle, hem kendi iç dünyasıyla hem de düşmanlarıyla savaşması gerekmektedir. Belki de bu yüzden, duygusal yaşamı en çok ön planda olan süper kahramandır, diyebiliriz. Kolejden mezun olduktan sonra, Daily Bugle’da fotoğrafçı olarak çalışmaya başlar. Bu işi kapmasının en büyük sebebi ise, kendini çektiği Spider-Man fotoğraflarıdır. 

Süper Kahraman Özellikleri

15-09/05/3.jpg

Bazı serilerde değişiklik gösterse de, süper kahramanlığa bir örümcek ısırığıyla adım atmıştır. Kimi serilerde bu örümcek tropik bir ülkeden gelir,  kimilerinde ise laboratuvarda genleriyle oynanan bir örümcek tarafından ısırılır, ama sonuç hiç değişmez; Peter Parker örümcek güçlerine sahip olur. Bazı serilerde ağ atmak için bileklerine bir mekanizma yerleştirir, bazılarında ise bileklerinde oluşan delikler sayesinde vücudu tarafından ağ üretilir.

Bu daha doğal ve organiktir tabii ki. Örümcek hisleriyle de, yaklaşan tehlikeleri fark edebilir. Örümcek güçleriyle her yere tırmanabilir, oldukça çeviktir ve yüksek yapılara ağ atarak aralarında süzülebilir. Yolculuklarını genellikle bu yolla yapar.

Başlıca Düşmanları

15-09/05/4.jpg

Doctor Octopus, Green Goblin (Norman Osborn), Venom, Sandman, Rhino, Dr. Connors, Kingpin, Electro, Shocker, Carnage, Mysterio.

Oyun Dünyasında Spider-Man

15-09/05/5.jpg

Spider-Man, Amiga zamanlarından tutun da, son döneme kadar, bir çok bilgisayar oyunuyla karşımıza çıkmıştır. Ne yazık ki  hiçbiri elle tutulur başarıda oyunlar değildir. Özellikle son dönem sinema filmleriyle birlikte çıkan oyunlar, sadece iş olsun diye yapılmış izlenimi vermektedir. Umarız Rocksteady’nin Batman için yaptığı başarılı işler gibi, bir gün Spidey için de güzel bir oyun çıkar karşımıza.

Beyazperdede Spider-Man

15-09/05/6-1441448800.jpg

Spider-Man’ın beyazperde macerası 1970’li yıllarda başlamıştır. O dönem çekilen ve fazla bilinmeyen bir Tv serisinin ardından, özellikle 90’lı yılların başında, bizim de bağımlısı olduğumuz animasyon serisi ile evlerimizi şenlendirmiştir. Halen bazı Tv kanallarında rastlayabilmeniz mümkün.

Spider-Man beyazperdedeki büyük sıçrayışını 2002 yılında yaptı. Tobey Maguire’in Spider-Man rolüyle karşımıza çıktığı, yönetmenliğini de korku filmleriyle ünlü Sam Raimi’nin yaptığı üç filmlik seriyle birlikte Spider-Man, dünya genelinde çok büyük bir üne kavuştu. Oyuncaklar, kostümler, ödüller derken, büyük bir ikon haline geldi. 

Serinin bitmesinden beş sene geçtikten sonra, yeni bir seriyle Spider-Man tekrar beyazperdeye döndü. Ne yazık ki ikisi de vasat olan filmlerle, aradığı başarıyı bulamadı. Sonunda Marvel film haklarına tekrar kavuştu ve bu yılın içerisinde yeni bir Spider-Man serisi duyuruldu. İlk olarak heyecanla beklediğimiz Captain America: Civil War içersinde yer alacak Spider-Man, sonrasında kendi yeni serisiyle gelecek. Merakla bekliyoruz!

Bonus : Spider-Man Noir

15-09/05/7.jpg

Spider-Man’in 1900’lerin başında yaşadığını düşünün. Baş düşmanlarından olan Norman Osborn’ün mafya lideri, Mary Jane’in bir gece kulübünde çalışan dansçı olduğu, yetişkinlere göre olan bir seridir. Karanlık, kasvetli ve bir o kadar da dramatik hikayesiyle, Spider-Man dünyasına çok farklı bakan bu mini seriyi mutlaka okumanızı öneririz.

:: En sevdiğiniz süper kahraman hangisi?
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
20 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

düzeltme yapın spiderman'in ilk aşkı gwen stacy dir. mary jane den öncedir.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Oha filmlere vasat demiş? Kiralık aşk falan izliyor heralde

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Wolverini bekliyoruzzz

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Cocuklugumuzun kahramaniydi be

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Bence bunları yapıcağınıza UKTlerin devamı ***** telefonlara yapmayın , hepsine yapın.Bence UKT'ler incelemelerden daha önemli uzun kullanımdaki sıkıntılarını merak ediyoz oda incelemede olmuyo.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Güzel olmus

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Noir dışında 2099 da vardır Ultimate de vardır.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

çoçukca seyler saçma sapan filmler

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Yalnız 12.sayı değil 15.sayıda ortaya çıkıyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Vasat mı? Peter Parker'ı "sakar ve şakacı" tiplemesiyle en iyi Andrew Garfield canlandırmıştır. The Amazing Spider-Man tam anlamıyla bir baş yapıt, haberi yazan stupid kim?
Çocuklara ve daima çocuk kalanlara göre spider-man vazgeçilmezdir her haliyle, önce filmi bir izlemenizi tavsiye ederim.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Örümcek adam

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Şüphesiz Superman…

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

çok güzel seri oldu bu. elinize sağlık devamını bekliyorz

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Hakikaten son iki film ne kadr kotuydu. İnsallah yeni seri guzl olur

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

sıradaki kaptan amerika olmalı

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Bunların çizgi romanlarını okuyabileceğimiz bir link atar mısınız

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Yalnız Andrew Garfield'ın başrolünde olduğu Spiderman filmleri bence en iyisiydi ki neden böyle insanlar vasat olarak gördü hala anlayabilmiş değilim.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

ezgi zorba'dan araklama sanki 🙂

" Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!