Okunma

Sürpriz Mobil İnternet Faturasına Son!


27 Kasım 2015 Cuma 11:01
Sürpriz Mobil İnternet Faturasına Son!

Mobil cihaz kullanımının artmasıyla birlikte mobil İnternet kullanımı da yaygınlaştı. Çeşitli GSM operatörlerinin kullanıcıları memnun edebilmek için uygun fiyatlarıyla her bütçeye hitap edebilecek İnternet paketlerini sunduğuna tanıklık ediyoruz. Ancak azımsanmayacak ölçüde mobil İnternet kullanmak istemeyen akıllı telefon kullanıcıları bulunuyor. Akıllı telefonlarda yüklü olan uygulamalar veya mobil işletim sisteminin hizmetleri İnternet’e ihtiyaç duyuyor. Eğer ayalar bölümünden “Hücresel Veri” kapatılmazsa internet paketiniz olmasa dahi mobil veri kullanımı başlıyor ve ay sonunda sürpriz fatura ile karşılaşabiliyorsunuz.

Sürpriz İnternet faturasına son!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bu konu hakkında yeni bir düzenleme getireceğini açıkladı. BTK’nın açıklamasına göre; GSM operatörleri, İnternet paketine sahip olmayan kullanıcılarına İnternet hizmeti kullanmak istediklerinde bir uyarı mesajı gönderecek. Ancak bu uyarı mevcutta İnternet paketi olan ancak İnternet paketi bitmiş kullanıcıları kapsamayacak.

Operatörler tarafından ücretsiz hediye İnternet tanımlanan aboneler ise, İnternet paketleri bittiğinde mesaj ile bilgilendirilecek. BTK’nın bu kararı mobil İnternet kullanmayanlar için oldukça sevindirici bir haber.

15-11/27/mobil-internet-btk-1448622653.jpg

:: BTK’nın mobil İnternet düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Sürpriz Mobil İnternet Faturasına Son!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sakın faturalı geçmeyin!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kontur candır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Faturalı degil sorun yok 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Siz okuduğunuzu anlamıyorsunuz sanırım. "Ancak bu uyarı mevcutta İnternet paketi olan ancak İnternet paketi bitmiş kullanıcıları ***** bu cümle burada yorum yapan arkadaşların bundan faydalanamayacağını söylüyor. Sadece internet paketiniz yoksa bundan faydalanabiliyorsunuz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hakikaten çok iyi oldu bu olay. Şimdi paketim 23 lira, ben çoğu zaman 25-30 liralık para yükleyip paketi yeniliyorum. Sonra içinde kalan o 3-5 lira sayesinde bir sonraki ay 30 lira yerine 20 lira yükleyip kullanırım diye düşünüyorum kalan bakiye sayesinde.

  Ama bu kazıkçı operatörler paketim bittiği an hiç haber vermiyorlar ve tak internet kopuyo, ya ne oluyo la demeye kalmadan çat mesaj bakiyeniz bitti. Benim kota bitmiş ve hemen ardından hesapta bulunan bakiyeye geçmiş, onuda birkaç mb kota ile tüm parayı tüketmiş. Hem paramıza çörekleniyor aynı hesap işletim ücreti çarpar gibi hem de bir sonraki ay gene yüksek miktarda kontür yüklememize neden oluyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Avea da 12 saat gecikmelo geliyor. Paketi geçerseniz her 100mb icin 5 lira kesiyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone de internet paketim var. Paketin bittiği saatte, yeterli TL. olmadığından, 1 megabayt internet için 14 TL. kesti. Üstelik paketin bittiğini o anda bildirmedi bile. Yanlışlıkla bile internete girmiş olsak 1 megabayt için 14 lira kesilmesi, resmen soygun.
  Örnek olarak, 5-10 megabayta kadar 1-2 TL. alınabilir ama 1 megabayt için 14 TL. kesmek, çok anormal bir ücretlendirme. Sadece Vodafone değil, diğer operatörler de aynı ücretlendirme yapıyorlar. Bu işe bir dur denmesi lazım.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell dakikası dakikasına haber veriyor zaten.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İnternetpaketi bitincede gönderilmeli
  12 saat gecikmeli geliyor avea da göremiyorum her ay 200 mb yanıyor geçeceğim korkusuyla

" Sürpriz Mobil İnternet Faturasına Son! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürpriz Mobil İnternet Faturasına Son! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürpriz Mobil İnternet Faturasına Son! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "