Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #3


15 Eylül 2015 Salı 05:00
Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #3

Wolverine, X-Men deyince hepimizin aklına ilk gelen karakterlerden biridir. Bitmek tükenmek bilmeyen öfkesi, çeliği bile kesebilen güçte pençeleri, korku salan bakışlarıyla, karşınızda Wolverine!

Doğuşu

15-09/14/1.jpg

İlk olarak 1974 yılında, “Incredible Hulk” serisinde konuk karakter olarak gözükmüştür. Daha sonraları gördüğü inanılmaz ilgi üzerine, 1975 yılında Dave Cockrum tarafından çizilen, “Giant-Size X-Men”in ilk sayısında, artık kendine ait bir seriyle, okuyucularla buluşmuştur. Bu seri aynı zamanda, “X-Men” serisinin de başlangıcıdır. İlk sayılarda kulakları daha büyük çizilmiştir, sonraları biraz abartı durduğunu anlamış olacaklar ki, daha insani boyutlara çekilmiştir. 

Bir çok X-Men serisinde yer aldıktan sonra, hayranlarının da oldukça çoğalmasından dolayı, “X-Men Origins: Wolverine ve Weapon X” gibi, kendisinin başrolde olduğu seriler de yapılmıştır. 

Hikayesi

15-09/14/2.jpg

Doğumu, 19. yüzyıl Kanada‘sına kadar dayanır. Gerçek ismi James Howlett‘tir. Annesi Elizabeth Howlett‘in, Thomas Logan ile olan yasak aşkının meyvesidir. Doğumundan sonra, bu yasak aşkın farkında olmayan John Howlett ve annesi Elizabeth tarafından büyütülür. Kendini iyileştirme özelliği, ailesi tarafından erken yaşlarında farkedilmesine rağmen, çoğunlukla hasta bir çocuk gibi büyütülmüştür. Günün birinde ani bir sinir anında, gerçek babası olan Thomas Logan’ı farkında olmadan, ellerinden çıkan kemik pençeler ile öldürür. Bu pençelerinin ilk çıkış anıdır ve hayatının dönüm noktasıdır. Kaçmaya başlar, dur durak bilmeyen hikayesi artık başlamıştır. Hem hisleri hem de güçleri, gün geçtikçe daha da gelişmeye başlar. Artık hasta, yatalak çocuk değildir.

Orduya katılır ve burada Logan adıyla birlikte “Wolverine” takma adını da alır. 1. Dünya Savaşı’nda Kanada saflarında yer alır. Kendini iyileştirme özelliği ile neredeyse yenilmez bir askerdir. Savaşın ardından, Japonya’ya yerleşir. Burada evlenir ve yakın dövüş konusunda uzmanlaşır. Daha sonra 2. Dünya Savaşı başlar ve savaşın ardından artık paralı asker olarak hayatına devam eder. 

15-09/14/3.jpg

CIA‘in gizlice yürüttüğü, mutantların gizli hükümet silahlarına dönüştürülmek istendiği “Weapon-X” programına, zorla da olsa dahil olur. Üzerinde türlü deneyler yapılır. Vücuduna dünyanın en güçlü metallerinden “adamantium” enjekte edilir. Kendini iyileştirme gücü sayesinde hayatta kalır ama artık eski Logan degildir. Hafızası silinmiş, yerine başka anılar yerleştirilmiş ve kemikleri adamantium metali ile kaplanmıştır. Artık yenilmezdir.

Bu deney programından kaçmayı başarır ve  yarım yamalak hatırladığı geçmişiyle, göçebe hayatı yaşamaya başlar. Bildiği tek şey, boynundaki asker künyesinde yazan Logan ismidir. Hayatta kalabilmek için bir çok iş yapar. Gizlemeye çalıştığı kimliği hakkında bile çok bilgisi yoktur. Charles Xavier ile tanıştığı gün, tamamı mutantlardan oluşan X-Men‘in en güçlü üyelerinden biri  olmuştur ve elbet geçmişinin hesabını soracaktır.

Süper Kahraman Güçleri

15-09/14/4.jpg

Çizgi roman dünyasının en güçlü karakterlerinden biridir. Neredeyse yenilmezdir, diyebiliriz. Bilinenin aksine, adamantium ile kaplı pençelerinden önce, en önemli gücü kendini iyileştirmesidir. Hücreleri çok hızlı şekilde kendini yenileme özelliğine sahiptir. Normal insanlara ve diğer mutantlara göre, çok daha yavaş yaşlanmaktadır. 1900’lerin başında doğmasına rağmen, halen 30’lu yaşlarında gibidir. Adamantium metali yüzünden, özellikle ezeli düşmanlarından, metale hükmedebilen Magneto karşısında, oldukça zor anlar yaşamaktadır. Pençelerinin kesemediği tek maddenin de, Captain America‘nın kalkanı olduğunu belirtelim.

Beyazperdede Wolverine

15-09/14/5.jpg

90’ların sonunda yayınlanan, bizim de hastası olduğumuz X-Men çizgi serisi, oldukça başarılı olmuştur. Ülkemizde de oldukça popüler olan bu çizgi dizi, uzun yıllar televizyonlarda yayınlanmıştır.

Beyazperde ile ilk tanışması da 2000 yılında, usta yönetmen Bryan Singer tarafından çekilen ilk “X-Men” filmi ile olmuştur. Wolverine’in, Weapon-X deneyinden kaçtıktan sonra hayatını kazanmak için bir kafes dövüşçüsü olarak karşımıza çıktığı, ardından da X-Men’lere katıldığı zamanı anlatan ilk filmde, bir çok X-Men karakteriyle de tanışmış olduk. Usta oyuncu Hugh Jackman da müthiş Wolverine performansıyla, bir anda oldukça popüler oldu. Öyle ki, artık ismiyle özdeşleşen bu karakter için kendisi de “hayatımın rolüdür” yorumunu yapmaktan kaçınmaz. 

İki adet devam filmi de çekilen seriden sonra, yapımcılar Wolverine’in dramatik hikayesine de el atarlar. Serinin bitmesinden üç yıl sonra, 2009 yılında, “X-Men Origins: Wolverine” ile kahramanımızın çocukluğundan ilk filmin başladığı yere kadar olan yaşantısı (biraz değişiklikler yapılsa da), beyazperdeye aktarılır.

2013 yılında da, 2.Dünya Savaşı zamanında başlayıp günümüze kadar dayanan farklı bir hikayeye sahip ikinci filmi “The Wolverine” ile beyazperdeye taşınmıştır.

2014 yılında ise bizi oldukça heyecanlandıran, gişe rekorları kıran ve serinin gidişatını tamamen etkileyen “X-Men: Days of Future Past” filmiyle, Wolverine tekrar karşımıza çıkmıştır. Halen yapım aşaması devam eden, Hugh Jackman’ın son kez Wolverine olarak karşımıza çıkacağını açıklayıp, biz hayranlarını oldukça üzdüğü son Wolverine filmini, merakla bekliyoruz.

Oyun Dünyasında Wolverine

15-09/14/6.jpg

Wolverine, geçmişten günümüze, bir çok oyunda karşımıza çıkmıştır. Bunların bazılarında X-Men karakterleriyle birliktedir, bazılarında da kendi başınadır. 2009 yılında çekilen ilk filme aynı adı taşıyan “X-Men Origins: Wolverine”, oyunseverler tarafından oldukça beğenilmiştir. Son dönemde de Marvel evrenindeki karakterler arasında geçen, mobil cihazlarda da oldukça popüler olan bir kaç oyunla karşımıza çıkmıştır. Sizce de Logan, çok daha iyi oyunları hak etmiyor mu?

Bonus : Sabretooth (Victor Creed)

15-09/14/7.jpg

Logan‘ın bazı serilerde dostu, bazı serilerde de üvey kardeşi olarak karşımıza çıkan Sabretooth, özellik olarak Wolverine ile oldukça benzerlikler taşır. Logan ile yolları bir çok kez kesişir. Birlikte bir çok göreve giderler. Aralarında çıkan bazı anlaşmazlıklardan sonra, yolları ayrılır ve ezeli iki düşman haline gelirler. Kendisi için, Wolverine’i en çok pataklayan karakterdir, diyebiliriz.

:: X-Men’de en çok sevdiğiniz karakter hangisi?
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #3”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  WOLWERİNE

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Pek sevmedigim ve merak etmedigim bir kahraman pek birsey bilmiyorum

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Gayet iyi bir yazı olmuş

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk süpermeni de inceleyin

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Flash ıda istiyorum hayranıyım dizisinin

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Sırada sanırım PUNISHER var.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  güzel yazı olmuş…..

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  yerli süper kahramanlar yapın artık gençler

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  çok güzel yazı olmş. devamnı bekliyoruz !

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence noob

" Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #3 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #3 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Süper Kahramanlar Hakkında Her Şey #3 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 2. 2 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 3. 3 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 4. 4 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 5. 5 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 6. 6 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 7. 7 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 8. 8 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 9. 9 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!