Okunma

SureFly ilk insanlı uçuşunu yapacak!


18 Kasım 2017 Cumartesi 10:30
SureFly ilk insanlı uçuşunu yapacak!

SureFly ilk uçuşuna hazırlanıyor. Workhorse tarafından üretilen SureFly insanlı test uçuşunun ardından CES fuarında sergilenecek. Daha sonra ise ticarileşmesine yönelik adımlar atılacak.

SureFly uçuşa hazır

Bu yılın Haziran aylarında tanıtılan SureFly oktokopter, 8 Ocak’ta CES fuarı öncesinde ilk insanlı uçuşunu yapacak. Karbon fiber gövdeli ve iki kişi taşıma kapasitesi olan oktokopter, “dünyanın ilk kişisel elektrikli hibrid oktokopteri” olarak tanıtılmıştı.

499 kg ağırlığındaki SureFly’ın 4 kolunda da 2’şer tane yani toplamda 8 tane pervanesi bulunuyor. 8 adet elektrikli motoru olan oktokopter, motorun çalışmaması durumunda devreye girebilen 2 adet lityum iyon pil paketine sahip. SureFly’ın pilot ve yolcu ile en fazla 113 km/saat hızla gidebileceği belirtiliyor. Joystick tipi kontrolör ile kumanda edilecek olan oktokopter, en fazla 181 kg ağırlık taşıyabilecek.

SureFly

Proje için oldukça önemli olan bu test uçuşu SureFly’ın ticarileşmesi açısından oldukça önemli. SureFly’ın üreticisi olan Workhorse 2019 yılının sonuna kadar tam bir sertifikasyon ve 200.000 ABD Doları civarında bir fiyat etiketiyle satış yapmayı hedefliyor. Yakın gelecekte otonom araçların yanı sıra otonom hava araçları da en önemli ulaşım araçlarından biri olacak.

Oktokopter ile insanlı uçuş hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “SureFly ilk insanlı uçuşunu yapacak!”

  1. ereglist.com dedi ki:

    Başarılı bir çalışma

" SureFly ilk insanlı uçuşunu yapacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SureFly ilk insanlı uçuşunu yapacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SureFly ilk insanlı uçuşunu yapacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "