Okunma

Süper Kahramanlık Zor İştir: inFamous


17 Mayıs 2009 Pazar 20:48
Süper Kahramanlık Zor İştir: inFamous

Cole MacGrath ile tanışın. Kendisi Empire City‘deki altı bloğu tuz buz eden bir patlamadan sağ çıkan tek kişi olunca, şehrin geri kalanının gözleri de onun üzerine çevrilmiş durumda. Etrafa yayılan hastalık yüzünden karantinaya alınan şehirde yaşamak zaten yeterince zor iken, basit bir bisikletli kurye olan Cole bir de yeni edindiği süper güçlerine adapte olmaya çalışıyor.

Cole(solda), “adapte” olurken

Suresh Görse Gözleri Dolardı

Modern zamanda hiçbir süper kahramanın toz pembe bir hayatı olamayacağı artık iyice anlaşılınca türeyen Heroes ve Smallville gibi dizilerden etkilendiği gözlenen inFamous, tam da böyle bir atmosferde, süper güçleri ve elektriği manipüle edebilmesi nedeniyle halkın ucube gözüyle baktığı bir kahramanı oyuncuların kontrolüne veriyor.

Tam Ortasındayım Kaosun

Sucker Punch firması tarafından, Sony PlayStation 3‘e özel olarak geliştirilen inFamous’ta, özellikle Heroes‘ta izleyip özendiğimiz ya da Star Wars: The Force Unleashed‘da “keşke çizgisel olmayan bir dünyada geçse” diye hayıflandığımız tüm maceranın tam ortasında kalıyoruz.

En popüler örneği Grand Theft Auto olan “sandbox” adlı açık uçlu bir oyun dünyasını, Empire City’i görevlerden bağımsız olarak gezip dolaşma imkanını önümüze sunan inFamous, ilerledikçe gelişen karakter ve genişleyen harita gibi özelliklerle, hiçbir zaman monoton hale gelmemeyi başaracak gibi görünüyor.

Sony Karargâhındaydık

Sony’nin en yeni ürünlerini test etme şansı yakaladığımız Sony Experience Center‘da, geride bıraktığımız haftanın en önemli ürünü hiç şüphesiz inFamous oldu. Zira çıkışına kısa bir süre kalan PS3’e özel bu oyun, Sony’nin yeni nesil konsoluna şimdiye kadar çıkan en iyi yapımlardan biri olabilir.

 

Haydi şimdi bütün eller havaya

Kaliteli grafikleri, devasa haritası ve uyumlu müzikleri ile gerekli atmosferi sağlayan inFamous, demo sürümde gördüğümüz kadarıyla kontrolleri ve oynanış mekaniği ile de bulmacanın eksik parçasını tamamlıyor.

Büyük Güç Büyük Sorumluluk Getirir

Süper kahraman olunca hayat daha kolay olmuyor; örneğin elektriksel güçlerinizi kullandıkça yorulup, etraftaki şebekelerden kendinizi şarj etmeniz(!) gerekiyor. Esas oğlanın sürekli bir bunalım halinde olması ve kılık kıyafetinin “içimizden biri” temasına uyması da; karar alırken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini sürekli hatırlatıyor.

Empire City’de alacağınız kararlar, oyunun ilerleyişini etkiliyor. Gerçek bir halk kahramanına dönüşmek de, tüm şehri önünüzde diz çöktürmek de elinizde. Süper güçlerinizi nasıl kullanacağınızı belirleyip, halledilmesi gereken işleri tamamen buna uygun çözebilirsiniz.

Okusa elektrik mühendisi bile olurdu!

Çizgi Romandan Oyuna

Ara videolardaki çizgi roman şeklindeki anlatım da Heroes‘u anımsatırken, birbirinden güçlü “kötü adamlar”, oyun boyunca Cole‘a rahat nefes aldırmayacak.

Haziran ayında Türkiye’ye gelecek olan inFamous’ta, üç büyük adada 100’ün üzerinde zorlu görevde, birbirinden belalı şehir magandaları ve yeraltı patronları ile uğraşmaya şimdiden hazırlanın. Çünkü kurtarmanız ya da yok etmeniz gereken koca bir şehir var!

:: Süper kahraman olsanız hangi yolu seçerdiniz?

Bilgi İçin : inFamous
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Süper Kahramanlık Zor İştir: inFamous konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Süper Kahramanlık Zor İştir: inFamous ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Süper Kahramanlık Zor İştir: inFamous ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "