Okunma

Suriye’nin İnternet Fişini Biz mi Çektik?


23 Ağustos 2012 Perşembe 09:29
Suriye’nin İnternet Fişini Biz mi Çektik?

Türkiye‘nin coğrafi konum itibarı ile bölgenin internet omurgasının geçtiği önemli bir bağlantı merkezi olması, Suriye‘de yaşanan iç savaş gibi olağanüstü durumlarda önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Türk Telekom‘un Ortadoğu, Güney Asya ve Uzak Doğu arasında dev bütünleşik çok geçişli fiber optik ağ kurulmasına ilişkin JADI LINK projesi, bu alanda çok değerli bir altyapıya sahip.

Bu altyapı için Bakan Yıldırım ne demişti?

Türk Telekom (Türkiye), Saudi Telecom Company (Suudi Telekom), Jordan Telecom Group (Ürdün Telekom) ve Syrian Telecommunication Establishement (Suriye Telekom) işbirliği ile hayata geçen proje, Türkiye’yi bölgenin dünyaya açılan kapısı haline getiriyor.

İşte o açıklama

Dün başlayan ve bugün de devam eden iddaialara göre Türkiye‘den Suriye‘ye verilen internet hattının, ülkemizdeki yetkili kurumlar tarafından kesildiğinin bildirilmesi üzerine Türk Telekom‘dan önemli bir açıklama geldi.

Bugün bazı gazetelerde ve internet haber sitelerinde yer alan “Türkiye Suriye’nin fişini çekti” başlıklı, Türk Telekom’un Suriye’deki internet bağlantısını kestiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Suriye’de yaşanan internet kesintilerinde, Türk Telekom’un herhangi bir müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir. Türk Telekom olarak Suriye Telekom’a verdiğimiz servislerde, 11 Ağustos 2012 tarihinden bu yana kesintiler yaşanmaktadır. Ancak sorun bütünüyle Suriye’nin kendi fiber optik altyapısında yaşanan kesintilerden kaynaklanmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türk Telekomünikasyon A.Ş.

:: Türkiye’nin bu konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Suriye’nin İnternet Fişini Biz mi Çektik?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir isi kimin yaptivini anlamak istiyorsan kime faydasi olduguna bakacan. Bu tip isyanlarda internet isyancilarin en buyuk yardimcisi ve organize olduklari mecra. Bu durumda internetin kesilmesi suriye hukumetine hizemet ediyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  amerika istediği zaman dünyadaki bir ülkenin internetini kesebilir. saçmalık falan değil yani.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bence fişi çekmemiz lazımdı ama hak yerini bulmuş kendiliğinden çekilmiş 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  troy kardes iyi sallamıssın.Tüm internetin fişi amerikada diye bir şey olamaz internet zaten küçük ağların birleşmesiyle oluş***** ancak kendi kendinin fişini çekebilir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  asalım bence 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  O kadar bomba yağarsa internet orada bozulur.

 7. Vefasiz dedi ki:

  Bizimkiler de nerde öyle bi yürek Sam amca emreder bizim sadık kuçu kuçular yerine getirir.

 8. IREM dedi ki:

  Provokasyonun sınırı mı var ki? Buda internet üzerine olanlardandır diyelim.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  hehe biz mesajı aldık ^^

 10. Elmacik dedi ki:

  Tabii, medya her zaman için vazgeçilmez en büyük silah. İnternet de bunun artık olmazsa olmazlarından. Özgür Suriye Ordusu, en çok da her türlü yalan dolanı yayınlamakta özgür.

 11. Troy dedi ki:

  Bu arada Suriye’de internetin fişini çekmek, Türkiye’nin çıkarlarına ters. Çünkü Özgür Suriye Ordusu, Esed’in yaptığı katliamları sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla yayınlıyorlar. Bu da muhalif güçlere stratejik destek sağlıyor. Ben olsam, interneti daha fazla verirdim

 12. thepolice2 dedi ki:

  He he tabii. Adamlar bizim uçaklarımızın fişini çekiyorlar biz de onların internetlerinin fişlerini çekiyoruz. Bakalım daha neler çıkacak?

 13. deatmania dedi ki:

  Konu çok uçuk olacak belki ama, hiç bir konuda elini bile kıpırdatmayan Türkiye (bana göre) Suriye’nin internet fişini mi çekecek?

  Buna ancak gülerim ben.

 14. -Beneficence- dedi ki:

  Haberi okuyunca tebessüm etmemk elde değil.

 15. Elmacik dedi ki:

  Suriye’deki teröristlere araç, silah, mühimmat, para, teçhizat yardımı yapıyoruz; fişlerini çekmekten mi çekineceğiz?

 16. Troy dedi ki:

  hak hukuk, olağanüstü durumlarda sadece devlet çıkarlarına bakar. örneğin, tüm internetin fişi de amerika’da. istediği zaman çeker.

 17. deatmania dedi ki:

  Böyle bir hakkımız var mı ki fişi çekelim?

" Suriye’nin İnternet Fişini Biz mi Çektik? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Suriye’nin İnternet Fişini Biz mi Çektik? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Suriye’nin İnternet Fişini Biz mi Çektik? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "