Sürücüsüz kamyon için izin çıktı!


16 Mayıs 2019 Perşembe 21:00
Sürücüsüz kamyon için izin çıktı!

Teknolojik gelişmelere hızlı ayak uydurması ile ön plana çıkan İsveç, sürücüsüz otomobillere de destek veren ülkelerden birisi. İsveçli şirket Einride tarafından başlatılan yeni sürücüsüz kamyon girişimi, İsveç’te halka açık yollarda test edilmeye başlandı. T-Pod adı verilen kamyonla birlikte İsveç sürücüsüz araçlar açısından önemli bir adım atmış oldu.

İsveç sürücüsüz kamyon için izin verdi!

Einride tarafından geliştirilen T-Pod yaklaşık olarak 26 ton ağırlığa sahip. Üzerindeki sensör ve kameraların yardımıyla 360 derecelik görüntüyü görebilen T-Pod, sürücüsüz bir araç olmasına rağmen otonom teknolojisine sahip değil. Sürücü kabininin bulunmadığı araç, uzaktan bir operatör tarafından kullanılıyor. Sürücü kabininin olmaması sebebiyle benzer boyutlardaki alternatiflerine göre daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Bununla birlikte şu an için test aşamasında bulunan T-Pod, bazı katı kurallarla da karşı karşıya. Sürücüsüz kamyon test aşaması boyunca 5 km/s hız sınırını aşamayacak. T-Pod’un normal şartlardaki hızı ise 85 km/s dolaylarına kadar ulaşabiliyor. T-Pod şu an için halka açık alanda test edilmeye başlanmış olsa bile, testlerin gerçekleştiği güzergahın da oldukça kısıtlı olduğunu belirtelim.

Kamyonun tam olarak halka açık trafiğe sunulması için öncelikli olarak gerekli testlerin yerine getirilmesi ve güvenlik anlamında akıllarda soru işaretinin bulunmaması gerekiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sürücüsüz kamyon için izin çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüsüz kamyon için izin çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüsüz kamyon için izin çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?