Okunma

Süper kütleli kara delik diyetini bozuyor


16 Eylül 2019 Pazartesi 12:04
Süper kütleli kara delik diyetini bozuyor

Samanyolu süper kütleli kara delik çeyrek yüzyılda bir olan bir olaya tanıklık ediyor. ABD’li bilim insanları söz konusu kara deliğin şimdiye kadar görülmemiş miktardaki maddeyi içine çektiğini duyurdu. Bilim insanları galaksimizdeki bir süper kütleli kara deliğin ‘alışılmış diyetinin dışına çıkarak’ fazla miktarda maddeyi hızlı bir şekilde yutmaya başladığını açıkladı. Biliyorsunuz bu yıl kara deliğin ilk fotoğrafı çekilmiş ve konuya dair ilginin iyice arttığı görülmüştü.

Samanyolu süper kara delik insanlık için tehlikeli mi?

Kaliforniya Üniversitesi’nden gökbilimciler, VLT teleskobu aracılığıyla 2003’ten bu yana yaptıkları gözlemlerde çekilmiş 13 binden fazla fotoğrafı birbirleriyle karşılaştırdı. Gökbilimciler, Sagittarius A* isimli süper kütleli kara deliğin parlayışında mayıs ayından bu yana büyük bir artış tespit ettiklerini aktarıyor.

Artışın ardından harekete geçen bilim insanları bunun nedenini araştırmaya koyuldular. Zira bakıldığında 24 yıldır böyle bir şeyin görülmediği, bu durumun normal olmadığı aktarıldı.

Genelikle oldukça sakin, zayıf, diyette olan bir kara delik olarak açıklanan Samanyolu süper kara deliğin bir anda maddeleri adeta vakumlamaya başlaması, uzmanlar tarafından diyetini bozan kara delik şeklinde yorumlandı.

Birkaç teori daha bulunuyor

Gökbilimciler mayıs ayından bu yana Sagittarius A*’nın kurbanı olan maddenin ne olabileceğini ya da parlamasının kalıcı ya da geçici olup olmadığı ile ilgili kesin bir bilgi vermedi.

Uzmanlar süper kara delik Sagittarius A*’nın yuttuğu maddenin, geçen yıl söz konusu kara deliğin yakınlarından geçen S0-2’den geliyor olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Bilim insanlarının yorumuna göre süper kara delik  Sagittarius A* yıldıza ait yüksek miktardaki gazı kendisine çekmiş durumda. Ancak, bu gaz kütlesi kara deliğe anca ulaşmış olabileceği için, yeni reaksiyon gösterdiği düşünülüyor.

Teorilere alternatif olarak, kara delik, dış katmanını, 2014 yılında yaklaşan G2 adı verilen başka bir nesneden emmiş olabilir. Yine başka bir teori, büyük asteroitlerin kara deliğe doğru çekildiği ve bu nedenle orada enerji akışına neden olduğu yönünde.

Her durumda, bilim adamları halka Sagittarius A *’nın aç olabileceğine işaret etse bile, süper kütleli kara deliğin dünyadan 26 bin ışık yılı uzaklıkta bulunduğunu, dolayısıyla gezegenimiz için bir tehlike oluşturmadığının özellikle altı çiziliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Süper kütleli kara delik diyetini bozuyor”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çektiği kütleyi yakında yanıbaşımızda görebiliriz. Yada belki de ihhtimal odur ki o kütle o ışıklı cisim nesne bilerek ve isteyerek o kara deliğin merkezine yani içine kendi isteği ve iradesi ile gitmiş olabilir. Yada bir göz yanılması. Yada merceklerin bize oynadığı bir oyun. Off çok uzak yakında olsaydı gider bakardık. Uzak olması riskİ en aza indirir fikri de çık mantıklı gelmiyor. Sonuçta kara delik. Eğilip bükülebilen zaman görece ne çok uzak ne çok yakın. Belkide mesafeden kasıt uzunluk birimi değil zaman olmalı. Işık yılı hesabı biraz iyimser tahmin. Sonuçta yılları sayı ile ifade ediyoruz mesafe veriyoruz şimdiki zaman mı gelecek zaman mı geçmiş zaman mı. Ahh şu dinazorlar yokmu hep onlar yüzünden. Bu kadar büyük olmasalardı belkide insanlar bu kadar çaresiz bu kadar zayıf olmayacaktı.

  1. Anonim dedi ki:

   Az önce ben ne okudum la

 2. Anonim dedi ki:

  Herkesin aklındaki soru şu, bizi yutar mı? Yuttu bile!

 3. Anonim dedi ki:

  Acaba ne kadar yakın olsak tehlikeli olurdu mesela 10 ışık yılı olsa çekermiydi bizi🧐🤔

 4. Anonim dedi ki:

  Aklıma hiç yoktan ‘çek beni içine orda kalayım’ şarkısı geldi

 5. Anonim dedi ki:

  aslında bu olay 26.000 yıl önce olmuş oluyor.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Kesinlikle haklısın.

" Süper kütleli kara delik diyetini bozuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Süper kütleli kara delik diyetini bozuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Süper kütleli kara delik diyetini bozuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "